top of page

MIKROtaktyka #76 - podsumowanie tygodnia


Witajcie po długiej przerwie na łamach naszego bloga. Ostatni artykuł pojawił się prawie 3 miesiące temu, lecz w tym czasie nie próżnowaliśmy. To był bardzo intensywny dla nas okres, w którym, przede wszystkim, współpraca z ekstratrener.pl nabrała tempa! Wydanie książki "Kontrola chaosu. Koncepty taktyczne", Szkoła Trenerów Online oraz Jak Uczyć Futbolu pochłonęły nas do tego stopnia, że musieliśmy zawiesić MIKROtaktyczny cykl. Ale... wracamy! Wracamy z wysokiego [Q]C. Zapraszamy do analizy razem z QC oraz do interakcji!


________________________

A. Oxlade - Chamberlain [LFC]vs Brendford

Pozycja: środkowy pomocnik

Akcja piłkarska: wbiegnięcie w pole karne podczas finalizacji.

Wykorzystywane umiejętności: wsparcie zdobywające.


Wykonywane przez nas analizy wielokrotnie sugerowały nam, że wbiegnięcie środkowego pomocnika w pole karne podczas finalizacji ataku może stanowić spore zagrożenie dla formacji obrony przeciwnika. Minione Mistrzostwa Świata 2022 w Katarze pokazały, jak istotnym elementem jest właśnie takie zachowanie pomocnika - przy znaczącej ilości bramek wbiegnięcie w pole karne miało ogromne znaczenie.

Poniższa sytuacja wpisuje się w tę kategorię. Widzimy atak szybki Liverpoolu, który na połowie przeciwnika przeradza się w atak pozycyjny. Wobec sprawnej organizacji defensywnej zespołu Brendford, Fabinho odczytuje konieczność zmiany strony prowadzenia ataku. Piłka znajduje się zbyt długo w lewych sektorach boiska, aby mieć szansę na skuteczne zdobywanie pola gry tą stroną.

Moment zmiany strony ataku to dla rywala groźny moment, w którym można stracić z pola widzenia ważne dla dalszego przebiegu akcji zdarzenia. Działanie Oxlade - Chambarleina wpisuje się w ten schemat, ponieważ broniący Brendford skupieni są na wchodzącym w drybling Alexandrze - Arnoldzie, który "łamie" do środka i przygotowuje sobie piłkę do dochodzącego dośrodkowania w pole karne.

W takiej sytuacji wbiegający z głębi pola gry środkowy pomocnik może mieć dużo swobody i uniknąć krycia indywidualnego. W analizowanej sytuacji widzimy Anglika, który pozycjonuje się, przed dośrodkowaniem, przed linią obrony, w wolnej przestrzeni, za którą żaden broniący nie przejmuje całkowitej kontroli. To stwarza problemy z przekazaniem krycia i decyzją, kto powinien atakującego przejąć. Można to nazwać pewnego rodzaju "strefą konfliktu", podobną do tej z siatkówki, gdzie atakuje się pomiędzy dwóch przyjmujących zawodników.

Koncepty taktyczne - pozycyjne to istotna część naszej książki "Kontrola chaosu. Koncepty taktyczne, którą możesz znaleźć na ekstratrener.pl/sklep . Zapraszamy do zapoznania się!

________________________

R. Barkley (OSG Nice) vs Rennes

Umiejętność: przyjęcie piłki

Koncept: przyjęcie piłki pod siebie z otwarciem


Analizując przygotowaną sytuację można postawić pytanie, czy brak przyjęcia do przodu (do piłki gotowej) zawsze będzie wymuszał grę do tylu? Na poniższym przykładzie chcemy pokazać, że nie zawsze tak się dzieje.

Zawodnik odważny i usposobiony ofensywnie zawsze będzie chciał przyjmować piłkę będąc twarzą do kierunku gry. Będzie musiał dostosować jednak rodzaj przyjęcia piłki do sytuacji w określonym momencie gry. Czy przyjąć bardziej pod siebie, czy w przestrzeń?

Na załączonym filmie widzimy, jak rywal antycypuje i w momencie lotu piłki dobiega w kierunku adresata podania, ten jednak dobrze identyfikuje zagrożenie z jego strony oraz ilość wolnej przestrzeni. W konsekwencji podejmuje słuszną decyzję o otwarciu się w kierunku gry „chowając” piłkę pod brzuchem (pozycja umożliwiająca do błyskawicznego przejścia do ochrony piłki).

Ten sposób przyjęcia piłki pozwolił zawodnikowi na złamanie presji nadbiegającego rywala w kolejnym kontakcie, co miało bezpośredni wpływ na stworzenie wolnej przestrzeni, która umożliwiła mu oddanie uderzenia w kierunku bramki przeciwnika. Sytuacja ta pokazuje, że każda umiejetność techniczna misi być dopasowana do kontekstu taktycznego określonej sytuacji.

Przyjęcie piłki pod siebie to tylko jeden z konceptów taktycznych dla umiejętności PRZYJĘCIA PIŁKI. Resztę znajdziesz w naszej książce "Kontrola chaosu. Koncepty taktyczne, którą możesz znaleźć na ekstratrener.pl/sklep


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.

Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku

Przeprowadzimy MIKROtaktyczne szkolenia w Twoim klubie - skontaktuj się!

154 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page