top of page

MIKROtaktyka #85 - podsumowanie tygodnia


Za pomocą jakościowego przyjęcia piłki zawodnik może naprawić nawet najgorsze podanie. Jeśli jednak przyjęcie nie jest na odpowiednim poziomie, nawet najlepsze podanie nie ma większego znaczenia. Jedna z analizowanych sytuacji dotyczyć będzie właśnie tego pierwszego kontaktu. Druga zwróci uwagę na poruszanie się bez piłki zależne od partnera w ataku. Zapraszamy do analizy razem z QC!


Zanim przejdziesz do analizy, zapraszamy Cię do facebookowej grupy Qualitas Coaching o "Analizie bramek i asyst na Mistrzostwach Świata 22". Dużo inspiracji, gotowych do wdrożenia w Twój proces treningowy!________________________

C. Gakpo [LFC] vs Machester United

Umiejętność: przyjęcie piłki

Koncept: od presji rywala


Przyjęcie piłki to taki magiczny moment w grze, który potrafi naprawić najgorsze podanie by, także móc zepsuć najlepsze. Umiejetność ta zaraz po podaniu piłki występuje najczęściej podczas gry w piłkę nożną, dlatego dobre zarządzanie nią w wymiarze taktycznym niesie za sobą dużą wartość. Odpowiednie zarządzanie tą umiejętnością pozwala piłkarzowi na lepsze utrzymanie się przy piłce, sprawniejsze zdobycie przestrzeni czy też przygotowanie piłki do uderzenia w kierunku bramki rywala.

My przygotowaliśmy przykład, który pokazuje, w jaki sposób przyjęciem piłki „od presji rywala” (przyjęcie piłki w kierunku przeciwnym do kierunku biegu najbliższego/interweniującego rywala), można stworzyć (wypracować) sobie dogodną sytuację do strzelenia bramki.

Ofensywny pomocnik Liverpool’u jednym kontaktem „gubi” obrońcę Manchesteru zdobywając przestrzeń za jego plecami, dzięki czemu zyskuje przewagę pozycyjną, która pozwala mu na podjęcie próby zdobycia bramki. Warto jeszcze tutaj zwrócić uwagę na dwa aspekty. Pierwszy to moment pauzy, który dał możliwość przyjęcia odpowiedniej pozycji i reakcji na ruch rywala. Reakcją, oczywiście, było zaproszenie do gry wyrażone chęcią ataku przestrzeni za plecami rywala.

Drugi moment dotyczy zachowania tuż przed przyjęciem piłki przez Holendra, który dobrze identyfikuje brak asekuracji nadbiegającego rywala i podjejmuje decyzje o chęci wejścia za jego plecy przy pierwszym kontakcie z piłka - przygotowaniem dogodnej sytuacji strzeleckiej.


Czy wiesz, że napisaliśmy książkę?

"Kontrola chaosu. Koncepty taktyczne"

to pierwsza polskojęzyczna pozycja

podejmująca szczegółowo tematykę

działań w grze! Zachęcamy Cię

serdecznie do zapoznania się i kupna

poprzez ekstratrener.pl/sklep


________________________

L. Trossard [Arsenal] vs Bournemouth

Umiejętność: wsparcie zdobywające

Koncept: ustawienie pomiędzy zawodnikami


W dzisiejszej piłce nożnej przestrzeni nie należy szukać pomiędzy formacjami, ale głównie między zawodnikami. Kluczem nie jest jej znalezienie, lecz stworzenie poprzez odpowiednią manipulacje przeciwnikiem. Na wybranym przykładzie widzimy współpracę dwójkową dwóch ofensywnych zawodników Arsenalu, widzimy jak dobrze zidentyfikowali piłkę otwarta u partnera, co skutkowało chęcią zdobycia przestrzeni za plecami linii obrony rywali.

Piłka nie została zagrana, lecz sam ruch „pociągnął” za sobą dwóch obrońców rywali (odpadli na „pusto”) , co stworzyło zdecydowanie więcej przestrzeni Leandro Trossardowi, który otrzymując piłkę w drugiej strefie był już realnym zagrożeniem dla drużyny gości. Zanim jeszcze Belg otrzyma piłkę - widzimy jak dobrze identyfikuje wolną przestrzeń „dociągajac strukturę” - będąc wsparciem zdobywającym dla partnera z piłka. Ruch ten był czytelnym zaproszeniem do zagrania piłki i zbliżenia się dzięki temu w okolice pola karnego. Kluczowa jest tutaj obserwacja, komunikacja i odpowiedni timing. Jesli czegoś zabraknie, działania te są bezcelowe.


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.

Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku

Przeprowadzimy MIKROtaktyczne szkolenia w Twoim klubie - skontaktuj się!

154 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page