top of page

Podsumowanie tygodnia #13


Trzynastka nie okazała się zbyt szczęśliwa dla nas - publikujemy z jednodniowym opóźnieniem, ze względu na prace nad innym materiałem, który dla Was szykujemy. Nieskromnie uważamy, że to będzie coś naprawdę dobrego! Tymczasem w dzisiejszej MIKROtaktyce pokażemy kolejne detale odbioru piłki, tworzenie kolejnych linii podania oraz zobaczycie, co dzieje się podczas dośrodkowania po zmianie strony. Zapraszamy do lektury i analizy! _________________________

Leicester FC vs Arsenal Londyn

Umiejętność: odbiór piłki

Koncept: ustawienie boczne, by kierunkować atak przeciwnika.


Często słyszymy zza linii końcowej z ust trenera "mocniej, zaatakuj mocniej”, naszym zdaniem, jeśli tylko będziemy się ograniczać do „mocniej” które będzie jeszcze wsparte "ostrym" i "twardym", to będziemy przegrywać z przeciwnikami, którzy doskonalą swoje "mądrzej" i "świadomiej".

Na załączonym wideo widzimy, jak broniący świadomie atakuje zawodnika z piłka. Wywiera na nim presję jednocześnie odcinając mu możliwość zagrania do tylu. W fazie obrony zawodnik nie skupia się tylko na tym, co przed nim, ale także na tym, co dzieje się za jego plecami (dobrze identyfikuje to, co dzieje się w jego „ciemnej strefie”).

Celem jego działania (odpowiedniej presji z odcięciem linii podania) jest to, aby zmusić przeciwnika (zawodnik Arsenalu) do zagrania w przód, gdzie zespół Leicester jest na to przygotowany posiadając zdecydowana przewagę liczebną w tej strefie.

Inne detale odbioru piłki i gry 1v1 w obronie znajdziesz w MIKROtaktyce #3 oraz MIKROtaktyce #11 oraz naszych dotychczasowych publikacjach - Qualitas Coach. cz3!

_________________________

Serge Gnabry (FC Bayern) vs FC Koeln

Umiejętność: wsparcie zdobywające

Koncept: tworzenie kolejnej linii podania, gdy nie otrzymało się piłki.


Celem ruchu nie musi być otrzymanie piłki, bo atakując przestrzeń, aby skupić uwagę przeciwnika tworzymy więcej przestrzeni dla partnera, od którego w dalszej perspektywie ta piłkę otrzymamy.

Na załączonym filmie widzimy Serge’a Gnabry’ego który dwukrotnie atakuje przestrzeń nie otrzymując podania, ale skupiając na sobie uwagę obrońców, co skutkuje stworzeniem większej przestrzeni dla wbiegajacych partnerów.

Finalnie otrzymuje on podanie od partnera, któremu stworzył przestrzeń do wbiegnięcie i zdobywa bramkę. Warto tutaj wspomnieć, że w naszej filozofii nauczania duży nacisk kładziemy, aby zawsze po jednym działaniu automatycznie następowało kolejne.

Poznaj więcej konceptów z tego elementu w Qualitas Coach cz.4 o umiejętnościach taktyczno - technicznych dla kat. U12 - U15.

_________________________

Real Sociedad vs Real Madryt

Manchester City vs West Ham United

Umiejętność: podanie piłki

Koncept: dośrodkowanie w pole karne (po zmianie strony).


Piłka nożna polega w dużej mierze na skupianiu uwagi przeciwnika. Jeśli zawodnik z piłką jest w danym momencie obserwowany przez 6 rywali wówczas 5 partnerów ma czas na wykonanie ruchu, na który przeciwnik zareaguje z minimalnym opóźnieniem.

Dokładnie takie sytuacje możemy zaobserwować w obydwu sytuacjach. Pierwsza to mecz Realu Madryt z Realem Sociedad San Sebastian, gdzie po zagraniu piłki w boczny sektor zadodnicy Realu Madryt głównie obserwują zawodnika z piłka, zapominając o identyfikacji wbiegających w pole karne napastników, czego konsekwencja jest stracona bramka.

Analogiczną sytuację możemy zaobserwować w meczu Manchesteru City z West Ham United. Tutaj także zawodnicy drużyny broniącej skupili się na zawodniku z piłka co spowodowało utratę bramki. W naszym rozumieniu gry w obronie tworząc środowisko do nauki tak samo dużą wagę przywiązujemy to tego, co dzieje się ZA, jak do tego co dzieje się PRZED zawodnikiem grającym w defensywie. Popularna „ciemna strefa” jest dla nas ważna nie tylko w nauczaniu ATAKU, ale także OBRONY.

Trenerki i Trenerzy,


jesteśmy bardzo ciekawi, jak odbierasz nasze publikacje, teksty i analizy. Napisz do nas wiadomość lub zostaw komentarz. Rozmowa i wymiana spostrzeżeń to dla Nas wyjątkowa wartość!

Zachęcamy Cię również do zapoznania się z naszymi publikacjami Qualitas Coach, które zawierają praktyczne wskazówki mogące poprawić jakość Twojej pracy! Znajdziesz je w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.

270 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page