top of page

Podsumowanie tygodnia #3


Już trzecia odsłona artykułów, które chcemy na stałe wpisać w "ramówkę" publikacji na łamach qualitascoaching.org.


Pośród rozegranych meczów w najlepszych europejskich ligach szukamy zachowań zawodników, które mogą znakomicie posłużyć jako przykład dla Twojej grupy szkoleniowej. Opieramy się o zdefiniowane przez nas umiejętności oraz konceptym, które możesz znaleźć w naszych publikacjach Qualitas Coach (cz.3+4): umiejętności taktyczno - techniczne dla kat. U6-U15. _______________________________

Raheem Sterling (Man City) vs Man United

Umiejętność: odbiór piłki

Koncepty: szybkie skrócenie odległości do atakującego z piłką; wyhamowanie przed rywalem.


Nauczanie skutecznej gry w obronie to w przyjętej przez nas filozofii szkolenia aspekt fundamentalny. O powodach, dla których tak uważamy dowiesz się więcej z tego artykułu.


Zdecydowane/ "agresywne" dobieganie podczas pressingu do rywala z piłką stanowi podstawę gry w obronie. To kwestia ograniczenia przeciwnikowi przestrzeni, zabranie mu komfortu. To świadomość, że zaraz nadbiegnie ktoś próbujący aktywnie odebrać piłkę. O ile ważny w tym działaniu jest aspekt motoryczny, to większego znaczenia nabiera dla nas wyhamowanie w odpowiedniej odległości przez zawodnikiem z piłką.


Takie działanie zdecydowanie ogranicza ryzyko "pójścia na raz", pozwolenia się łatwo minąć (np. zmianą kierunku). Będąc rozpędzonym bardzo trudno jest bronić. Często w treningu z dziećmi porównujemy to do skręcania autem - by skutecznie wejść w zakręt należy zredukować prędkość. Tak również jest w grze 1v1 w obronie.Pierre Hojbjerg (Tottenham) vs Crystal Pałace

Umiejętność: odbiór piłki

Koncept: ustawienie boczne, by kierunkować atakującego z piłką.


Ustawienie boczne względem rywala z piłką to kanon skutecznej gry w obronie. Z naszego doświadczenia wynika, że dzieci często mylnie to rozumieją sprowadzając sytuacje jedynie do ustawienia się barkiem w kierunku przeciwnika.


Uważamy, że ustawienie boczne jest wtedy efektywne, gdy rzeczywiście odcinamy jedną ze stron atakującemu z piłką kierując go tym samym w określoną przestrzeń. Spodziewamy się, że tam prowadzić będzie atak - jesteśmy na niego przygotowani, jednocześnie nie pozwalając, by rywal zdobył strefę za naszymi plecami.

_______________________________

Dominic Calvert-Levin (Everton) vs Chelsea

Rick Karsdorp (AS Roma) vs Bologna

Umiejętność: drybling.

Koncepty: "zabiegnięcie drogi" - wejście przed broniącego; przyspieszenie w kierunku bramki - zdobycie przestrzeni.


Analizując wiele bramek na przestrzeni ostatnich tygodni dochodzimy do wniosku, że pod bramką przeciwnika, w dynamicznej sytuacji walki o możliwość oddania strzału kluczowe jest "wygranie pozycji". Sprowadza się to do wejścia przed przeciwnika, zabiegnięcia mu toru biegu. Atakujący wykorzystując ramię oraz tułów i nogi próbuje sprawić, by przeciwnik znalazł się za jego plecami. Taka sytuacja prowadzi do niezbyt komfortowej decyzji obrońcy: interweniować ryzykując faul czy odpuścić pozwalając na stworzenie sytuacji.

_______________________________

Lorenzo Pellegrini (AS Roma) vs Bologna

Umiejętność: wsparcie zdobywające.

Koncept: tworzenie kolejnej linii podania, gdy nie otrzymało się piłki.


Na poniższym wideo zobaczycie, jak trudnym do obronienia się jest tworzenie kolejnej linii podania, gdy nie otrzymało się piłki za pierwszym razem. Podczas podania większość obrońców "patrzy za piłką" tracąc przez moment kontrolę nad wykonującym kolejny ruch bez piłki atakującym. Pozwala to stworzyć linię podania (często zwrotnego) dla zawodnika ustawionego wyżej oraz zupełnie zgubić krycie rywali.


Jeśli spodobał Ci się ten artykuł lub masz ciekawe spostrzeżenia koniecznie napisz komentarz lub wyślij nam maila: biuro@qualitascoaching.org


Zachęcamy Cię również do zapoznania się z naszymi publikacjami Qualitas Coach, które zawierają praktyczne wskazówki mogące poprawić jakość Twojej pracy! Znajdziesz je w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


#jakośćniejestdziełemprzypadku

#qualitascoach

297 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page