top of page

MIKROtaktyka #89 - podsumowanie tygodnia


Mentalny wymiar w grze obronnej dzieci i młodzieży to kwestia, która podnoszona jest przez nas od dłuższego czasu. Skuteczna gra w tych aspektach ma ogromne korzyści. Na dwóch przykładach z meczu Man City vs Liverpool FC pokażemy Wam zachowania, jakich chcielibyśmy od naszych podopiecznych.. Zapraszamy do analizy razem z QC!


Zanim przejdziesz do analizy, zapraszamy Cię do facebookowej grupy Qualitas Coaching o "Analizie bramek i asyst na Mistrzostwach Świata 22". Dużo inspiracji, gotowych do wdrożenia w Twój proces treningowy!________________________

J. Grealish [Man City] vs Liverpool FC

Umiejętność: odbiór piłki

Koncept: wola bronienia, reakcja na stratę piłki


W ostatnim (MIKROtaktyka #88) zwracaliśmy uwagę na pozytywne konsekwencje, jakie niesie ze sobą presja na rywala z piłką. Jest to niezwykle ważny element gry w piłkę nożną i w naszej opinii, traktowany nieco po macoszemu w szkoleniu dzieci i młodzieży. Dla przypomnienia, pozytywne skutki presji na atakującym z piłką:

  1. Odbiór piłki

  2. Przejęcie piłki - np. poprzez zmuszenie rywala do błędu

  3. Podanie utrzymujące

  4. Podanie w tył

  5. Spowolnienie działań (zdobywających) rywala - np. poprzez faul taktyczny

Powyższe skutki presji na zawodnika z piłką to również nic innego, jak argumenty za pomocą których możesz przekonywać swojego zawodnika do skutecznej, proaktywnej gry w bronieniu. Więcej o grze w obronie, szczególnie w nauczaniu dzieci i młodzieży dowiesz się z naszego dwugodzinnego webinaru - zapraszamy do zapoznania się (Click!).

W analizowanych poniżej sytuacjach zwracamy uwagę, jak ważna jest gotowość do aktywnej gry w bronieniu. W akcji J. Grelisha charakter i mentalność, by bronić do samego końca ataku rywala miały kluczowe znaczenie. Od długiego czasu podnosimy na łamach naszych publikacji ten aspekty, aby kształtować takie mentalne elementy gry w obronie już pośród najmłodszych - stanowić to będzie bazę do bardziej złożonych działań indywidyalnych i grupowych w bronieniu.

"Gonitwa" Anglika za kontratakiem Liverpoolu wywarła na nas duże wrażenie, a także miała bardzo duże znaczenie dla losów meczu, ponieważ w następującej po odbiorze piłki akcji Machester City zdobył wyrównującą bramkę. Zamiast podwyższenia prowadzenia The Reds na 2-0, mamy remis!

Zupełnie z drugiej strony pokazujemy również przykład, gdzie A. Robertson decyduje się na doskok i presję na zawodniku z piłką [ Kevin de Bruyne], w momencie gdy za swoimi plecami zostawia mnóstwo przestrzeni oraz skrzydłowego rywali. Wywieranie presji na atakującym z piłką musi być przede wszystkim poparte analizą przewag rywala i wybrania mniejszego zła - podjąć ryzyko w doskoku i zostawić przestrzeń czy chronić przestrzeń i pozwolić zawodnikowi z piłką na postęp?


Czy wiesz, że napisaliśmy książkę?

"Kontrola chaosu. Koncepty taktyczne"

to pierwsza polskojęzyczna pozycja

podejmująca szczegółowo tematykę

działań w grze! Zachęcamy Cię

serdecznie do zapoznania się i kupna

poprzez ekstratrener.pl/sklep


________________________

Manchester City vs Liverpool FC

Umiejętność: wsparcie utrzymujące

Koncept: gotowość do reakcji na stratę


Dzisiaj chcemy pokazać Wam zachowania związane z antycypacja. Dokładnie mamy na myśli koncepcje ofensywnej asekuracji. Zachowania te są trudne zwłaszcza w wymiarze mentalnym, bo drużyna jest w posiadaniu piłki, bo drużyna atakuje, ale zwlaszcza w tej fazie gry, musi starać się przewidzieć moment, w którym pilkę się straci i co najważniejsze - być na to gotowym.

Odnosząc się do przykładu (który możecie zobaczyć w wersji wideo), dośrodkowanie w pole karne zawsze niesie za sobą spore ryzyko straty piłki. Widzimy Rodriego i Ilkaya Gundogana, którzy w momencie, gdy pozostali zawodnicy próbują atakować pole karne zabezpieczają drużynę na wypadek straty piłki. Tworzą pierwszy bufor bezpieczeństwa, ktory ma za zadanie opóźnić atak szybki rywala i w konsekwencji doprowadzić do ponownego odbioru piłki.

Ważne jest jest, aby właśnie ta chwila, w której tracimy piłkę była tą w której jesteśmy na to gotowi pod względem indywidualnym jak i zespołowym, by jak najszybciej powstrzymać rywala i ponownie wejść w jej posiadanie. Kluczem jest tutaj przewidywanie a nie reagowanie. Jesli będziemy tylko reagować, to zawsze będziemy ustępować kroku przeciwnikowi.


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.

Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku

Przeprowadzimy MIKROtaktyczne szkolenia w Twoim klubie - skontaktuj się!

163 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page