top of page

MIKROtaktyka #80 - podsumowanie tygodnia


Wróciła Ona - nasza Ekstraklasa. Z tej okazji, jedną z przygotowanych sytuacji jest współpraca dwójki napastników Legii Warszawa, którzy dzięki swoim ścieżkom ruchu stworzyli wolną przestrzeń do podania prostopadłego. Drugim zachowaniem będzie kolejny koncept dla napastników - uderzenie zza zasłony. Zapraszamy do analizy razem z QC!


________________________

Rosołek & Carlitos [Legia Warszawa] vs Korona Kielce

Umiejętność: gubienie krycia

Koncept: ruch do piłki, ruch od piłki


Dobra współpraca napastników w poruszaniu się bez piłki to korzyści dla obu zaangażowanych w nią atakujących, jednocześnie problemy decyzyjne dla formacji obrony przeciwnika. Poruszanie się do - od piłki, nazywane popularnie ruchami przeciwstawnymi to szczególnie groźne (i proste!) narzędzie, za pomocą którego można gubić krycie i tworzyć przestrzeń.

Pierwszym elementem MIKRO wykonania tej akcji w kontekście zespołowym jest obserwacja zawodnika będącego przy piłce. Należy rozpoznać, czy partner z piłką ma presję rywala na sobie, a co za tym idzie, czy piłka jest przygotowana (otwarta) do wykonania podania. W analizowanej sytuacji środkowy obrońca Legii Warszawa nie posiada w najbliższej przestrzeni przeciwnika, a więc stosunkowo swobodnie podnosi głowę (intencja podania) oraz wykonuje rozbieg i zamach do dłuższego podania.

W odpowiedzi na taką akcję widzimy doskonałą współpracę dwójki napastników Rosołek&Carlitos, którzy przeciwstawnie wobec siebie wykonują ruchy do - od piłki. Taka współpraca może opierać się o proste zasady dostosowywania się do siebie atakujących, gdzie jeden cały czas obserwuje drugiego i wykonuje określoną ścieżkę poruszania się. Każdy trener może w swoim zespole zdefiniować to na swój sposób. Jedną z możliwości jest dopasowanie się dalszego napastnika do ruchu tego bliższego piłce - jeśli bliższy wykonuje ruch do, dalszy robi ruch od.

Takie zachowania z perspektywy formacji obrony stwarzają problemy w decyzjach o wyjściu za zawodnikiem wykonującym ruch do piłki oraz asekurowaniu wybiegającego z kryciem środkowego obrońcy. Jeśli środkowi obrońcy zawahają się lub nie będą działać automatycznie, natychmiast któryś z napastników będzie miał wolną przestrzeń. Jeśli środkowy obrońca nie wyjdzie z kryciem - miejsce będzie miał robiący ruch do. Jeśli pójdzie ze schodzącym napastnikiem, a pozostali w formacji obrony nie zawężą - wykreuje się miejsce na napastnika wykonującego ruch od. Taką sytuację obserwujemy na poniższym przykładzie.


Czy wiesz, że napisaliśmy książkę?

"Kontrola chaosu. Koncepty taktyczne"

to pierwsza polskojęzyczna pozycja

podejmująca szczegółowo tematykę

działań w grze! Zachęcamy Cię

serdecznie do zapoznania się i kupna

poprzez ekstratrener.pl/sklep


________________________

N. Gonzales [Fiorentina] vs Lazio Rzym

Umiejętność: uderzenie do bramki

Koncept: uderzenie "zza zasłony"


Koncepcja uderzenia zza zasłony charakteryzuje się tym, że strzał oddawany jest zza interweniującego obrońcy. Sprawia to bramkarzowi duże trudności, ponieważ nie widzi on samego momentu oddawania strzału, co utrudnia mu odpowiednie ustawienie się, a zmierzającą piłkę w kierunku bramki widzi dopiero w momencie jej lotu - to już zazwyczaj jest za późno na jakakolwiek reakcję.

Wróćmy do początku akcji i spróbujmy zdefiniować, co przeważnie dzieje się przed takim uderzeniem. Poddając analizie sporą liczbę tego typu uderzeń doszliśmy do wniosku ze ZAZWYCZAJ poprzedza je prowadzenie piłki wszerz boiska. Celem tego prowadzenia jest chęć zbliżenia się do światła bramki / wejścia w pole karne, a zarazem zatrzymania lini obrony przeciwnika. W momencie zbliżania się do światła bramki warto przesunąć obrońcę w taki sposób, żeby stał w jednej linii z bramkarzem przeciwnika i w tym momencie próbować uderzyć w kierunku bramki.

Ważnym elementem skutecznego wykonania tej koncepcji jest obserwacja zachowania obrońcy, zza którego oddajemy strzał. Jeśli próbuje blokować nogą wykroczną można szukać uderzenia pomiędzy jego nogami, natomiast jeśli dostawia stopy bardzo wąsko, to należy szukać uderzenia obok interweniującego obrońcy. Najlepiej szukać okazji do uderzenia w momencie gdy przeciwnik wykonuje krok dostawny co pozbawia go szans na skuteczne zablokowanie uderzenia.


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.

Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku

Przeprowadzimy MIKROtaktyczne szkolenia w Twoim klubie - skontaktuj się!

140 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page