top of page

Podsumowanie tygodnia #5


Trenerki, Trenerzy,

korzystając z okazji przy pierwszym artykule w nowym 2021 roku przyjmijcie najserdeczniejsze życzenia szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w kolejnych 12 miesiącach!

Debiutujemy w 2021 cyklicznym artykułem o "mikrotaktycznym" podsumowaniu tygodnia, czyli tego, co naszym zdaniem, najciekawsze z perspektywy indywidualnych umiejętności taktyczno - technicznych. Dzisiejsze fragmenty dotyczyć będą aspektów związanych, zarówno z obroną (krycie strefowe), jak i atakiem (przyjęcie i podanie piłki). Zachęcamy do interakcji i wymiany spostrzeżeń!

_______________________________

Ilkay Gundogan (Man City) vs Chelsea

Guiseppe Di Serio (Benevento) vs AC Milan


Umiejętność: przyjęcie piłki

Koncepty: przyjęcie "przepuszczeniem" piłki; przyjęcie od presji przeciwnika tworząc sobie przestrzeń.

Przyjęcie piłki "przepuszczeniem" jej pod / obok siebie jest skutecznym konceptem w przypadku posiadania wystarczającej przestrzeni. Widzimy to w pierwszym przykładzie akcji Gundogana, który mając za sobą odrobinę miejsca decyduje o następnej akcji właśnie w tym kierunku. By przygotować sobie piłkę do uderzenia z dużym wyczuciem przyjmie piłkę w przestrzeń, z której odda uderzenie do bramki. Zaletą takiego sposobu przyjmowania piłki jest tempo wykonania takiej akcji, ponieważ żaden kontakt z piłką nie zwalnia atakującego. Przyjmujący ustawieniem ciała nie sugeruje także, w jakim kierunku podążać będzie w następnej akcji, co stanowi trudną sytuację z perspektywy obrońcy.


W drugiej sytuacji zobaczyć możemy inny rodzaj przyjęcia piłki - takie, które gubi kryjącego obrońcę oraz tworzy odrobinę wolnej przestrzeni do wykonania następnego działania. Prawy obrońca Benevento - Di Serio - otrzymuje dalsze podanie, które, trwa na tyle długo, że broniący jest w stanie przesunąć i wywrzeć presję. Ryzykowną akcją w tym sektorze i danej sytacji byłoby próbowanie zdobycia pola gry. Przyjmujący decyduje więc o kontroli piłki "od presji" przygotowując sobie tym samym przestrzeń do minięcia rywala w następnych kontaktach z piłką.

_______________________________

AC Milan vs Benevento

Juventus vs Udinese


Umiejętność: krycie strefowe

Koncepty: gotowość do aktywnej presji, gdy piłka trafia do zawodnika w strefie

Umiejętność skutecznej gry w obronie to nie tylko przesuwanie i zamykanie przestrzeni. W naszej opinii kluczowym elementem w tym aspekcie jest przygotowanie i chęć dążenia do pojedynku z zawodnikiem, który otrzymuje piłkę w strefie, za którą jest się odpowiedzialnym. Wola bronienia jest tutaj sprawą fundamentalną, co podkreślają poniższe przykłady wideo, nieprzypadkowo z Serie A. Jeśli determinację i zawziętość w obronie ubierzemy w pewne ramy taktyczne, na podstawie których zawodnicy będą antycypować i podejmować decyzje można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że nasz zespół będzie w defensywie dobrze zorganizowany.

_______________________________

Raphael Guerreiro (Borussia Dortmund) vs Wolfsburg


Umiejętność: podanie piłki

Koncepty: podanie zwrotne - znalezienie zawodnika ustawionego przodem do kierunku ataku.

Trzecią sytuacją, na którą zwróciliśmy uwagę jest bramka na 2-0 BvB w meczu z Wolfsburgiem. Wielokrotnie dostrzegamy sytuacje, w których, zazwyczaj napastnik, próbuje odwracać się z kryjącym obrońcą w stronę bramki przeciwnika, mimo możliwości współpracy ze wspierającym go partnerem. Na poniższym przykładzie widzimy jak podanie zwrotne (w tył!) paradoksalnie przyspiesza kontratak i nadaje mu tempo. Zawodnik, który jest kryty ma trudną sytuację, by zdobyć pole gry (zarówno indywidualnie - 1v1, jak i podaniem), dlatego znalezienie opcji podania do partnera ustawionego przodem do bramki przeciwnika wydaje się optymalnym rozwiązaniem. Dodatkowo, podanie zwrotne sprawia, iż broniący przed moment podążają wzrokiem za piłką nie do końca kontrolując pozostałych atakujących, co może otwierać kolejne możliwości podań.


Jeśli spodobał Ci się ten artykuł lub masz ciekawe spostrzeżenia koniecznie napisz komentarz lub wyślij nam maila: biuro@qualitascoaching.org


Zachęcamy Cię również do zapoznania się z naszymi publikacjami Qualitas Coach, które zawierają praktyczne wskazówki mogące poprawić jakość Twojej pracy! Znajdziesz je w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


#jakośćniejestdziełemprzypadku

#qualitascoach

269 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page