top of page

MIKROtaktyka #98 - podsumowanie tygodnia


100 MIKROtaktycznych podsumowań tygodnia i... KONIEC! Tak, każdy cykl kiedyś się kończy i informujemy o naszej decyzji, by wraz z setnym odcinkiem zakończyć publikowanie artykułów z tej serii na naszym blogu. Prowadzenie tego przez ostatnie blisko 3 lata było przełomowe dla Qualitas Coaching, przede wszystkim dzięki Tobie - Czytelniku. Zapraszamy do kolejnej analizy razem z QC!


Zanim przejdziesz do artykułu, zapraszamy Cię do facebookowej grupy Qualitas Coaching o "Analizie bramek i asyst na Mistrzostwach Świata 22". Dużo inspiracji, gotowych do wdrożenia w Twój proces treningowy!________________________

K. Sulemana (Southampton) vs Liverpool FC

Umiejętność: prowadzenie piłki

Koncept: zdobywanie pola gry


Prowadzenie piłki to podstawowa umiejętność taktyczno-techniczna dla każdego piłkarza. Powinna być głównym elementem zarówno technicznym, jak i taktycznym na początku przygody młodego piłkarza z tym sportem. Poza wyżej wspomnianymi wymiarami działania jest jeszcze jeden niezwykle ważny podczas podejmowania prowadzenia piłki - aspekt mentalny przejawiający się w odwadze, zdecydowaniu i... WOLI ATAKOWANIA!

Właśnie ten element chcemy podkreślić w poniższej akcji, która wywarła na nas duże wrażenie, też w kontekście szkolenia najmłodszych. Zauważmy miejsce, w którym zawodnik Southampton wchodzi w posiadanie piłki. Od pierwszego kontaktu z futbolówką jest bardzo przekonany o swoim działaniu w zdobywaniu pola gry, co pokazuje również licznik pokonanych metrów, indywidualnie z piłką - 60 metrów!

Kluczowym momentem dla analizowanej sytuacji jest chwila, gdy pomocnik Liverpoolu - Fabinho - decyduje się na próbę odbioru piłki. Co robi w takiej sytuacji wielu młodych zawodników? Ucieka prowadzeniem piłki w bok lub tył, co skutkuje praktycznie natychmiastowym pojedynkiem z zyskującym przewagę broniącym. Zawsze zadajemy w takich momentach pytanie naszym podopiecznym dwa pytania - czy miał pojedynek z obrońcą prowadząć w tył ? (odpowiedź - TAK) i czy gdyby prowadził w przód też mógłby spodziewać się pojedynku (odpowiedź - TAK!). Skoro i tak, i tak mamy pojedynek z rywalem, dlaczego nie zaryzykować i myśleć ofensywnie, z ideą zdobycia pola gry? Patrząc na propozycję MIKROtaktyki z dzisiaj - wybór jest prosty!


Czy wiesz, że napisaliśmy książkę?

"Kontrola chaosu. Koncepty taktyczne"

to pierwsza polskojęzyczna pozycja

podejmująca szczegółowo tematykę

działań w grze! Zachęcamy Cię

serdecznie do zapoznania się i kupna

poprzez ekstratrener.pl/sklep


________________________

J. Stones [Man City] vs Manchester United

Umiejętność: prowadzenie piłki

Koncept: pauza - zamrożenie gry


Koncept ten dotyczy głównie zawodnika z piłką - jest to celowe spowolnienie gry (często zatrzymanie piłki) w celu ponownego jej przyśpieszenia. Dzięki tej koncepcji drużyna może bardzo dobrze zarządzać arytmią gry poprzez skupienie uwagi przeciwnika i prowokowanie go do pressingu, jak również dać czas partnerom do stworzenia odpowiedniej struktury dla gracza z piłką.

Koncepcja ta jest uniwersalna i przydaje się praktycznie na każdej pozycji (wliczając w to pozycję bramkarza).Wiąże się ona z pewnym ryzykiem, bo im dłużej zawodnik czeka z piłką tym łatwiej rywalom ustawić się do pressingu, zbyt długie trzymanie piłki przy nodze może prowadzić do wymuszonego podania lub wybicia piłki. Dlatego tak ważna tutaj rola zawodników ustawionych „wyżej”, którzy powinni obserwować przestrzeń za zawodnkiem wykonującym presję na piłkę i poprzez odpowiednie wsparcie dla zawodnika z piłką tworzyć poszczególne opcje gry.

Chcielibyśmy zaznaczyć, że nie zawsze konsekwencją realizacji tej koncepcji jest podanie piłki (chociaż występuje ono najczęściej, np. gra Brighton). Często możemy też zaobserwować prowadzenie (tak jak widzimy na przygotowanym wideo), pauza może również być pomocna w dryblingu , szczególnie, gdy realizuje ją zawodnik obdarzony dobrym przyśpieszeniem. Wtedy warto by poprzez zwolnienie akcji (arytmię) wykonał kolejny zryw w momencie, gdy przeciwnik stoi w tzw.blokach.

Koncept ten pomaga głównie w sytuacjach gdy trzeba spowolnić („zamroźic”) grę i poczekać na partnerów. Świadczy on również o mądrości i rozumieniu gry przez zawodników, którzy go używają. Należy jednak pamiętać, że często używana pauza będzie spowalniać grę i ułatwiać bronienie przeciwnikowi. Jednak realizowana w adekwatnych momentach momentach gry potrafi zrobić różnicę.


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.

Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku

Przeprowadzimy MIKROtaktyczne szkolenia w Twoim klubie - skontaktuj się!

145 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page