top of page

MIKROtaktyka #83 - podsumowanie tygodnia


Działania bocznego obrońcy bez piłki zazwyczaj kojarzymy z obiegnięciami - zewnętrznym i wewnętrznym. Od czasów Guardioli w Bayernie coraz częściej zawodnicy z tych pozycji wykorzystywani są jako fałszywi rozgrywający, którzy poruszają się bliżej środka boiska. Pokażemy to na jednym z przykładów. Drugim będzie koncept "sprowadzony" przez trenera M. Stępińskiego - mig touch. Zapraszamy do analizy razem z QC!


Zanim przejdziesz do analizy, zapraszamy Cię do facebookowej grupy Qualitas Coaching o "Analizie bramek i asyst na Mistrzostwach Świata 22". Dużo inspiracji, gotowych do wdrożenia w Twój proces treningowy!________________________

T. Alexander-Arnold [LFC] vs Newcastle

Umiejętność: wsparcie utrzymujące

Koncept: bezpieczna linia podania, gotowość do reakcji na stratę


Zawodnik o takiej charakterystyce w atakowaniu jak Trent Alexander - Arnold to marzenie każdego trenera. Posiadanie w zespole gracza o takich możliwościach ostatniego podania tworzy zupełnie inne opcje w fazie posiadania piłki, które wykorzystać można w naturalnej przestrzeni działania bocznego obrońcy, ale nie tylko...

W poniżej analizowanych sytuacjach widzimy Anglika swobodnie poruszającego się nie tylko w półprzestrzeni, ale i sektorze środkowym. Obie sytuacje dotyczą akcji bramkowych Liverpoolu - w pierwszej TAA bierze bezpośredni udział notując asystę, w drugiej pośredni włączając się do atakowania.

W pierwszej sytuacji widzimy podanie bocznego obrońcy Liverpoolu do Fabinho będącego pod presją rywali. TAA obserwując i oceniając sytuację natychmiast po swoim podaniu podejmuję kolejną akcję i udziela opcji tył (wsparcie utrzymujące) w odpowiedzi na pressing najbliższego rywala. Fabinho z piłką skupia uwagę rywala i "zabiera" go ze sobą w boczny sektor, co tworzy wiele przestrzeni w środku i półprzestrzeni. Obserwując to działanie z wyprzedzeniem Alexander - Arnold wbiega w zwolnione miejsce i ma dużo swobody mogąc wykorzystać swoje umiejętności kluczowego podania.

Podczas akcji bramkowej na 2-0 widzimy atak Liverpoolu prowadzony w stronę lewego sektora bocznego i przeciwległe ustawiony TAA zbiega bardzo mocno do środka. W naszej ocenie jest to działanie, które pozwala lepiej zabezpieczyć się przed kontratakiem rywala i szybciej zareagować. To także opcja bezpiecznej linii podania w tył, gdy zajdzie taka potrzeba. W dalszej fazie akcji widzimy, że Liverpool kieruje się bardziej do środka, na co boczny obrońca gości odpowiada rozszerzeniem pola gry i próbą wbiegnięcia za formację obrony rywali.


Czy wiesz, że napisaliśmy książkę?

"Kontrola chaosu. Koncepty taktyczne"

to pierwsza polskojęzyczna pozycja

podejmująca szczegółowo tematykę

działań w grze! Zachęcamy Cię

serdecznie do zapoznania się i kupna

poprzez ekstratrener.pl/sklep


________________________

A. Sousa [Lech Poznań] vs Zagłębie Lubin

Umiejętność: przyjęcie piłki

Koncept: mig touch, natychmiastowe podjęcie kolejnej akcji


Koncepcję mig touch’a (przepuszczenia/dotknięcia piłki) opisywaliśmy szerzej jakiś czas temu. Dziś chcemy zwrócić uwagę na to, co działo się przed i po realizowanej koncepcji.

Na początek warto zwrócić uwagę na dobrą identyfikację wolnej przestrzeni przez portugalskiego pomocnika Lecha Poznan oraz na jego wolę otrzymania piłki - wyrażaną min. przez sposób komunikacji (postawę ciała). Partner to dostrzega i zagrywa piłkę w jego kierunku (mijając trzech defensorów Zagłębia). W momencie lotu piłki Portugalczyk dobrze identyfikuje ustawienie swojego partnera (Mikael Ishak) w polu karnym i stosując koncepcję tzw. Mig Toucha’a przepuszcza do niego piłkę NATYCHMIAST podejmując kolejne działanie (kolejną akcję), czyli wsparcie zdobywające względem partnera, któremu przepuścił piłkę.

Chcemy tutaj podkreślić świetny timing mający zdecydowany wpływ na płynność, a zarazem skuteczność akcji. Koniecznie chcemy także zwrócić tutaj uwagę na defensora klubu z Lubina, który w momencie przepuszczenia piłki ZATRZYMAŁ SIĘ i skupił całą swoją uwagę na piłce, pozwalając pomocnikowi Lecha na „złapanie” jego pleców i stworzenie sobie przewagi pozycyjnej a co za tym idzie bardzo dogodnej sytuacji do strzelania bramki, która mogła (powinna?) dać Lechowi wyrównanie. Chcemy tutaj pokazać. jaką wartość niesie ze sobą bycie w ciągłym ruchu i świadoma reakcja w określonym momencie gry.


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.

Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku

Przeprowadzimy MIKROtaktyczne szkolenia w Twoim klubie - skontaktuj się!

127 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page