top of page

MIKROtaktyka #87 - podsumowanie tygodnia


Dwie podstawowe i fundamentalne umiejętności w procesie szkolenia dzieci i młodzieży to , w naszej opinii, odbiór i ochrona piłki. Razem ze sobą zestawione w jednostce treningowej przeciwstawnie stanowią narzędzia dla zawodników, dzięki którym ich indywidualne wyszkolenie i zdolność działania pod presją rywali będzie wzrastać. Zobacz, jakie przykłady przygotowaliśmy dzisiaj. Zapraszamy do analizy razem z QC!


Zanim przejdziesz do analizy, zapraszamy Cię do facebookowej grupy Qualitas Coaching o "Analizie bramek i asyst na Mistrzostwach Świata 22". Dużo inspiracji, gotowych do wdrożenia w Twój proces treningowy!________________________

R. Lukaku [Inter Mediolan] vs Juventus

Umiejętność: ochrona piłki

Koncept: wykorzystanie ramienia, próba wygrania pozycji


Umiejętność taktyczno - techniczna ochrony piłki jest dla nas podstawowym narzędziem (indywidualnym!) w procesie szkolenia zawodnika. Pozwala ona, nawet pod dużą presją przeciwnika, utrzymać się przy piłce oraz zapewnić kontynuację ataku. Chcemy zawodników komfortowo czujących się w niekomfortowych warunkach meczowych, a działania w zabezpieczeniu posiadania piłki w indywidualnych pojedynkach są ku temu niezbędne.

W poniżej załączonym przykładzie pokazujemy Romelu Lukaku, który w tym elemencie jest jednym z najlepszych na świecie (świetnie wykorzystuje swoje warunki fizyczne, lecz - przede wszystkim - doskonale technicznie chroni piłkę!). Podczas meczu Inter - Juventus w dwóch sytuacjach wykorzystuje właśnie tę umiejętność, aby przygotować się do kolejnej akcji. Takie stwierdzenie sprowadza działania w ochronie piłki także do momentów tuż przed otrzymaniem futbolówki, aby rywala odpowiednie sobie przygotować, przestawić. Często powtarzamy naszym podopiecznym, w sytuacjach, kiedy będą mieli silną presję rywala, a piłką jest "stykowa", aby w pierwszej kolejności "zajęli" się najbliższym rywalem, a dopiero następnie zbliżającą się piłką.

Takie działania wykonuje Big Rom, który przed otrzymaniem piłki próbuje wygrać pozycję, która po otrzymaniu piłki będzie korzystna dla podjęcia kolejnej akcji. Trochę niczym obrotowy z meczu piłki ręcznej przestawia sobie rywala wykorzystując pracę ramieniem. Czy zawsze musi po takim działaniu otrzymać piłkę? Niekoniecznie. Jednak, gdy już ją dostanie, w uprzywilejowanej pozycji, jest w stanie o wiele skuteczniej działać!


Czy wiesz, że napisaliśmy książkę?

"Kontrola chaosu. Koncepty taktyczne"

to pierwsza polskojęzyczna pozycja

podejmująca szczegółowo tematykę

działań w grze! Zachęcamy Cię

serdecznie do zapoznania się i kupna

poprzez ekstratrener.pl/sklep


________________________

O. Zinchenko [Arsenal] vs Crystal Palace

Umiejętność: odbiór piłki

Koncept: szybkie skrócenie odległości do zawodnika z piłką + wyhamowanie z piłką


Dzisiaj na przykładzie poszczególnych zachowań zawodnika Arsenalu Londyn Oleksandra Zinchenki, chcemy odnieść się do poszczególnych działań w bronieniu. W pierwszej fazie akcji widzimy, jak zawodnik Arsenalu odpowiednio się ustawia (twarz i ustawienie ciała do osi boiska) względem przeciwnika z piłką, by wraz z współpartnerami z linii obrony nie dopuścić do zagrania penetrującego przez linie, którą tworzą (nie dopuszczamy do gry miedzy nami).

Działanie to zmusza przeciwnika do zagrania piłki w boczny sektor i podjęcia próby minięcia lini obrony Arsenalu - bokiem. Zagranie to wymusza na zawodniku Arsenalu zmianę ustawienia ciała (wzrok i ciało zwrócone do linii bocznej) i podjęcia próby jak najszybszego skrócenia dystansu do zawodnika przyjmującego piłkę. Kolejnym działaniem jest wyhamowanie w ostatniej fazie doskoku i zamknięcie przestrzeni za plecami. Działanie to ma nie dopuścić zawodnika z piłka do wejścia za plecy broniącego, oraz uniemożliwić mu minięcie broniącego za pomocą podania. Chodzi tutaj o doprowadzenie do sytuacji 1v1 w bocznym sektorze.

Na przygotowanym wideo widzimy, jak zawodnik Arsenalu skraca dystans do przeciwnika (doskok/odskok), nie atakując w momencie, gdy rywal kontroluje piłkę. Wyczekuje on chwili w której pomocnik Crystal Palace nie będzie miał kontroli nad futbolówka i w tym momencie przeprowadza zdecydowany atak na piłkę, którego konsekwencja jest wywalczenie rzutu z autu i podjęcie próby kontrataku.


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.

Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku

Przeprowadzimy MIKROtaktyczne szkolenia w Twoim klubie - skontaktuj się!

145 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page