top of page

MIKROtaktyka #94 - podsumowanie tygodnia


Koncepty "pass&go" oraz wbiegnięcie na podanie prostopadłe przynoszą zawodnikom wykonującym wymierne rezultaty w postaci uzyskanej przewagi. Aby go jednak stosować wymagany jest określony pierwiastek woli atakowania, który będzie tematem przewodnim tego artykułu. Zapraszamy do analizy razem z QC!


Zanim przejdziesz do analizy, zapraszamy Cię do facebookowej grupy Qualitas Coaching o "Analizie bramek i asyst na Mistrzostwach Świata 22". Dużo inspiracji, gotowych do wdrożenia w Twój proces treningowy!________________________

N. Molina (Atletico Madryt) vs C.D. Cadiz

Umiejętność: wsparcie zdobywające

Koncept: wbiegnięcie na podanie prostopadłe


Ostatnio dużo u nas sytuacji w której poszczególni zawodnicy zmieniają tempo i kierunek biegu, bo wielcy zawodnicy charakteryzują się nieprzewidywalnością. Ukrywają swoje zamiary, blefując, co zrobią dalej. Analizując konkretną fazę gry, chcemy zachęcić do patrzenia, w jaki sposób zawodnik uwalnia się od presji. Jak to bezpośrednio koreluje z tym:

  • jak gracz „skanuje”przestrzeń, gdzie jest jego przeciwnik? Gdzie on może wbiec, a gdzie jest piłka?

  • jak zawodnik zarządza tempem i kierunkiem biegu? Kiedy decyduje się przyspieszyć, a kiedy zwalnia? Dlaczego to robi?

  • jak ułożone jest ciało zawodnika (ball-man-space)?

  • jak gracz ukrywa swoje zamiary? (zwody,ruch prawda/fałsz) Co komunikuje swojemu partnerowi, a jaki sygnał wysyła przeciwnikowi?

Naszym zdaniem te wszystkie rzeczy to świetna wskazówka i fundament rozwoju indywidualnego dla młodych zawodników, aby nauczyli się byc nieprzewidywalni - używali zwodów ciałem, markowali inny kierunek podania niż chcą wykonać, otwierali przestrzenie, w które chcą wbiegać, uwalniali się od jakiejkolwiek presji i tworzyli niebezpieczne sytuacje 1 na 1 z bramkarzem.

Patrzymy na piłkę nożną jako grę, gdzie 11 zawodników gra w „pokera” przeciwko swojemu bezpośredniemu rywalowi. Chodzi o to, by caly czas zaskakiwać przeciwnika. Przyjrzyjmy się, jak Molina wykorzystuje te zasady, by znaleźć się w sytuacji 1 na 1 z bramkarzem, co prowadzi do jego bramki przeciwko Cadiz!


Czy wiesz, że napisaliśmy książkę?

"Kontrola chaosu. Koncepty taktyczne"

to pierwsza polskojęzyczna pozycja

podejmująca szczegółowo tematykę

działań w grze! Zachęcamy Cię

serdecznie do zapoznania się i kupna

poprzez ekstratrener.pl/sklep


________________________

M. Salah [Liverpool FC] vs Brendford

Umiejętność: podanie piłki

Koncept: pass and go + wola atakowania


Liverpool FC ostatnimi tygodniami seryjnie wygrywa w angielskiej ekstraklasie, do czego, z pewnością przyczyniło się zaskakujące poruszanie się Trenta Alexandra-Arnolda w środku boiska podczas atakowania, lecz także skuteczność egipcjanina Mohameda Salaha. Poniższą sytuacją chcemy pokazać jego wolę atakowania, szczególnie bez piłki, ponieważ jest to element bardzo pożądany u naszych zawodników, a tak trudny do wytrenowania.

Wola atakowania w tej sytuacji odnosi się do ciągłego ruchu, aktywności w obrębie tworzenia opcji do podania, ciągłej zmiany swojej pozycji, by być wsparciem dla swoich partnerów, lecz przede wszystkim - tworzyć zagrożenie pod bramką rywali. Zbyt często widzimy zawodników, który "obrażają się", gdy nie otrzymają piłki po swoim pierwszym ruchu. Tutaj widzimy coś zupełnie innego na przykładzie światowej klasy piłkarza.

Pracuje dla zespołu i jeśli wierzyć obliczeniom livetag.pro to pokonuje w jednej akcji około 100 metrów w zdecydowanej większości bez piłki. Jego praca w konsekwencji zostaje nagrodzona zdobytym golem. Chcemy tutaj wyróżnić działanie, które nazywamy mianem "podaj i idź" (pass&go). Wielokrotnie przytaczane zachowanie na łamach naszego bloga pozwala uzyskać dużą przewagę nad bezpośrednio broniącym rywalem, ponieważ w takiej sytuacji zawsze będzie (choć odrobinę) spóźniony. Salah wykonując podanie natychmiast wykonuje kolejny ruch - wbiegnięcie w pole karne, wzdłuż linii spalonego. Obrońca wie i widzi Egipcjanina, lecz nie jest w stanie ponownie "złapać krycia". Zachęcamy do wykorzystywania tego konceptu w pracy ze swoimi zawodnikami, bo... przynosi wymierne korzyści.


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.

Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku

Przeprowadzimy MIKROtaktyczne szkolenia w Twoim klubie - skontaktuj się!

96 wyświetleń1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page