top of page

MIKROtaktyka #86 - podsumowanie tygodnia


We wtorek mieliśmy okazję po raz kolejny podzielić się konceptami taktycznymi oraz naszą koncepcją nauczania w zakresie przyjęcia piłki podczas webinaru organizowanego przez Szymona Młynka. W najbliższą niedzielę będziemy w zachodniopomorskich Pyrzycach, gdzie podzielimy się pomysłami dotyczącymi nauczania gry w obronie najmłodszych. W dzisiejszym artyukule krótka namiastka tych materiałów. Zapraszamy do analizy razem z QC!


Zanim przejdziesz do analizy, zapraszamy Cię do facebookowej grupy Qualitas Coaching o "Analizie bramek i asyst na Mistrzostwach Świata 22". Dużo inspiracji, gotowych do wdrożenia w Twój proces treningowy!________________________

V. van Dijk [LFC] vs Bournemouth

Umiejętność: odbiór piłki

Koncept: poruszanie się tyłem, obserwacja, wejście przed przeciwnika


Virgil van Dijk nie bez powodu wymieniany jest przez wielu czołowych napastników świata jako najtrudniejszy przeciwnik do przejścia. W mistrzowskim sezonie LFC notował rekordową liczbę meczów z rzędu bez przegranego pojedynku 1v1. Spójrzmy, na detale gry w obronie Holendra, które czynią go tak skutecznym w działaniu.

Pierwszy ważny element w analizowanym przez nas działaniu podczas bronienia van Dijka to sposób poruszania się obrońcy The Reds. Zauważmy, że w pierwszej fazie Holender porusza się tyłem wobec atakujących. Jest to detal, który przykuł naszą uwagę i obserwujemy go od jakiegoś czasu. W tym konkretnym przypadku, taki sposób poruszania się pozwala na utrzymanie tempa biegu względem ataku przeciwnika i większą swobodę w przemieszczaniu się. Warto podkreślić, że wykonuje to jeszcze przed bezpośrednim pojedynkiem z rywalem - w większej odległości od niego.

Drugą zaletą takiego sposobu biegu w defensywie jest ułatwienie sobie możliwości do obserwacji tego, co dzieje się podczas ataku rywala - kontroli ustawienia pozostałych przeciwników i zebrania koniecznych informacji, by podjąć właściwą decyzję. Zwróćcie uwagę, jak wiele razy podczas biegu van Dijk skanuje przestrzeń wokół siebie - zawodnik z piłką + przestrzeń za plecami.

Holender swoim ustawieniem zamyka możliwości podania w sytuacji przewagi pozycyjnej rywala. Daje to czas na odbudowanie ustawienia przez partnerów w defensywie. Gdy to się dzieje, a akcja zbliża się do pola karnego, van Dijk przechodzi do bardziej aktywnego bronienia zorientowanego na wejście w pojedynek z rywalem. Odpowiednia pozycja ciała, ustawienie nisko na nogach, pochylona sylwetka oraz wyczekiwanie w dystansie 2-3 metrów na działanie rywala to elementy, które przygotowują na wejście pomiędzy rywala, a piłkę, gdy ten próbuje mijać obrońcę. Wzorowy przykład działania, którym możesz zainspirować swoich podopiecznych!


Czy wiesz, że napisaliśmy książkę?

"Kontrola chaosu. Koncepty taktyczne"

to pierwsza polskojęzyczna pozycja

podejmująca szczegółowo tematykę

działań w grze! Zachęcamy Cię

serdecznie do zapoznania się i kupna

poprzez ekstratrener.pl/sklep


________________________

B. Saka [Arsenal] vs Fulham

Umiejętność: wsparcie zdobywające

Koncept: ustawienie pomiędzy zawodnikami


W tym tygodniu pozostajemy w temacie przyjęcia piłki, dalej utrzymując, ze to bardzo specyficzny moment i ważna umiejetność. Tak jak pisaliśmy przed tygodniem [MIKROtaktyka #85], dobrze wykonany pierwszy kontakt jest w stanie naprawić kiepskie podanie, jak i odwrotnie, nawet najlepsze podanie można zepsuć za pomocą pierwszego kontaktu.

Dzisiejszy przykład odnosi się do odpowiedniej interpretacji momentu podania i odpowiedniego ustawienia się względem atakującego rywala i wolnej przestrzeni. Bardzo często w procesie szkolenia słyszymy „przyjmuj dalszą od przeciwnika”. Co to naprawdę znaczy? Kiedy możemy to stosować? Miedzy innymi na te pytania chcemy odpowiedzieć posługując się przykładem z najwyższego poziomu.

Główny bohater to zawodnik Arsenalu Bukayo Saka, który w momencie lotu piłki dobrze identyfikuje ustawienie partnerów, atakującego przeciwnika oraz wolną przestrzeń. Na bazie tej obserwacji dobrze ustawia swoje ciało w pozycji otwartej (jego ustawienie nie daje przeciwnikowi jednoznacznej odpowiedzi w która stronę będzie przyjmował), obniża środek ciężkości i w ostatnim momencie, będąc pod dużą presją przeciwnika przyjmuje dalszą stopą atakując wolna przestrzeń wzdłuż lini bocznej boiska. Pierwszy kontakt dalszą stopą od przeciwnika przede wszystkim pozwala mu zdobyć przewagę pozycyjną.

Osiągniecie celu w tym wypadku krzyżuje gra faul rywala, dla nas jednak są kluczowe wszystkie działania, które wykonał zanim piłkę otrzymał, bo to ona sprawiły, że przeciwnik musiał ratować się faulem chcąc przerwać atak Arsenalu.


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.

Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku

Przeprowadzimy MIKROtaktyczne szkolenia w Twoim klubie - skontaktuj się!

169 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page