MIKROtaktyka #84 - podsumowanie tygodnia

Często powtarzanym zdaniem przez trenerów w wielu krajach jest chęć ograniczania przypadku do minimum. Z analizy MŚ2022 wynika jednak, że w wielu przypadkach ten łut szczęścia pomagał strzelcowi. Czy można jednak na tego farta sobie zapracowac? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie. Zapraszamy do analizy razem z QC!
Zanim przejdziesz do analizy, zapraszamy Cię do facebookowej grupy Qualitas Coaching o "Analizie bramek i asyst na Mistrzostwach Świata 22". Dużo inspiracji, gotowych do wdrożenia w Twój proces treningowy!
________________________
D. Jota, M. Salah [LFC] vs Crystal Palace
Umiejętność: wsparcie utrzymujące
Koncept: zbiórka piłki "niczyjej"
Zbiórka drugiej lub "niczyjej" piłki to sytuacje, które są często uznawane za zrządzenie losu i łut szczęścia dla zawodnika, któremu futbolówka spada pod nogi. Czy jednak to prawda i z pełnym przekonaniem można stwierdzić, że nie można się na to przygotować? Wykonana przez nas analiza Mistrzostw Świata 2022 pokazała, że aż 16% bramek nie miało asysty = to aż 27 ze 172 goli. Takie liczby skłaniają do dalszej analizy takich danych. Większość z tych 27 bramek, w których nie zanotowaliśmy asysty to właśnie zbiórki piłki niczyjej w polu karnym lub jego obrębie!
W bramkach bez asyst z MŚ2022 oraz poniżej analizowanych można zauważyć pewne podobieństwa. Przede wszystkim należy stwierdzić, że na taką przypadkowość w polu karnym należy być przygotowanym i się jej spodziewać, ponieważ są to sytuacje częste.
Powtarzalnymi działaniami zawodników, pod nogi których piłka spadała było ustawienie w pobliżu piłki, lecz w wolnej przestrzeni - zazwyczaj nieco głębiej. Takie pozycjonowanie pozwalało obserwować uważnie akcję i przebieg wydarzeń. Dodatkowo ustawienie przodem do akcji, w pozycji ciała gotowej do startu umożliwiało szybką reakcję na nową - niespodziewaną sytuację (piłkę odbitą, rykoszet, wybicie itp.). Te trzy mikroelementy pozwalają uporządkować chaos w polu karnym oraz odnaleźć się w nim nieco lepiej. Czy jest to wytrenowalne? Czy można przygotować, choć w małym stopniu, zawodników na tego typu sytuacje? Dajcie znać, jakie jest Wasze zdanie!
Czy wiesz, że napisaliśmy książkę?
"Kontrola chaosu. Koncepty taktyczne"
to pierwsza polskojęzyczna pozycja
podejmująca szczegółowo tematykę
serdecznie do zapoznania się i kupna
Chcąc ograniczyć rolę przypadku i losowości należy spojrzeć szerzej na bramki zdobywane bez wyraźnej asysty. Wyżej wspomniana analiza Mistrzostw Świata pozwoliła podzielić nam te bramki na 4 ogólne kategorie:
zbiórki piłek niczyich
"dobitki" uderzeń do bramki
odbiór piłki
rykoszety uderzeń
Zapraszamy Cię do grupy (na Facebooku), gdzie znajdziesz więcej praktycznych wniosków płynących z bramek i asyst katarskiego mundialu. Poniżej fragment wideo o roli przypadku analizowanym w tym artykule.
Trenerze,
masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.
Podziel się swoją opinią!
#jakośćniejestdziełemprzypadku
Przeprowadzimy MIKROtaktyczne szkolenia w Twoim klubie - skontaktuj się!