top of page

Podsumowanie tygodnia #7


MIKROtaktyczne podsumowanie tygodnia i jego siódma odsłona to dwa koncepty z podania piłki: dośrodkowanie w strefę pomiędzy bramkarzem i formacją obrony oraz podanie zdobywające przez linie przeciwników. Poza tym, w artykule znajdziesz analizę jednego z konceptów działania indywidualnego, jakim jest prowadzenie piłki, zobaczysz kontrolę piłki dalszą stopą od przeciwnika w połączeniu z ochroną piłki.


Podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami lub konceptami, które sam wdrażasz w pracy ze swoją grupą! _______________________________

Niklas Sule (Bayern Monachium) vs Holstein Kiel

Umiejętność: podanie piłki

Koncept: podanie zdobywające przez linie przeciwnika

Minięcie pomocy rywala jednym podaniem już staje się akcją godną uwagi każdego trenera, co dopiero, gdy jedno podanie zdobywa od razu dwie linie rywali! Spójrzmy na detale podania środkowego obrońcy Bayernu Monachium, ponieważ, w naszej opinii, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które złożyły się na powodzenie tej akcji. Sule ustawiony jest, przyjmując piłkę, stosunkowo wysoko - na połowie rywali. W pozycji otwartej zdobywa pole przyjęciem piłki oraz (ważne!) ma jeszcze jeden kontakt z piłką, który zbliża go do formacji pomocy przeciwnika.

Czy takie działanie ma znaczenie? Oczywiście! Opytmalna odległość od presji rywala pozwala, zarówno zwrócić jego uwagę (skupić go), jak również skrócić długość samego podania. Krótsze podanie to krótszy tor lotu piłki i mniej czasu z perspektywy obrońców na relację (np. zawężenie w formacji). Niemiecki obrońca wydaje się być w bardzo dobrym momencie do podania zdobywającego. Ostatnim detalem, na który chcielibyśmy zwrócić uwagę jest ustawienie ciała podczas samego podania, które nie sugeruje kierunku zagrania i również dokłada swoje "trzy grosze" do powodzenia całej akcji.


Podanie zdobywające linie rywala to tylko jeden z kilkunastu konceptów, jakie wyróżnić można w pracy nad tą umiejętnością taktyczno - techniczną. Więcej znaleźć możesz w naszej publikacji Qualitas Coach cz.4 (oraz cz.3), której szczegóły znajdziesz tutaj.

_______________________________

James Maddison (Leicester City) vs Southampton FC

Umiejętność: prowadzenie piłki

Koncept: kontrola piłki dalszą stopą od przeciwnika oraz ochrona piłki ramieniem

Drugą akcją, na którą chcemy zwrócić uwagę jest bramka Jamesa Maddisona w meczu z Southampton FC w ostatniej kolejne angielskiej Premiership. Na załączonym powyżej przykładzie widzimy bardzo dobre podanie zdobywające w pole karne rywala. Maddison wykorzystując fakt, że podanie jest w przestrzeń decyduje o przyjęciu "bez przyjęcia", o którym pisaliśmy w MIKROtaktyce #5. Nadaje to jego wejściu w pole karne rywala dużego tempa oraz pozwala (dzięki braku zbędnych kontaktów z piłką) znaleźć się między piłką, a przeciwnikiem.

Takie ustawienie względem rywala w jego polu karnym stanowi dla niego sytuacje szczególnie trudną - każda interwencja wiąże się z ryzykiem faulu i rzutem karnym, brak interwencji to pewna sytuacja do zdobycia bramki. Mimo swojego złego położenia obrońca Southampton wywiera stosunkowo dużą presję na Angligu. I tutaj dochodzimy do dwóch kluczowych detali - konceptów podczas prowadzenia piłki. Otóż, Maddison prowadzi piłkę dalszą nogą od przeciwnika skutecznie utrudniając mu próbę blokowania uderzenia lub odbioru piłki - oddala presję, sprawia, że broniący nie ma piłki w zasięgu swojej interwencji. Dodatkowo w połączeniu z kontrolą piłki dalszą od przeciwnika stopą wykorzystuje bliższe rywalowi ramię, by chronić piłkę i nie pozwolić mu się zbliżyć. Końcowa tuż przed uderzeniem do bramki podnosi głowę, by sprawdzić ustawienie bramkarza w bramce i skutecznie finalizuje akcję.

Prowadzenie piłki jest podstawową umiejętnością taktyczno - techniczną i powyższe proste koncepty wprowadzamy z powodzeniem już na początku procesu treningowego u najmłodszych naszych zawodników - więcej detali poznasz w Qualitas Coach cz.3.

_______________________________

Jordi Alba (FC Barcelona) vs Athletic Bilbao

Iker Muniain (Athletic Bilbao) vs FC Barcelona

Umiejętność: podanie piłki

Koncept: dośrodkowanie w strefę pomiędzy formacją obrony, a bramkarzem

Kolejne dwa przykłady odnoszą się do podania w pole karne przeciwnika. Zauważmy, że wykonywane są dalej od linii końcowej boiska. To ważny aspekt, ponieważ bardzo często z końca boiska zawodnicy decydują się na podanie wycofane ("cut back"), o którym mieliście okazję przeczytać we wcześniejszych podsumowaniach MIKROtaktycznych. Warto również podkreślić, że w obu powyższych akcjach dośrodkowujący nie ma dużej presji przeciwnika - to ważne w perspektywie skuteczności takiego podania.

Zarówno Alba, jak i Muniain tuż przed dośrodkowaniem podnoszą głowę w górę obserwując przestrzeń pomiędzy bramkarzem, a linią obrony rywali. Natomiast samo podanie wykonane jest w środek przestrzeni między nimi - sprawia to spory problem dla broniących, ponieważ występuje moment zawahania, o tym kto jest odpowiedzialny za interwencję. Formacji obrony nie sprzyja również fakt, że często przy akcjach tego typu muszą bronić "w biegu", a więc przodem do swojej bramki, co oczywiście jes ryzykowne. Ostatecznie atakujący wykonują stosunkowo płaskie i zarazem szybkie dośrodkowanie, przed którym jest naprawdę trudno się bronić.


Jeśli spodobał Ci się ten artykuł lub masz ciekawe spostrzeżenia koniecznie napisz komentarz lub wyślij nam maila: biuro@qualitascoaching.org


Zachęcamy Cię również do zapoznania się z naszymi publikacjami Qualitas Coach, które zawierają praktyczne wskazówki mogące poprawić jakość Twojej pracy! Znajdziesz je w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


#jakośćniejestdziełemprzypadku

#qualitascoach

205 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page