top of page

MIKROtaktyka #79 - podsumowanie tygodnia


Często zdarza się podczas prowadzonych przez nas treningów, że zawodnicy bardziej troszczą się o piłkę niż o odpowiednią pozycję przed jej otrzymaniem. W naszej opinii powinno być całkowicie odwrotnie i ten aspekt będzie pierwszą analizowaną sytuacją. Druga dotyczyć będzie gry podczas bronienia i właściwego poruszania się w centrum gry, aby nie zostać miniętym podaniem. Zapraszamy do analizy razem z QC!


________________________

L. Martinez [Inter Mediolan] vs Milan

Umiejętność: ochrona piłki

Koncept: próba wygrania pozycji; wejście między przeciwnika a piłkę


Zawodnik odważny i usposobiony ofensywnie zawsze będzie chciał przyjmować piłkę w taki sposób, aby jak najszybciej być twarzą do kierunku prowadzenia ataku. Jednak żeby tak się stało zawodnik ten musi odpowiednio dostosować rodzaj przyjęcia piłki do sytuacji w której aktualnie się znajduje. Musi także wykonać odpowiednie działania przed samym przyjęciem - działania, które mu to przyjęcie wydatnie umożliwią.

Na przygotowanym przykładzie widzimy dobrą reakcję na piłkę otwartą Lautaro Martinez’a, w pierwszej fazie akcji. Zdecydowanym wbiegnięciem w wolną przestrzeń skutecznie zaprasza on Milana Skrinara do zagrania mu piłki, by następnie odpowiednio wejść „pod” Fikayo Tomoriego, by ustawić się w uprzywilejowanej pozycji w momencie przyjęcia/przepuszczenia piłki.

Zachowanie to pozwala mu wejść w pole karne i skutecznie sfinalizować akcję. Napastnik Interu wygrywając pozycje poprzez boczne ustawienie, pracę ramion i „wzięcie na plecy „obrońcy Milanu nie pozostawią mu zbyt wielu argumentów na skuteczną interwencję.________________________

B. White [Arsenal] vs Manchester United

Umiejętność: ochrona przestrzeni za plecami

Koncept: obserwacja przeciwnika z piłką oraz wbiegających rywali


Drugi przykład to spotkanie Arsenalu Londyn z Manchesterem United i zachowanie Ben’a White’a, który poprzez odpowiednie ustawienie nie ogniskował swojej uwagi tylko i wyłącznie na piłce (nie biegł za piłka), ale przede wszystkim kontrolował przestrzeń i rywala w swoim sektorze.

Kluczowe było jego odpowiednie ustawienie się w pozycji otwartej (bocznej) pozwalające na kontrolę zawodnika otrzymującego piłkę oraz przestrzeni i rywala w aktualnie zajmowanym sektorze boiska (defensywny wzrok przez ramię), który umożliwił mu obniżenie swojej pozycji, co doprowadziło do zamknięcia przestrzeni za jego plecami.

Działanie to nie pozwoliło rywalom na skuteczne zdobycie przestrzeni za pomocą „gry po trojkącie” oraz doprowadziło do powstrzymania ataku Manchesteru i odbioru piłki przez zespół Arsenalu.
Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.

Podziel się swoją opinią!

Przeprowadzimy MIKROtaktyczne szkolenia w Twoim klubie - skontaktuj się!

190 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Комментарии


bottom of page