top of page

MIKROtaktyka #91 - podsumowanie tygodnia


Pole karne i jego obręb to najważniejsze miejsca po obu stronach boiska. Umiejętności, w obronie i ataku, które wykorzystuje sie najczęściej w tych przestrzeniach pozwalają decydować zawodnikom o losach wyniku. Dzisiaj pokażemy drybling oraz gubienie krycia (ponownie!) będące fundamentami skutecznego ataku. Zapraszamy do analizy razem z QC!________________________

K. Mitoma [Brighton] vs Chelsea

Umiejętność: drybling

Koncept: zmiany kierunku i tempa prowadzenia piłki


Umiejętnośc dryblingu to cecha pożądana od każdego zawodnika oraz element, na który warto przykładać szczególną uwagę na każdym etapie szkolenia. Japoński skrzydłowy Mitoma z angielskiego Brigton pokazuje dwa podstawowe koncepty taktyczne, jakie można wykorzystać w pracy ze swoimi zawodnikami.

Pierwszym jest zmiana kierunku prowadzenia piłki podczas dryblingu. Zauważmy, podczas pierwszej sytuacji, że ustawiony jest bliżej lewej strony boiska i naturalnie z wiodącą prawą stopą będzie próbował "łamać akcję do środka". Aby to sobie ułatwić wykorzystuje prowadzenie bliższą nogą względem przeciwnika. Najważniejszym jednak aspektem konceptu zmiany kierunku jest moment jej wykonania! Atakujący czeka na ruch i interwencję broniącego. Gdy obrońca "wyciąga" nogę do próby odbioru piłki jest to świetny moment, aby zmienić kierunek i minąć przeciwnika, który przez chwilę ma ograniczone możliwości poruszania się.

Kolejnym konceptem, na który chcemy zwrócić uwagę jest zmiana tempa prowadzenia piłki podczas dryblingu. Japończyk, w drugiej sytuacji, znów bliższą stopą prowadzi piłkę w bliskiej odległości od rywala. Jednocześnie uważnie obserwuje ruchy i ustawienie ciała przeciwnika. Wprowadzenie obrońcy w błąd w tej sytuacji polega na zwolnieniu poruszania się, aby nagle przyspieszyć i zyskać odrobinę wolnej przestrzeni. Arytmia prowadzenia: wolno, wolno - szybko!


Czy wiesz, że napisaliśmy książkę?

"Kontrola chaosu. Koncepty taktyczne"

to pierwsza polskojęzyczna pozycja

podejmująca szczegółowo tematykę

działań w grze! Zachęcamy Cię

serdecznie do zapoznania się i kupna

poprzez ekstratrener.pl/sklep


________________________

G. Jesus [Arsenal] vs West Ham United

Umiejętność: gubienie krycia

Koncept: łapanie pleców


Naszym zdaniem rozgrywanie piłki ma sens tylko wtedy, gdy świadomie manipulujesz / przesuwasz przeciwnikiem. Wszystko, co dzieje się na boisku powinno być pozbawione emocji, a wynikać z obserwacji i analizy na bazie posiadanych narzędzi, czyli umiejętności. Na załączonym przykładzie widzimy napastnika Arsenalu Gabriela Jesusa, który przyjmując pozycję za plecami obrońców odpowiednio reaguje na cyrkulację piłki w przeciwnej półprzestrzeni.

W momencie zagrania piłki zwrotnej odpowiada na ruchy skracających pole gry przeciwników pozostając w ich cieniu oraz ciągłej gotowości, by wyskoczyć zza ich pleców i zaatakować przestrzeń za ich pleców, co finalnie mu się udaje. Właśnie na tą „ciągłą gotowość” chcemy zwrócić szczególna uwagę - chodzi o to, aby zawodnik nie pozostawał bierny, gdy po pierwszym swoim ruchu piłki nie otrzyma, by był cierpliwy, ale aktywny, by w odpowiednim momencie wykonać kluczowy dla całej akcji ruch. Podsumowując najważniejsze by zawodnik znajdując się w takiej sytuacji utrzymywał „wole atakowania”, ale żeby ona wynikała z wiedzy a nie z emocji.


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.

Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku

Przeprowadzimy MIKROtaktyczne szkolenia w Twoim klubie - skontaktuj się!

158 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page