top of page

Podsumowanie tygodnia #4


Od indywidualnych umiejętności zawodnika oraz jego rozumienia sytuacji, w której się znajduje zależy rezultat danej akcji piłkarskiej. Do każdej umiejętności, zależnie od przyjętej filozofii gry można wyszczególnić kilka - kilkanaście detali, które mogą pomóc efektywniej wykonywać ją w trakcie gry. W dzisiejszym artykule będącym już czwartą odsłoną nowo wprowadzonego przez nas cyklu zajmiemy się dwoma kluczowymi działaniami w piłce nożnej: przyjęciem oraz podaniem piłki.


Pośród rozegranych meczów w najlepszych europejskich ligach szukamy zachowań zawodników, które mogą znakomicie posłużyć jako przykład dla Twojej grupy szkoleniowej. Opieramy się o zdefiniowane przez nas umiejętności oraz koncepty, które możesz znaleźć w naszych publikacjach Qualitas Coach (cz.3+4): umiejętności taktyczno - techniczne dla kat. U6-U15.


_______________________________

Roberto Firmino, Andrew Robertson (Liverpool FC) vs Crystal Palace


Umiejętność: przyjęcie piłki

Koncepty: obserwacja wolnej przestrzeni; przygotowanie kolejnej akcji przyjęciem piłki.


Przyjęcie piłki jest kluczowym elementem w piłkarskim "rzemiośle". Umiejętność ta występuje w tak wielu różnych sytuacjach, iż trudno sklasyfikować ją w konkretne ramy. W przyjętym przez QC modelu pracy z zawodnikami skupiamy się, by przyjęcie piłki nie było jedynie jej opanowaniem, kontrolą. Chcemy, by przyjęcie piłki przygotowywało do kolejnej akcji.


Warto, naszym zdaniem, zwrócić tutaj uwagę na aspekty zarówno taktyczne, jak i techniczne przyjęcia piłki. Taktyczne odnoszą się do decyzji, na bazie obserwacji / wiedzy / założeń oraz techniczne - wykonanie podjętej decyzji. Na załączonych przykładach widzimy jak każde przyjęcie piłki, nie tyle, co nie zwalnia akcji, a nadaje jej jeszcze większej dynamiki. Wyobraźmy sobie błąd podczas przyjęcia któregokolwiek w zaangażowanych w atak zawodników. Możemy tylko przypuszczać, że prawdopodobnie akcje nie zakończyłyby się bramkami.

_______________________________

Tammy Abraham (Chelsea) vs West Ham United

Luis Suarez (Atletico Madryt) vs Real Sociedad


Umiejętność: podanie piłki (zwrotne)

Koncepty: ochrona piłki: wygranie pozycji "ustawienie sobie rywala".


Wykorzystywanie podania zwrotnego (do zawodnika ustawionego przodem do bramki przeciwnika) jest bardzo skutecznym narzędziem w atakowaniu. Z naszego doświadczenia w pracy z dziećmi wyciągneliśmy wniosek, iż dla młodych zawodników wyzwaniem jest przygotowanie sobie odpowiednich warunków do wykonania podania. Otóż przed akcją w ataku ważnym aspektem jest sytuacja, w której wygrywa się "pozycję" z rywalem.


Zachęcamy zawodników do pracy w grze bez piłki w taki sposób, aby otrzymując podanie mieli przeciwnika "na plecach". W poniższym przykładzie widzimy kluczowe momenty akcji, w których atakujący utrzymują się przy piłce, mimo presji przeciwnika oraz znajdują zawodnika przodem do bramki rywala.

_______________________________

Rodrygo (Real Madryt) vs Eibar


Umiejętność: podanie piłki (prostopadłe)

Koncepty: podanie prostopadłe możliwie blisko osi (środka) boiska.


W fazie finalizacji ataku podanie prostopadłe nabiera ogromnego znaczenia. Nie dysponując statystykami dotyczącymi asyst mamy wrażenie, że duża część bramek pada właśnie po podaniach prostopadłych. Detalem, który pozwala zamieniać te podania w bramki lub w asysty jest założenie, by to podanie było jak najbliżej osi boiska.

Im dalej od środka, od centrum pola karnego, tym rywal ma łatwiej się zorganizować, bowiem więcej czasu potrzeba, by swój atak znów skierować w sektor środkowy. Otrzymując podanie prostopadłe w środku pola karnego - blisko osi boiska - szanse na zdobycie gola znacząco wzrastają.


Jeśli spodobał Ci się ten artykuł lub masz ciekawe spostrzeżenia koniecznie napisz komentarz lub wyślij nam maila: biuro@qualitascoaching.org


Zachęcamy Cię również do zapoznania się z naszymi publikacjami Qualitas Coach, które zawierają praktyczne wskazówki mogące poprawić jakość Twojej pracy! Znajdziesz je w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.

#jakośćniejestdziełemprzypadku

#qualitascoach

212 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page