top of page

Podsumowanie tygodnia #6


W szóstej odsłonie MIKROtaktycznego podsumowania tygodnia znajdziesz tym razem koncepty z poziomu "zaawansowanego". Dzisiejsze fragmenty dotyczyć będą podania piłki - dowiesz się, czym jest mig touch oraz pinokio pass (tak, tak - od tego kłamczuszka...), a także pokażemy przykład wykorzystywania zwodów i zabiegania drogi przeciwnikowi w dryblingu. Koncepty możesz wykorzystać jako inspiracje w pracy ze swoimi zawodnikami i zbudować wokół nich jednostkę treningową. Miłego oglądania!

_______________________________

Thiago Alcantara (Liverpool FC) vs Aston Vila

Umiejętność: podanie piłki

Koncept: "pinokio pass"

Zanim zajmiemy się analizą tej akcji spójrzcie najpierw na poniższe wideo, ponieważ w potocznej anglojęzycznej nomenklaturze możemy znaleźć różne nazewnictwo tego konceptu: fake pass / no-look pass / visual fake. Trudno doszukać się polskiego odpowiednika podobnej akcji.

Mając już obraz tego, co rozumiemy pod konceptem "pinokio pass" należy stwierdzić, że zawodnik, który go wykonuje jest, z pewnością, na stosunkowo wysokim poziomie świadomości (mikro)taktycznej oraz opanowania piłki. Na przykładzie Thiago Alcantara widzimy, że ustawienie ciała (tj. pozycja skierowana w stronę zawodnika na boku) oraz podniesienie głowy i wzrok sugeruje podanie piłki w boczny sektor.

Broniący próbując antycypować działanie Hiszpana przygotowują się właśnie na taką akcję - orientują się w kierunku boku wykonując nawet 2-3 kroki w tę stronę. Thiago intencjonalnie wysyła im "fałszywą" informację i z pełną świadomością podaje między formację obrony i pomocy rywali - było to możliwe ze względu na odległości pomiędzy zawodnikami w drugiej linii.

Warto również zwrócić uwagę na dużą odległość Thiago od pomocy przeciwników. Aby podanie skutecznie minęło rywali musi być wykonane z odpowiednią siłą - musi być szybkie! To tylko podkreśla, jaką sztuką było zagrać w taki sposób, jaki wyżej widzimy.


Więcej konceptów i detali do pracy nad podaniem znajdziesz w publikacji Qualitas Coach cz.3 oraz cz.4: umiejętności taktyczno - techniczne w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE!

_______________________________

Kylian Mbappe (PSG) vs Brest

Umiejętność: drybling

Koncept: wykorzystywanie zwodów, by wprowadzić przeciwnika w błąd + "zabiegnięcie drogi" po minięciu rywala.

Mbappe jest doskonałym dryblerem, prawdopodobnie jednym z najlepszych obecnie na świecie. Nie tylko dlatego, że wykorzystuje znakomicie swoje motoryczne parametry, ale przede wszystkim z dużą świadomością "manipuluje" rywalem w trakcie dryblingu. Zwody, które wykorzystuje w prezentowanym fragmencie są jedynie narzędziem do przesuwania przeciwnikiem oraz "zaproszeniem" do próby odbioru piłki. Gdy któryś zwód sprowokuje obrońcę do próby odbioru sprawny drybler natychmiast odbiera to jako sygnał do mijania rywala.

Zazwyczaj w pojedynku 1v1 przegrywa ten, który wykona ruch jako pierwszy. Podobnie było w poniższej sytuacji, po serii zwodów obrońca w końcu sprowokowany zwodem na zamach próbuje odebrać piłkę. Mbappe wykorzystuje to do zmiany tempa i wejścia pomiędzy dwóch rywali. Tutaj dochodzimy do kolejnego kluczowego detalu w dryblingu, czyli wejścia przed przeciwnika i zabiegnięcia mu drogi. Taka akcja nie pozostawia broniącym dużego pola manewru, ponieważ każdy nierozważny atak na piłkę może zakończyć się w tym przypadku rzutem karnym. Na koniec warto zwrócić dodatkowo uwagę na pracę ramion Mbappe - pomaga sobie wygrać odpowiednią pozycję, bardzo istotny element w dryblingu.


Więcej konceptów i detali do pracy nad dryblingiem znajdziesz w publikacji Qualitas Coach cz.3: umiejętności taktyczno - techniczne dla kat. U6-U11 w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE!

_______________________________

Marco Reus (BvB) vs RB Lipsk

Donyell Malen (PSV) vs Ajax

Umiejętność: podanie piłki

Koncept: "mig touch" - podanie sytuacyjne

Po raz drugi posłużymy się najpierw przykładem wideo, by zobrazować koncept nazywany przez selekcjonera Miłosza Stępińskiego mig touch. Podobnie jak w przypadku "pinokio pass" trudno doszukać się polskiego odpowiednika zagrania tego typu.

Koncept ten, co wyraźnie widać w pokazanych przez nas fragmentach polega na sytuacyjnym podaniu piłki, często to sam kontakt z piłką jest delitkatny, tylko odrobinę zmieniając linię podania. Zarówno Reus, jak i Manel poprzez swoje ustanienie plecami do partnera oraz presję czasu nie mogą pozwolić sobie na dodatkowe dotknięcia piłki, by przygotować ją sobie do "normalnego" podania. By nie tracić dynamiki ataku zawodnicy ci wybierają podanie w sposób sytuacyjny, wynikający z danego momentu w grze. Każde przyjęcie piłki mogłoby sprawić, że wcześniej stworzona linia podania nie byłaby możliwa. Dodatkowo podanie mig touch jest o tyle zaskakujące dla rywali, że ustawienie ciała podającego nie sugeruje kierunku akcji, co stanowi spory element zaskoczenia dla przeciwników.


Jeśli spodobał Ci się ten artykuł lub masz ciekawe spostrzeżenia koniecznie napisz komentarz lub wyślij nam maila: biuro@qualitascoaching.org

Zachęcamy Cię również do zapoznania się z naszymi publikacjami Qualitas Coach, które zawierają praktyczne wskazówki mogące poprawić jakość Twojej pracy! Znajdziesz je w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


#jakośćniejestdziełemprzypadku

#qualitascoach

221 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page