top of page

Podsumowanie tygodnia #11


Często bywa tak, że w obszarze "dużej taktyki" - nierzadko rozumianej jako tą właściwą - zespoły są dobrze zorganizowane i wiedzą dokładnie, co i kiedy robić. Zdaje się, że przekazanie większego obrazu tego, jak zespół ma grać jest stosunkowo łatwiejszym zadaniem. W wielu wypadkach widzimy wyraźnie intencje zawodników i zespołu w danej sytuacji, jednak coś staje na przeszkodzie w skutecznym wykonaniu określonej akcji. Według naszej opinii, tym czymś są indywidualne działania poszczególnych zawodników oraz rozumienie gry - MIKROtaktyka pociągająca za sobą wykonanie techniczne akcji.


Zapraszamy do zapoznania się z kolejną porcją taktycznych szczegółów w najbardziej indywidualnym wydaniu!

_______________________________

Romelu Lukaku (Inter Mediolan) vs Lazio Rzym

Umiejętność: prowadzenie piłki

Koncept: kontrola piłki dalej od stopy; wejście między przeciwnika, a piłkę - "zabiegnięcie drogi".

Kolejny raz na łamach naszej serii artykułów o MIKROtaktyce pojawia się Romelu Lukaku oraz umiejętność prowadzenia piłki. Wszyscy znamy atuty fizyczne Belga, jednakże jedną sprawą jest takie zalety posiadać, a zupełnie inną z nich świadomie korzystać.

W poniższym wideo widzimy, że Inter odzyskuje piłkę tuż przed własnym polem karnym i rozpoczyna moment przejścia do atakowania podaniem do Lukaku. Każde spowolnienie ataku przez Lukaku dałoby czas Lazio na przeorganizowanie się i powrót "pod piłkę".

Zauważmy, że początek prowadzenia piłki to 2-3 krótsze kontakty z piłką i dopiero, gdy zrównuje się z rywalem wykonuje dłuższy kontakt, w przestrzeń - nie wykonuje żadnych zwodów, nie przesuwa przeciwnikiem (o tym koncepcie poniżej!), ponieważ nie ma takiej potrzeby. Pojedynek toczony jest na bardzo dużej przestrzeni, szczególnie przed sobą - daleko od bramki Lazio. Belg wyprzedzając broniącego dodatkowo pomaga sobie ramieniem, aby znaleźć się przed zawodnikiem Rzymian i wbiec w tor jego poruszania się - więcej o tym w MIKROtaktyce #7.

Świadomość swoich mocnych stron i rozumienie sytuacji, w której się, jako zawodnik, podczas gry znajdujesz sprawia, że jest się naprawdę skutecznym. Obserwując grę Belga można stwierdzić, że wykorzystuje on podstawowe koncepty, które w połączeniu z jego fizycznością dają niesamowite rezultaty (ten sezon to 22 bramki i 4 asysty w 29 spotkaniach Interu).

_______________________________

Pedro Neto (Wolverhampton) vs Southampton FC

Umiejętność: drybling

Koncept: wykorzystywanie zwodów do "przesuwania" przeciwnika

Mecz wygrywa ta drużyna, która podczas gry zwycięży więcej pojedynków 1v1 – powiedział kiedyś Sir Alex Ferguson.

Można się zgadzać z tą opinią albo nie, ale gra 1v1 to na pewno kwintesencja futbolu. W dzisiejszych czasach zawodnicy potrafiący tworzyć przewagę poprzez wygrywanie pojedynków 1v1 dryblingiem są na wagę złota. W naszym rozumieniu drybling to manipulowanie przeciwnikiem za pomocą piłki pozwalające na stworzenie wolnej przestrzeni w celu zagrania do partnera czy uderzenia na bramkę.

Na poniższym wideo widzimy Portugalskiego zawodnika Wolverhampton Pedro Neto, który manipuluje przeciwnikiem za pomocą piłki oraz ustawienia ciała sugerując podanie. Po wykonaniu zwodu wbiega on w przestrzeń, która wytworzyła się poprzez przesuniecie rywala. Następnie, po zmianie kierunku wchodzi w tor biegu obrońcy, co pozwala mu na uzyskanie lepszej pozycji strzeleckiej, a w dalszej perspektywie na zdobycie pięknego gola.

