MIKROtaktyka #99 - podsumowanie tygodnia
99 odcinek MIKROtaktyki! Oznacza to, że widzimy się tutaj przedostatni raz! Następne wydanie będzie ostatnim z tej serii na naszym blogu. Zapraszamy do kolejnej analizy razem z QC!
________________________
Grelish, Haaland (Man City) vs Inter Mediolan
Umiejętność: odbiór piłki
Koncept: defensywny wzrok przez ramię, bronienie cieniem
Moment, kiedy przeciwnik posiada piłkę wymaga od naszego zespołu odpowiedniej organizacji gry, by jak najszybciej ją odzyskać. Za pomocą przygotowanego wideo chcemy pokazać, w jaki sposób pracują zawodnicy na najwyższym poziomie. Skupiliśmy się na zawodnikach z formacji pomocy i ataku, dokładnie na Erlingu Haalandzie i Jacku Grealish’u.
Priorytetem w ich działaniu jest zabezpieczenie przestrzeni za sobą, następnie dopiero atak na piłkę – wyjście do odbioru. Istotne, by wyjście do piłki było wykonane na maksymalnej szybkości oraz odbywało się w linii podania do zawodnika, za którego odpowiedzialny jest określony zawodnik w swojej strefie.
Tak jak wcześniej pisaliśmy ważne, by w pierwszej kolejności zawodnik zabezpieczał przestrzeń za plecami, a nastepnie ocenił sytuację liczebną w danej akcji – w przypadku przewagi liczebnej w danym sektorze atak na piłkę zawodnika najbliżej ustawionego. Kluczem do poprawnego wykonania tych działań jest odpowiednie zebranie informacji, bardzo pomocna w tym przypadku jest tutaj koncepcja „defensywnego wzroku przez ramię”, która jest swoistym punktem wyjścia do działań które obserwujemy na załączonym wideo.
Czy wiesz, że napisaliśmy książkę?
"Kontrola chaosu. Koncepty taktyczne"
to pierwsza polskojęzyczna pozycja
podejmująca szczegółowo tematykę
serdecznie do zapoznania się i kupna
________________________
M. Brozovic [Inter Mediolan] vs Manchester City
Umiejętność: wsparcie zdobywające
Koncept: tworzenie linii podania, która mija przeciwnika
Poprzedni koncept i zachowanie w defensywie jest bardzo wymagające i trudne do skutecznej realizacji przez zawodników. "Bronienie cieniem" (szczególnie w wysokiej obronie, gdzie przestrzeni jest więcej) czasem może prowadzić do błędów i gdy przeciwnik jest "elastyczny" pozwala w niektórych sytuacjach łatwo zostać miniętym.
Widzimy to na załączonym poniżej przykładzie, gdzie zawodnik City odcinający linię podania do dającego opcję bramkarzowi Brozovica zostaje łatwo pokonany - mimo, że dwukrotnie sprawdza ustawienie pomocnika Interu. Taka gra bez piłki to pewnego rodzaju wyłamanie się ze schematu, bycie kreatywnym i proaktywnym działaniu. Możemy tę sytuację rozpatrywać w myśl zasady o ciągłym podejmowaniu kolejnych akcji - "nie mogę otrzymać piłki tutaj - zmieniam miejsce, daję inną linię podania."
Jeśli wideo się nie wczytuje, tutaj bezpośredni link: https://vimeo.com/manage/videos/836453977
Trenerze,
masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.
Podziel się swoją opinią!
#jakośćniejestdziełemprzypadku
Przeprowadzimy MIKROtaktyczne szkolenia w Twoim klubie - skontaktuj się!