top of page

MIKROtaktyka #77 - podsumowanie tygodnia


Wydanie #77 naszego cyklu będzie płynnym przejściem między tematyką czwartego Kongresu Wiedzy o Szkoleniu Piłkarskim oraz Konwentu Football Academy 2023. Na obu wydarzeniach mamy przywilej podzielenia się z uczestnikami naszymi pomysłami szkoleniowymi! Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z przygotowanymi przez nas analizami dwóch sytacjami. Dotyczą one zdobycia pola gry prowadzeniem / przyjęciem piłki oraz podaniem piłki w drugiej analizie. Zapraszamy!


________________________

T. Alexander - Arnold [LFC] vs Wolverhampton

Umiejętność: przyjęcie / prowadzenie piłki

Koncept: obserwacja przestrzeni, dalekie prowadzenie od stopy


Czy jeden kontakt z piłką w akcji piłkarskiej możemy rozpatrywać jako działanie prowadzenia piłki? Z innej perspektywy - czy zdobycie pierwszym kontaktem aż 35 metrów pola gry to jeszcze przyjęcie piłki? Niezależnie od tego, jak sklasyfikujemy poniżej analizowaną akcję, należy stwierdzić, że zawodnik podjął optymalną decyzję i wykonał ją doskonale.

Nawiązując do IV Kongresu Wiedzy o Szkoleniu Piłkarskim, który miał miejsce w ostatnią sobotę (07.01) przedstawialiśmy koncepcję powodów taktycznych. Są one sytuacjami boiskowymi, które poprzedzają lub wyzwalają kolejne, określone akcje. Jednym z powodów taktycznych wywołujących prowadzenie piłki było przejście do atakowania / odbiór piłki. Ten moment w grze sprawia często, że zespół tracący piłkę jest chwilowo zdezorganizowany i pozostawia w określonych miejscach boiska wolne przestrzenie.

Podobną sytuację widzimy tutaj, gdzie zespół Wolves nieskutecznie próbuje zmienić stronę prowadzenia ataku. Piłka zmierza w kierunku Trenta Alexandra - Arnolda, który w trakcie jej lotu właściwie identyfikuje przestrzeń, którą ma przed sobą do zdobycia - podnosi głowę i patrzy przed siebie. Obserwacja jest podstawą to zebrania informacji i podjęcia decyzji o kolejnym działaniu.

Efektem tego działania staje się zdobycie dużej przestrzeni jednym kontaktem (prowadzenie / przyjęcie piłki) z piłką. Kontrola nad piłką i pozwolenie sobie, w sposób świadomy, na tak dalekie wypuszczenie jej przed siebie musi mieć swoje źródło w obserwacji i właściwym wyczuciu odległości. Taka akcja jest także wyrazem pewności siebie i zdecydowania, bowiem zawodnik nie czujący się na siłach nie będzie decydował się do kontroli piłki w poniższy sposób!


Czy wiesz, że napisaliśmy książkę?

"Kontrola chaosu. Koncepty taktyczne"

to pierwsza polskojęzyczna pozycja

podejmująca szczegółowo tematykę

działań w grze! Zachęcamy Cię

serdecznie do zapoznania się i kupna

poprzez ekstratrener.pl/sklep


________________________

F. Vieira / M. Elnemy [Arsenal Londyn] vs Oxford United

Umiejetność: podanie piłki

Koncept: podanie zdobywające przez linie rywala


W przygotowanym przykładzie z meczu FA Cup pomiędzy drużynami Arsenalu Londyn i Oxford United chcemy zwrócić uwagę na koncepcję podania zdobywającego przez linię obrony rywala.

Na krótkim filmie widzimy aż dwa momenty, w których poszczególni zawodnicy drużyny Arsenalu wertykalnym podaniem mijają linie pressingu przeciwnika. Widzimy także powtarzalność pewnych MIKROzachowań i to na nie chcemy zwrócić uwagę.

Za pierwsze podanie przeszywające szeregi obronne rywala odpowiedzialny jest Mohamed Elnemy, który po odbiorze piłki, prowadzi ją wszerz boiska, co skutkuje chwilowym zatrzymaniem linii obrony rywala. Jego ustawienie ciała wskazuje na chęć zmiany sektora prowadzenia ataku, co sugeruje również niewerbalny komunikat partnera ustawionego w prawej półprzestrzeni. On jednak wybiera za adresata podania Fabio Vieire decydując się na penetrujący formercje rywali charakter podania.

W następnej akcji widzimy pewna powtarzalność zachowań, jedyna różnica jest tylko strefa boiska. W momencie lotu piłki Fabio Vieira obserwuje przestrzeń partnera i przeciwników (zwróciliśmy na to uwagę w stop-klatce), by po przyjęciu piłki ustawieniem ciała sugerować grę „w nogi” partnera, by po chwili zagrać podanie zdobywające w przestrzeń przez linie obrony drużyny z Oxfordu.

Musimy tutaj zwrócić także na bardzo dobre dobre zachowanie bez piłki Eddie’go Nketiach’a, który w pierwszej fazie akcji wykonał ruch w szerokość, czym przesunął w swoim kierunku środkowego obrońcę rywala a następnie zaatakował wolna przestrzeń za plecami obrony rywala. Jego działania bez piłki umożliwiły realizacje konceptu podania przez linie rywali i były swoistym zaproszeniem do jego realizacji. Konsekwencją tych działań była bramka dla drużyny Arsenalu.Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.

Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku

Przeprowadzimy MIKROtaktyczne szkolenia w Twoim klubie - skontaktuj się!

111 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page