top of page

MIKROtaktyka #95 - podsumowanie tygodnia


Umiejętności i koncepty związane z atakowaniem w polu karnym są kluczowymi zachowaniami decydującymi o wynikach spotkań. Wielokrotnie słyszeliśmy zdanie, że piłka szuka napastnika w szesnastce i spada mu pod nogi. Czy aby na pewno tak jest? Dla nas to bardziej umiejętności i doświadczenie niż szczęście zawodnika. Zapraszamy do analizy razem z QC!


Zanim przejdziesz do analizy, zapraszamy Cię do facebookowej grupy Qualitas Coaching o "Analizie bramek i asyst na Mistrzostwach Świata 22". Dużo inspiracji, gotowych do wdrożenia w Twój proces treningowy!________________________

L. Ayling (Leeds) vs Newcastle

Umiejętność: uderzenie do bramki

Koncept: wola atakowania+przewidywanie, obserwacja miejsca w bramce


W materiale, który dziś przygotowaliśmy chcemy głównie zwrócić uwagę na antycypację, która jest ogromnym handicapem w momencie popularnego zbierania „drugich” piłek. My skupiliśmy na sytuacji w polu karnym z perspektywy drużyny atakującej i przewidywaniu tego, gdzie piłka odbita przez bramkarza może spaść i gdzie warto się ustawiać w celu szybkiej reakcji i skutecznej finalizacji.

Przechodząc do szczegółów, jeśli bramkarz ustawiony jest bliżej swojej prawej strony, a uderzenie oddawane jest właśnie z tego sektora w stronę jego dalszego słupka, to istnieje duże prawdopodobieństwo ze piłka zostanie odbita w lewy sektor przedpola w kierunku dalszego słupka.

Jeśli uderzenie oddawane jest z centralnego sektora głównym punktem odniesienia dla atakującego jest ustawienie bramkarza i kierunek uderzenia. Tak, jak widzimy to na załączonym wideo - uderzenie bliżej lewego rogu bramkarza, piłka odbita właśnie w ten sektor przedpola bramkarza. Adekwatnie sytuacja wyglada, gdy uderzenie jest z przeciwnej strony czy w przeciwny róg bramki w przypadku uderzenia z centralnej części boiska.

Pole karne to specyficzne miejsce, gdzie o skuteczności działania bądź jej braku decydują ułamki sekund, dlatego zawodnik musi przewidywać, bo jesli będzie tylko reagował, z góry skazany jest na porażkę.


Czy wiesz, że napisaliśmy książkę?

"Kontrola chaosu. Koncepty taktyczne"

to pierwsza polskojęzyczna pozycja

podejmująca szczegółowo tematykę

działań w grze! Zachęcamy Cię

serdecznie do zapoznania się i kupna

poprzez ekstratrener.pl/sklep


________________________

I. Konate [Liverpool FC] vs Leicester

Umiejętność: odbiór piłki

Koncept: wola bronienia (wejście w pojedynek), próba wygrania pozycji


W pracy z dziećmi i młodzieżą często doświadczamy we własnej pracy, że zachęcanie do wchodzenia w pojedynek podczas bronienia zmienia całkowicie poziom gry w obronie. Chodzi o zmianę sposobu myślenia o grze w obronie, z tej pasywnej - w proaktywną! To kwestia nieustannnego prowokowania rywali do popełnienia błędu, a nie tylko wyczekiwania na takową pomyłkę...

Ta kwestia mentalna jest niebywale istotna i stanowi podstawę do dalszego nauczania, ponieważ nie w samej chęci bronienia, rzecz jasna, sztuka. Wejście Konate przed atakującego Leicester to wzorowy wykorzystania "techniki" odbioru piłki połączonego z siłą fizyczną Francuza. Wykorzystanie ramienia, tułowia i biorda do zyskania korzystnej pozycji pozwalają wejść w posiadanie piłki. Oczywistą koniecznością przy tego typu działaniach jest obniżenie środka ciężkości poprzez ugięcia w stawach biodrowym i kolanowym ;)

Ostatnim detalem, na jaki chcemy zwrócić uwagę to pozycja ciała Konante poprzedzająca podanie prostopadłe. Boczna pozycja ciała pozwala cały czas być gotowym do działania w dwóch najważniejszych dla środkowego obrońcy kierunkach: wyżej - niżej / przód - tył. Z takiej pozycji o wiele łatwiejsze i szybsze jest przemieszczanie się, jakiego wymaga dana akcja!


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.

Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku

Przeprowadzimy MIKROtaktyczne szkolenia w Twoim klubie - skontaktuj się!

97 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page