top of page

MIKROtaktyka #81 - podsumowanie tygodnia


Jeden z Was zasugerował w komentarzu, że tak jak mówimy o WOLI BRONIENIA, tak też można rozpatrywać ten aspekt także w atakowaniu. Zaciekawieni tą ideą szukaliśmy odpowiedniego przykładu. Dzisiaj się nim z Wami dzielimy. Zapraszamy do analizy razem z QC!


Zanim przejdziesz do analizy, zapraszamy Cię do facebookowej grupy Qualitas Coaching o "Analizie bramek i asyst na Mistrzostwach Świata 22". Dużo inspiracji, gotowych do wdrożenia w Twój proces treningowy!________________________

R. Neves [Wolverhampton] vs LFC

Umiejętność: wsparcie zdobywające

Koncept: wyprzedzenie partnera z piłką (w kontrze) + łapanie pleców


Stwierdzenie, że Liverpool FC ma w tym sezonie problemy z WOLĄ BRONIENIA (przypominamy o naszym webinarze Nauczanie gry w obronie dla kat. U6 - U13) nie powinno w żadnym stopniu u żadnego z naszych czytelników wywołać protestu. Chyba, że jest inaczej? Wiele zespołów, na różne sposoby, te bolączki The Reds wykorzystuje. W analizowanym przykładzie widzimy doskonałe wykorzystanie słabych punktów rywala przez Rubena Nevesa.

Trochę ponad 10 sekund mija od momentu odbioru piłki przez Wilki do umieszczenia piłki w siatce. Podczas dynamicznego / bezpośredniego przejścia do atakowania konieczne jest w wielu przypadkach wyprzedzenie zawodnika z piłką lub przynajmniej szybkie podążanie za akcją. Zestawmy te sekundy z działaniami Nevesa i Brazylijczyka Thiago. Różnice w tempie biegu są znaczące i w polu karnym, w końcowej fazie ataku - potęgują się. Metr przestrzeni w strefie środkowej to zazwyczaj brak krycia w polu karnym - idąc dalej tokiem akcji.

Czy w koncepcie wyprzedzenia zawodnika z piłką (wsparcie zdobywające) jest więcej aspektów związanych z rozumieniem gry czy WOLĄ ATAKOWANIA? Można z dużą dozą prawdopodobieństwa sądzić, że wola atakowania Nevesa była na zupełnie innym poziomie niż wola bronienia Thiago. Dodając do tego koncepcję łapania pleców (gubienie krycia), którą wykonał Portugalczyk w odpowiednim timingu mamy przepis na bramkę z kontrataku.


Czy wiesz, że napisaliśmy książkę?

"Kontrola chaosu. Koncepty taktyczne"

to pierwsza polskojęzyczna pozycja

podejmująca szczegółowo tematykę

działań w grze! Zachęcamy Cię

serdecznie do zapoznania się i kupna

poprzez ekstratrener.pl/sklep


________________________

R. Lewis [Man City] vs Tottenham

Umiejętność: odbiór piłki

Koncept: wola bronienia, blokowanie


Na przygotowanym przykładzie chcemy pokazać, że na najwyższym poziomie technika blokowania nie jest pozostaje dziełem przypadku, lecz jest integralną częścią koncepcji obronnej. Poszczególne zachowania są trenowane, a zawodnicy są uczulani na stosowanie tej techniki. Podstawą bloku jest zapobieganie uderzeniom do bramki (koncepcje przybliżyliśmy już wcześniej) lub dośrodkowaniom (co widzimy na załączonym przykładzie) w okolicach lub wewnątrz pola karnego.

Blokowanie bardzo mocno koreluje z WOLĄ BRONIENIA, która jest dla nas fundamentalną zasadą gry w obronie. Bez tej chęci (kwestia mentalna - decyzji) nie ma mowy o skutecznym bronieniu.

Analizie poddaliśmy zawodnika, który znalazł się dopiero po raz czwarty w wyjściowej jedenastce Manchesteru City. Rico Lewis, bo o nim mowa urodził się 21 listopada 2004 roku. Czy Pep Guardiola postawił by na niego kosztem uznanego i powszechnie chwalonego Jao Cancelo, gdyby ten tylko i wyłącznie był swietny w konstruowaniu ataków?

Śmiemy wątpić, dlatego chcąc osiągnąć najwyższy poziom i grać z najlepszymi zawodnik musi potrafić odpowiednio szybko sie przełączać pomiędzy atakiem i obrona a przede wszystkim w obydwu elementach musi być skuteczny. Skuteczność jest miarą sukcesu, wtedy metryka przestaje mieć znaczenie i dotyczy to zarówno bardzo młodych jak i już zaawansowanych wiekiem zawodników.


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.

Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku

Przeprowadzimy MIKROtaktyczne szkolenia w Twoim klubie - skontaktuj się!

127 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page