top of page

MIKROtaktyka #97 - podsumowanie tygodnia


W zeszłotygodniowym wydaniu MIKROtaktyki pokazywaliśmy uderzenie piłki i koncept "prawda-fałsz". Ukrywanie swojej decyzji i wprowadzanie przeciwnika w błąd to niezwykle istotny element indywidualnego wyszkolenia zawodnika. "Oszukiwać rywala" można nie tylko za pomocą uderzenia, ale także poprzez prowadzenie piłki, w trakcie dryblingu, jak również podczas podania, które dziś będziecie mieli okazję zobaczyć. Zapraszamy do analizy razem z QC!


Zanim przejdziesz do artykułu, zapraszamy Cię do facebookowej grupy Qualitas Coaching o "Analizie bramek i asyst na Mistrzostwach Świata 22". Dużo inspiracji, gotowych do wdrożenia w Twój proces treningowy!________________________

F. Dagerstal (Lech Poznań) vs Jagiellonia Białystok

Umiejętność: podanie piłki

Koncept: pinokio pass


Wracając do ostatniego artykułu (MIKROtaktyka #96), gdzie pokazaliśmy wykorzystanie ustawienia ciała do wysłania fałszywego komunikatu o kierunku uderzenia piłki, ten sam koncept można zastosować podczas podania piłki.

W meczu Lech Poznań - Jagiellonia Białystok obrońca Kolejorza, Filip Dagerstal, zanotował asystę wykorzystując właśnie takie zachowanie, nazywane pinokio passem, które zaskoczyło broniących gości. Warto zwrócić uwagę, że Szwed przed wykonaniem podania naprowadza piłkę w kierunku bocznego sektora. Działanie to nie tylko ukrywa zamierzony kierunek podania piłki, lecz również przesuwa wszystkich broniących "Jagi" w stronę linii bocznej. Dodatkowo każdy z broniących orientuje pozycję swojego ciała właśnie w stronę działania obrońcy Lecha, co w oczywisty sposób utrudnia bronienie tego właściwego podania.

Poza prowadzeniem piłki Dagerstala w kierunku bocznego sektora, warto wziąć pod uwagę pozycję ciała Szweda, która również sugeruje przeciwnikom kierunek działania. W całej dynamice gry bardzo trudno, z perspektywy obrony, odpowiedzieć skutecznie na takie zachowanie - ukrywanie decyzji, wprowadzanie w błąd, oszukiwanie rywala!


Czy wiesz, że napisaliśmy książkę?

"Kontrola chaosu. Koncepty taktyczne"

to pierwsza polskojęzyczna pozycja

podejmująca szczegółowo tematykę

działań w grze! Zachęcamy Cię

serdecznie do zapoznania się i kupna

poprzez ekstratrener.pl/sklep


________________________

B. Silva [Man City] vs Brighton

Umiejętność: gra na trzeciego

Koncept: podanie zwrotne do zawodnika ustawionego przodem


Często powtarzamy naszym zawodnikom, by w momencie realizacji koncepcji gry na trzeciego, podanie zwrotne było możliwie najkrótsze - daje to mało czasu na reakcję rywalom. Takiego typu dwa zagrania możemy zauważyć na tym wideo - krótkie podanie, przed zawodnika wbiegającego, idealnie w tempo. Bardzo dużo elementów musiałoby "zagrać" doskonale, by taką akcję wybronić. Warto też zwrócić uwagę na Ilkaya Gundogana, do którego trafia zwrotne podanie

Bernardo Silvy, widzimy jak wcześniej przewiduje on potrzebę stworzenia linii do podania zwrotnego. Co jest sygnałem do takiej akcji? Z pewnością podanie zdobywające (które go mija) oraz ustawienie tyłem do bramki przeciwnika Bernardo Silvy. Warto zwrócić także na ruch Bernardo po zgraniu piłki - następuje natychmiastowe działanie, które skutkuje stworzeniem odpowiedniej struktury i po ponownym „zbiciu” piłki doprowadza do płynnej zmiany orientacji prowadzonego ataku.

Gra na trzeciego jest elementem doskonale rozwijającym procesy decyzyjne zawodników. Należy wykonując tą umiejętność myśleć "o akcję wczesniej", co z pewnością jest dużym wysiłkiem poznawczym dla zawodników.


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.

Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku

Przeprowadzimy MIKROtaktyczne szkolenia w Twoim klubie - skontaktuj się!

95 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page