top of page

MIKROtaktyka #84 - podsumowanie tygodnia


Często powtarzanym zdaniem przez trenerów w wielu krajach jest chęć ograniczania przypadku do minimum. Z analizy MŚ2022 wynika jednak, że w wielu przypadkach ten łut szczęścia pomagał strzelcowi. Czy można jednak na tego farta sobie zapracowac? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie. Zapraszamy do analizy razem z QC!


Zanim przejdziesz do analizy, zapraszamy Cię do facebookowej grupy Qualitas Coaching o "Analizie bramek i asyst na Mistrzostwach Świata 22". Dużo inspiracji, gotowych do wdrożenia w Twój proces treningowy!________________________

D. Jota, M. Salah [LFC] vs Crystal Palace

Umiejętność: wsparcie utrzymujące

Koncept: zbiórka piłki "niczyjej"


Zbiórka drugiej lub "niczyjej" piłki to sytuacje, które są często uznawane za zrządzenie losu i łut szczęścia dla zawodnika, któremu futbolówka spada pod nogi. Czy jednak to prawda i z pełnym przekonaniem można stwierdzić, że nie można się na to przygotować? Wykonana przez nas analiza Mistrzostw Świata 2022 pokazała, że aż 16% bramek nie miało asysty = to aż 27 ze 172 goli. Takie liczby skłaniają do dalszej analizy takich danych. Większość z tych 27 bramek, w których nie zanotowaliśmy asysty to właśnie zbiórki piłki niczyjej w polu karnym lub jego obrębie!

W bramkach bez asyst z MŚ2022 oraz poniżej analizowanych można zauważyć pewne podobieństwa. Przede wszystkim należy stwierdzić, że na taką przypadkowość w polu karnym należy być przygotowanym i się jej spodziewać, ponieważ są to sytuacje częste.

Powtarzalnymi działaniami zawodników, pod nogi których piłka spadała było ustawienie w pobliżu piłki, lecz w wolnej przestrzeni - zazwyczaj nieco głębiej. Takie pozycjonowanie pozwalało obserwować uważnie akcję i przebieg wydarzeń. Dodatkowo ustawienie przodem do akcji, w pozycji ciała gotowej do startu umożliwiało szybką reakcję na nową - niespodziewaną sytuację (piłkę odbitą, rykoszet, wybicie itp.). Te trzy mikroelementy pozwalają uporządkować chaos w polu karnym oraz odnaleźć się w nim nieco lepiej. Czy jest to wytrenowalne? Czy można przygotować, choć w małym stopniu, zawodników na tego typu sytuacje? Dajcie znać, jakie jest Wasze zdanie!


Czy wiesz, że napisaliśmy książkę?

"Kontrola chaosu. Koncepty taktyczne"

to pierwsza polskojęzyczna pozycja

podejmująca szczegółowo tematykę

działań w grze! Zachęcamy Cię

serdecznie do zapoznania się i kupna

poprzez ekstratrener.pl/sklep


Chcąc ograniczyć rolę przypadku i losowości należy spojrzeć szerzej na bramki zdobywane bez wyraźnej asysty. Wyżej wspomniana analiza Mistrzostw Świata pozwoliła podzielić nam te bramki na 4 ogólne kategorie:

  • zbiórki piłek niczyich

  • "dobitki" uderzeń do bramki

  • odbiór piłki

  • rykoszety uderzeń

Zapraszamy Cię do grupy (na Facebooku), gdzie znajdziesz więcej praktycznych wniosków płynących z bramek i asyst katarskiego mundialu. Poniżej fragment wideo o roli przypadku analizowanym w tym artykule.


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.

Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku

Przeprowadzimy MIKROtaktyczne szkolenia w Twoim klubie - skontaktuj się!

135 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page