top of page

MIKROtaktyka #100 - podsumowanie tygodnia


Dziś setnym odcinkiem kończymy kończymy pewien etap - kończymy cykl MIKROtaktyki. Przez prawie trzy sezony na wybranych przykładach próbowaliśmy pokazywać zachowania z poziomu "mikro" i ich niebagatelny wpływ na funkcjonowanie zespołu w ujęciu "makro".

Nie inaczej jest i tym (ostatnim) razem, przygotowaliśmy dla Was dwa rodzaje zachowań w polu karnym przeciwnika które maja ogromne znaczenie w kontekście skuteczności działania.


Zapraszamy do analizy razem z QC!

________________________

Isak, Tonali, Diaby (Newcastle) vs Aston Villa

Umiejętność: uderzenie do bramki

Koncept: możliwie szybkie oddanie uderzenia


Pierwsza sytuacja, to trzy bramki ze spotkania angielskiej Premier League pomiędzy Newcastle United a Aston Villa. Było trzech różnych strzelców, jednak łączyły ich dwie rzeczy. Jakie? Z pewnością miejsce, w którym się znajdowali - wspomniane już wcześniej pole karne, a dokładnie tzw. „Strefa Gol”, czyli przestrzeń w świetle bramki pomiędzy linią bramkową, a ok.trzynastym metrem pola karnego.

To z tej strefy statystycznie pada najwiecej bramek, a dodatkowo aż blisko 70% tych bramek pada po uderzeniu bez przyjęcia. To jest właśnie ta druga rzecz, która łączy tych strzelców. Co ta wiedza nam daje? Jak możemy ja wykorzystać w treningu drużynowym, formacyjnych czy indywidualnym?

Skoro tak wyglądają „twarde” statystyczne dane to nie sposób z nimi polemizować. Pokazują one, ze każdy kolejny kontakt z piłka zawodnika przebywającego w tej strefie znacząco oddala go od skutecznej finalizacji. Jest to jasnym sygnałem dla nas - trenerów, że zawodnika musimy przygotować do tego, aby otrzymując piłkę w tej strefie był gotowy na natychmiastowe uderzenie w kierunku bramki.

Na co dokładnie musimy zwrócić uwagę? Na pewno na element woli atakowania, gracz musi być mentalnie gotowy na to, żeby bramki moc zdobywać, co wbrew pozorom nie jest takie oczywiste i łatwe. Zawodnik musi tez zbierać informacje i dobrze je analizować przez pryzmat piłki, przestrzeni, partnera i przeciwnika.

Na bazie tych informacji musi użyć takich narzędzi (poszczególne ścieżki ruchu, łapanie pleców rywala,wyciąganie go ze strefy etc.), by wbiegając we wspomnianą wyżej „Strefę Gol” móc reagować jak najszybciej tylko to możliwe (czasami większe znaczenie ma szybkość aniżeli sama techniczna jakość wykonania, idealnie jest jeśli te dwa elementy idą w parze).


Czy wiesz, że napisaliśmy książkę?

"Kontrola chaosu. Koncepty taktyczne"

to pierwsza polskojęzyczna pozycja

podejmująca szczegółowo tematykę

działań w grze! Zachęcamy Cię

serdecznie do zapoznania się i kupna

poprzez ekstratrener.pl/sklep


________________________

L. Bailey [Aston Villa] vs Newcastle United

Umiejętność: tworzenie przestrzeni

Koncept: "wyblok"


Druga koncepcja, to tworzenie przestrzeni z wykorzystaniem bloku. Nie opuszczamy pola karnego, nie opuszczamy przytaczanej już kilka razy „Strefy Gol”, jednak tym razem chcemy pokazać, jak można zyskać parę niezbędnych metrów, które mogą mieć niebagatelne znaczenie w odniesieniu do skutecznej finalizacji ataku.

Tutaj już bezpośrednio odwołując się do przykładu widzimy jak Leon Bailey atakuje przestrzeń w pierwsze tempo „zabierając” ze sobą rywala. Piłka dośrodkowywana z bocznego sektora trafia pod nogi partnera wbiegającego w drugie tempo i właśnie w tym momencie zawodnik Aston Villi nie kończy swojego czynnego udziału w ataku na bramkę rywali, lecz stając przed rywalem z którym wbiegał w pierwsze tempo, opóźnia jego interwencję. Tym świadomym działaniem tworzy więcej przestrzeni w „Strefie Gol” dla Moussy Diaby’ego, co pozwala mu skutecznie zakończyć atak uderzeniem z pierwszej piłki.Kończąc chcielibyśmy podziękować wszystkim tym, którzy nas śledzili, wspierali, ale także tym, którzy merytorycznie krytykowali.

Dzięki Wam jesteśmy lepszymi trenerami i mamy ogromną nadzieję, że każdy kolejny projekt, choć w małej cząstce będzie cieszył się takim uznaniem jak nasze MIKROtaktyczne podsumowania tygodnia”.

Wszystkich, którzy nadal chcą zgłębiać wiedzę dotycząca konceptow taktycznych zapraszamy do zakupu naszej książki - tutaj!

Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku

Przeprowadzimy MIKROtaktyczne szkolenia w Twoim klubie - skontaktuj się!

263 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page