top of page

MIKROtaktyka #93 - podsumowanie tygodnia


Kontynuujemy serię artykułów odnoszących się do kluczowych zachowań pozwalających tworzyć sytuacje do zdobycia bramek. Działania związane z uwalnianiem się od krycia są niezwykle ważne, stąd dziś kolejny raz pokazujemy skuteczny ich przykład. W połączeniu z dośrodkowaniem ze "wczesnej szansy" może być akcją prowadzącą do zdobycia bramki. Zapraszamy do analizy razem z QC!


Wejdź w zakładkę MATERIAŁY TRENERSKIE i zapoznaj się z naszą ofertą publikacji!


________________________

K. Benzema [Real Madryt] vs Almeria

Umiejętność: gubienie krycia

Koncept: ruchy do-od piłki + łapanie pleców


Dziś chcemy bliżej się przyjrzeć, jak Karim Benzema zmusza przeciwnika do utraty pozycji, tworząc sobie miejsce, w które może wbiec, a w końcowym rozrachunku skutecznie sfinalizować akcję.

Nieustannie zbiera on informacje odnośnie ustawienia przeciwnika i manipuluje nim zmieniając kierunek i tempo biegu. Angażuje go znikając i pojawiając się w zasięgu jego wzroku (blindside/frontside). Ukrywanie swoich intencji poprzez ciągły ruch prawda/fałsz atakuje on „plecy”rywala, gdy ten nie patrzy. To, co widzimy na przygotowanym materiale to cechy, które czynią go wielkim napastnikiem. Jego ruchy w grze jeden na jeden sprawiają, że tak trudno się przed nim bronić.


Czy wiesz, że napisaliśmy książkę?

"Kontrola chaosu. Koncepty taktyczne"

to pierwsza polskojęzyczna pozycja

podejmująca szczegółowo tematykę

działań w grze! Zachęcamy Cię

serdecznie do zapoznania się i kupna

poprzez ekstratrener.pl/sklep


________________________

H. Kane [Tottenham] vs Liverpool FC

Umiejętność: podanie piłki

Koncept: dośrodkowanie "wczesna szansa" z półprzestrzeni


Dośrodkowania podczas ostatnich Mistrzostw Świata odgrywały znaczącą rolę przy asystach (zobacz naszą analizę!). Szczególne miejsce pośród nich miały zagrania w pole karne typu "wczesna szansa" oraz sektor boiska pomiędzy środkowym, a bocznym - półprzestrzeń.

W poniżej analizowanym przykładzie zauważmy, że ten typ dośrodkowania odbywa się właśnie z półprzestrzeni, co stanowi dodatkowe utrudnienie dla formacji obronnej - przestrzeń pomiędzy zawodnikami w formacjach. W tej akcji dodatkowo ważnym czynnikiem jest fakt, że przed dośrodkowaniem nastąpiło podanie zwrotne w tył. Takie zagranie rywali jest oczywistym sygnałem do skrócenia pola gry. W obrębie pola karnego, gdy broniący spodziewają się dośrodkowania, skrócenie pola gry tworzy niebezpieczną przestrzeń pomiędzy bramkarzem, a linią obrony.

Taką sytuację wykreowało to połączenie podania w tył, pozycjonowania się Kane'a w półprzestrzeni oraz dośrodkowanie "wczesna szansa" kierowane w "strefę konfliktu" - za obronę, tuż przed bramkarza. Wartościowe rozwiązanie, którym zainspirować możesz swój zespół!


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.

Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku

Przeprowadzimy MIKROtaktyczne szkolenia w Twoim klubie - skontaktuj się!

160 wyświetleń2 komentarze

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page