Na drybling składa się wiele konceptów, które, według naszego doświadczenia, można krok po kroku poprawiać na przestrzeni procesu treningowego i nawet zawodnicy, którzy nie dysponują "naturalną szybkością" mogą być skuteczni w pojedynkach 1v1. Poznaj te koncepty dzięki Qualitas Coach cz.3 z umiejętnościami taktyczno - technicznymi dla kat. U6-U11.

_______________________________

Daniel Amartey (Leicester City) vs Liverpool FC

Umiejętność: odbiór piłki

Koncept: doskok do atakującego z piłką; wyhamowanie przed pojedynkiem; zachowanie odległości; kontakt fizyczny z rywalem.

Staramy się wielokrotnie podkreślać nasze zdanie o istocie nauczania skutecznej gry w obronie już od początku procesu szkolenia. Nie tylko dla poprawy odbioru piłki, jako takiego, lecz przede wszystkim dla lepszego środowiska treningowego dla atakujących, o czym więcej w naszym artykule o Nauczaniu bronienia w kategoriach U7-U11.

Spójrzmy na poniższą sytuację 1v1, możesz pomyśleć, że nie prowadzi do odbioru piłki, a ponadto atakujący zyskują wejście w pole karne oraz rzut rożny. Jednakże znająć charakterystykę Sadio Mane i łatwość, z jaką przychodzi mu zdobywanie bramek oraz asyst jesteśmy zdania, że Amartey (oraz całe Leicester - zwóć uwagę na asekurację!) zrobił naprawdę wiele, by temu zapobiec.

Pierwszym elementem, który chcemy podkreślić to szybkie skrócenie odległości do atakującego z piłką. Niektórzy trenerzy mówią o "zabraniu przestrzeni" napastnikowi, co jest również trafnym sformułowaniem. Takie działanie spowalnia atakującego, który musi zacząć przesuwanie przeciwnkiem, by znów otworzyć sobie przestrzeń. Tym samym pozwala to zespołowi broniącemu na lepszą organizację i zapewnienie asekuracji zawodnikowi, który toczy pojedynek.

Małymi krokami w odległości 2-3 m broniący Leicester porusza się w tył wyczekując odpowiedniego momentu do podjęcia pojedynku. W naszej opinii zachowanie tego dystansu to swoisty bufor / bezpiecznik, ponieważ daje odrobinę czasu na reakcję i pozwala rozpocząć bieg. Wyobraźmy sobie, że Amartey staje o wiele bliżej Sadio Mane - jest bardzo prawdopodobnym, że przy przyspieszeniu Senegalczyka i jego szybkości obrońca nie byłby w stanie zareagować i dałby się z łatwością minąć.

Ostatnim elementem w tym pojedynku jest fizyczny kontakt i presja ze strony obrońcy. Często powtarzamy naszym zawodnikom, że nie zawsze jest możliwe odebranie piłki rywalowi, nawet jeśli wszystko zrobi się dobrze - rywal może być po prostu zdecydowanie szybszy. W takich sytuacjach, w naszej opinii, bardzo ważnym jest zmuszenie do błędu lub drobnej niedokładności atakującego. Możliwym jest, że nie odbierze się w pierwszym tempie piłki, ale ta niedokładność pozwoli w kolejnej lub następnej akcji skuteczniej bronić!

Inne detale odbioru piłki i gry 1v1 w obronie znajdziesz w MIKROtaktyce #3 oraz naszych dotychczasowych publikacjach!

Trenerki i Trenerzy,

dziękujemy za duże zainteresowanie NIESPODZIANKĄ, którą przygotowaliśmy dla Was ostatnio. Następna możliość pobrania analiz z MIKROtaktycznymi sytuacjami będzie z okazji #20 artykułu, a więc za 10 tygodni - bądźcie z nami!


Jesteśmy bardzo ciekawi, jak odbierasz nasze publikacje, teksty i analizy. Napisz do nas wiadomość lub zostaw komentarz. Rozmowa i wymiana spostrzeżeń to dla Nas wyjątkowa wartość!


Zachęcamy Cię również do zapoznania się z naszymi publikacjami Qualitas Coach, które zawierają praktyczne wskazówki mogące poprawić jakość Twojej pracy! Znajdziesz je w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.

333 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page