top of page

MIKROtaktyka #78 - podsumowanie tygodnia


Witaj na łamach kolejnego odcinka MIKROtaktycznego podsumowania tygodnia. W dzisiejszym wydaniu pod lupę wzięliśmy zespół trenera, którego reputacja wśród koneserów futbolu rośnie i rośnie. Zespoły Roberto De Zerbiego grają piłkę specyficzną, a włoski szkoleniowiec odciska szybkie piętno na stylu każdej drużyny, którą przejmuje. Pokażemy dwa skrajne elementy charakteryzujące jego Brighton podczas atakowania - atak pozycyjny oraz atak szybki po odbiorze piłki. Zapraszamy do analizy razem z QC!


________________________

Brighton vs Liverpool FC

Umiejętność: podanie piłki

Koncept: podanie zwrotne do zawodnika ustawionego przodem


Podczas atakowania pozycyjnego zespoły De Zerbiego charakteryzują się cierpliwością oraz spokojnym tworzeniem możliwości do kontrolowanego zdobywania pola gry. Jednym z elementów takiego sposobu grania jest już szeroko popularna koncepcja "pauzy", którą stosowali środkowi obrońcy Szachtara Donieck. Stosowana była, aby sprowokować kompaktowo ustawionego przeciwnika do presji i co za tym idzie - stworzyć wolną przestrzeń.

Innym sposobem na złamanie organizacji rywala, który pierwotnie gra bardzo blisko siebie jest koncept podania zwrotnego. Składa się z kilku innych detali oraz wymaga pewności siebie i odwagi podczas wykonania. Zakłada on bowiem podanie zdobywające do zawodnika będącego pod presją przeciwnika - zazwyczaj presja za plecami. Taką sytuację mamy w poniżej załączonym wideo, gdzie środkowy pomocnik Brighton pozycjonuje się pomiędzy linią pressingu LFC. Będąc świadomym pressingu nie może pozwolić sobie w takiej sytuacji na błąd - byłby fatalny w skutkach.

Podanie zdobywające do zawodnika pod presją, często pomiędzy formacjami powoduje skupienie uwagi przeciwnika na piłce i zawodniku będącego przy niej. W oczywisty sposób powoduje to swobodę dla innego zawodnika. Środkowy pomocnik otrzymujący piłkę, bez przyjęcia wykonuje podanie do partnera będącego przodem do bramki rywala mając przy tym dużo wolnej przestrzeni. Zobaczcie poniższe wideo, w którym ta koncepcja zastosowana jest dwukrotnie, co pozwala na stworzenie sytuacji do zdobycia bramki!


Czy wiesz, że napisaliśmy książkę?

"Kontrola chaosu. Koncepty taktyczne"

to pierwsza polskojęzyczna pozycja

podejmująca szczegółowo tematykę

działań w grze! Zachęcamy Cię

serdecznie do zapoznania się i kupna

poprzez ekstratrener.pl/sklep


________________________

Brighton vs Liverpool FC

Umiejętność: wsparcie zdobywające

Koncept: wyprzedzenie zawodnika z piłką podczas kontry


Zaskakującym dla nas sposobem atakowania Brighton w ostatnim meczu z Liverpoolem była reakcja na odbiór piłki i szybkie przejście do ataku. Zespół włoskiego trenera nie kojarzył nam się z taką dynamiką gry po wejściu w posiadanie piłki. Być może jest to element adaptacji filozofii gry trenera z specyfiką rozgrywek, w której prowadzi zespół.

Niedbały podczas atakowania w tym sezonie zespół Jurgena Kloppa jest wrażliwy na straty piłki podczas budowania gry. Skrzętnie wykorzystał to Brighton, który przy dwóch pierwszych bramkach bardzo szybko przechodził do pola karnego po odbiorze piłki. Zwracamy uwagę na tempo akcji i nastawienie graczy, gdy zyskali piłkę. Jest to element, który, naszym zdaniem, powinien wpisywać się we założenia szkolenia dzieci i młodzieży: intencja zdobywania pola gry po odbiorze.

Niezbędnymi działaniami ku takiemu przejściu do atakowania są podania zdobywające lub prowadzenie piłki w przód. Zawodnik z piłką, który wchodzi w jej posiadanie jest niezwykle istotny dla dalszego charakteru prowadzenia ataku i jego decyzje są kluczowe, jednakże bez odpowiedniego wsparcia partnerów może być skazany na grę utrzymującą.

W tym miejscu dochodzimy do działania wsparcia zdobywającego polegającego na takim pozycjonowaniu się bez piłki, które umożliwia grę do przodu. Podczas przejścia do atakowania jest do niezwykle istotne i koncept wyprzedzenia zawodnika z piłką jest kluczowy. Polega on na natychmiastowym wbiegnięciu w kierunku bramki przeciwnika, aby znaleźć się nad partnerem z piłki. Celem takiego wsparcia jest natychmiastowe zdobywanie pola gry i zapewnienie komfortu wyboru zawodnikowi z piłką - najlepiej w opcji prawo / lewo. Zobaczcie przykład Brighton!


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.

Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku

Przeprowadzimy MIKROtaktyczne szkolenia w Twoim klubie - skontaktuj się!

131 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page