top of page

MIKROtaktyka #88 - podsumowanie tygodnia


Przerwa reprezenta-cyjna to czas na kolejne interesujące zachowania indywi-dualne, które wykorzystać można w pracy ze swoimi zawodnikami. Mecz z reprezentacją Czech uwypuklił kilka aspektów gry obronnej, które podnosimy już od dłuższego czasu. Zapraszamy do analizy razem z QC!


Zanim przejdziesz do analizy, zapraszamy Cię do facebookowej grupy Qualitas Coaching o "Analizie bramek i asyst na Mistrzostwach Świata 22". Dużo inspiracji, gotowych do wdrożenia w Twój proces treningowy!________________________

Reprezentacja Czech vs Polska

Umiejętność: odbiór piłki

Koncept: wola bronienia, szybkie skrócenie odległości do zaw. z piłką


Wywieranie presji na zawodnika z piłką niesie ze sobą określone korzyści dla zespołu broniącego. Nie zawsze ta korzyść musi objawić się w pierwszym nadarzającym się pojedynku z rywalem, często zdarza się, że dopiero kolejne (z rzędu!) starcie z przeciwnikiem skutkuje wejściem w posiadanie piłki. Przeanalizowaliśmy pozytywne skutki, jakie przynosi presja na zawodnika z piłką:

  1. Odbiór piłki

  2. Przejęcie piłki - np. poprzez zmuszenie rywala do błędu

  3. Podanie utrzymujące

  4. Podanie w tył

  5. Spowolnienie działań (zdobywających) rywala - np. poprzez faul taktyczny

Powyższe skutki presji na zawodnika z piłką to również nic innego, jak argumenty za pomocą których możesz przekonywać swojego zawodnika do skutecznej, proaktywnej gry w bronieniu. Więcej o grze w obronie, szczególnie w nauczaniu dzieci i młodzieży dowiesz się z naszego dwugodzinnego webinaru - zapraszamy do zapoznania się (Click!).


Czy wiesz, że napisaliśmy książkę?

"Kontrola chaosu. Koncepty taktyczne"

to pierwsza polskojęzyczna pozycja

podejmująca szczegółowo tematykę

działań w grze! Zachęcamy Cię

serdecznie do zapoznania się i kupna

poprzez ekstratrener.pl/sklep


________________________

N. Fullkrug [Reprezentacja Niemiec] vs Peru

Umiejętność: gubienie krycia

Koncept: łapanie pleców rywala


Na załączonym wideo chcemy pokazać zachowania napastnika reprezentacji Niemiec, które doprowadziły do skutecznej finalizacji akcji. W momencie podania piłki w boczny sektor napastnik wykonuje ruch „łapania pleców” dalszego ze środkowych obrońców przeciwnika.

Obrońcy ci tym samym ogniskują swoją uwagę w kierunku piłki i zawodnika, który w danym momencie ją przyjmuje. Napastnik natomiast w tym samym czasie pozycjonuje się za ich plecami i zdecydowanym ruchem zaprasza skrzydłowego do zagrania piłki w popularna „kieszeń”. Kluczowa jest tutaj arytmia tempa jego biegu i strefa, którą atakuje. W momencie zagrania piłki wbiega on w strefę pomiędzy osią boiska, a bliższym słupkiem.

Niclas Fullkrug nie czeka na piłkę, tylko wykonuje ruch w jej kierunku pozostając jednocześnie w świetle bramki. Atakując przestrzeń zza pleców obrońców zyskał przewagę przewagę pozycyjna i mógł skutecznie sfinalizować akcje.


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.

Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku

Przeprowadzimy MIKROtaktyczne szkolenia w Twoim klubie - skontaktuj się!

272 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page