top of page

MIKROtaktyka #96 - podsumowanie tygodnia


Uderzenie "prawda-fałsz" to jeden ze sposobów ukrywania decyzji i oszukiwania rywala podczas finalizacji ataków. Taki sposób kończenia akcji wymaga dużej świadomości oraz intencjonalnego działania, na które pozwolić mogą sobie tylko bardzo dobrzy zawodnicy! Zapraszamy do analizy razem z QC!


Zanim przejdziesz do artykułu, zapraszamy Cię do facebookowej grupy Qualitas Coaching o "Analizie bramek i asyst na Mistrzostwach Świata 22". Dużo inspiracji, gotowych do wdrożenia w Twój proces treningowy!________________________

M. Cash (Aston Villa) vs Liverpool FC

Umiejętność: ochrona przestrzeni

Koncept: ocena zamiaru podania, pozycja ciała - gotowość


Przypominając zeszłotygodniowe wydanie (MIKROtaktyka #95), gdzie I. Konate posłużył nam jako przykład świetnej gry w obronie przy pozycjonowaniu swojego ciała do ochrony przestrzeni za plecami, tak teraz pokażemy jego nieskuteczną akcję. W kontrze do tego zachowania, z tego samego meczu, M. Cash prezentuje wysoką świadomość w przeciwdziałaniu podaniom prostopadłym za plecy obrony.

Rozpoczynając analizę od pozytywnego przykładu zwracamy uwagę na gotowość naturalizowanego Polaka do obrony tego, co za jego plecami. Przejawia się to w obserwacji i ocenie zamiaru podania prostopadłego Trenra Alexandra-Arnolda oraz przede wszystkim w zajęciu odpowiedniej pozycji. Ochrona przestrzeni wymaga gotowości do poruszania się w dwóch głównych kierunkach - przód i tył - a więc do skracania pola gry i tworzenia głębi.

Pozycja Casha zdecydowanie pomaga realizować ten koncept - nie traci się czasu na obrót przez ramię (tutaj Polak obraca się przed odpowiednie ramię!), a natychmiast można przejść do działań związanych z walką o pozycję przed wbiegającym atakującym. Obniżenie środka ciężkości - "bycie na niskich nogach" - to także detal, który ułatwia skuteczne działanie.

Drugim przykładem działania w ochronie przestrzeni jest akcja, po której goście nagrodzeni zostali rzutem karnym po nieudanej interwencji I. Konate. W opozycji do świetnych MIKROzachowań M. Casha, tutaj zauważyć możemy zdecydowanie spóźnioną reakcję na intencję podania prostopadłego za formację obrony. Spóźnienie to nie pozwoliło Francuzowi odpowiednio przygotować się do kolejnej akcji ("wyścigu" o piłkę). Kumulacja tych małych (?) błędów prowadzi do ryzykownej interwencji we własnych polu karnym, którą sędzia meczu ocenił jako faul.


Czy wiesz, że napisaliśmy książkę?

"Kontrola chaosu. Koncepty taktyczne"

to pierwsza polskojęzyczna pozycja

podejmująca szczegółowo tematykę

działań w grze! Zachęcamy Cię

serdecznie do zapoznania się i kupna

poprzez ekstratrener.pl/sklep


________________________

B. Silva [Man City] vs Real Madryt

Umiejętność: uderzenie piłki

Koncept: strzał "prawda-fałsz / pinokio


Tym razem chcemy bardziej przybliżyć koncepcję ukrywania zamiaru w momencie oddawania uderzenia w kierunku bramki przeciwnika. Jako przykład posłuży nam zachowanie Bernardo Silvy w meczu z Realem Madryt. W momencie oddawania uderzenia

"chowa" on podjęta decyzje poprzez ustawienie ciała sugerując w ten sposób... zupełnie inną intencję od tej pierwotnie pokazanej.

Wysyła on rywalowi (dotyczy bramkarza jak i blokujących obrońców) fałszywą informację, co do kierunku uderzenia, co sprawia, że rywal bardzo często odpowiada na to w bronieniu za pomocą orientacji ciała w sugerowaną przez atakującego z piłką stronę.

Widząc, że rywal "kupił" fałszywą informację i dał się nabrać otwierają się inne przestrzenie umozliwiajace skuteczne sfinalizowania akcji. Takie działanie manipuluje rywalem, przesuwa go w inne miejsca i otwiera przestrzenie które pozwalają skutecznie finalizować atak. Na wideo widzimy, jak bramkarz wykonuje lekki wykrok w kierunku dalszego słupka, co było jasnym sygnałem do uderzenia w kierunku bliższego.

Działanie to wymaga dużej świadomości (MIKRO)taktycznej, pewności siebie i przekonania, co do podjętej UKRYTEJ decyzji. Dobrze wykonane, jest natomiast bardzo skuteczne.


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.

Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku

Przeprowadzimy MIKROtaktyczne szkolenia w Twoim klubie - skontaktuj się!

135 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page