top of page

Podsumowanie tygodnia #9


Dziewiątą środę z MIKROtaktycznym podsumowaniem minionego tygodnia rozpoczniemy od wyjaśnienia, dlaczego taktyka oraz, dlaczego w wydaniu MIKRO. Otóż, według R. Martensa (autora Jak być skutecznym trenerem) taktyka to "decyzje i działania zawodników podczas gry, by uzyskać przewagę nad przeciwnikiem". W takim rozumieniu taktyka nie jest jedynie aspektem zespołowej organizacji gry (poziom makro!), lecz również przejawia się w każdej indywidualnej akcji poszczególnego zawodnika - poziom MIKRO.


Poniżej znajdziesz kilka przykładów działań taktycznych na najbardziej indywidualnym poziomie, którymi możesz zainspirować w planowaniu własnej trenerskiej pracy! Miłej lektury.

_______________________________

A. Skov Olsen (Bologna) vs AC Milan

Ihlas Bebou (Hoffenheim) vs FC Bayern

Umiejętność: podanie piłki

Koncept: piłka wycofana "cut back" lub dośrodkowanie w strefę pomiędzy formacją obrony, a bramkarzem.


W MIKROtaktyce #7 zwracaliśmy uwagę na dośrodkowanie w strefę pomiędzy formację obrony, a bramkarza wraz z detalami tej szczególnej akcji. Dzisiaj chcemy zastanowić się nad elementem decyzyjnym podczas wyboru takiego dośrodkowania lub piłki wycofanej. Który rodzaj podania zastosować w danej sytuacji? Z jakich przestrzeni? Kiedy? Na te pytania postaramy się krótko odpowiedzieć.

Naszym zdaniem kluczowymi czynnikami, na podstawie których podejmuje się decyzje o sposobie dośrodkowania jest ustawienie linii obrony, przestrzeń pomiędzy nią, a bramkarzem oraz miejsce/strefa, z której się podanie - wszystkie trzy blisko ze sobą powiązane. Zaczynając od miejsca/strefy dośrodkowania weźmy pod uwagę dynamikę akcji - Bologna dostaje się w pole karne Milanu po chwili atakowania, Hoffenheim dynamicznymi podaniami do przodu.

Ma to duży wpływ na czas, jakim formacja obrony rywali dysponuje na odpowiednie zabezpieczenie bramki. Skov Olsen z Bologni prowadzi piłkę w stronę linii końcowej boiska dając broniącym czas na zamknięcie przestrzeni w polu bramkowym. Bebou z Hoffenheim widząc ogrom miejsca między bramkarzem, a obroną decyduje się na podanie "do kieszeni" z dalszej odległości - broniący Bayernu ze względu na szybkość ataku rywali nie nadążają odpowiednio bronić pola karnego.

Każde z dwóch przedstawionych rozwiązań jest trudne z perspektywy broniących. Podanie wycofane jest zwykle zaskakujące, ponieważ obrońcy zwykle głównie koncentrują wzrok na dośrodkowującym. Dośrodkowanie wzdłuż bramki jest nawet bardziej niebezpieczne - zazwyczaj przeciwnik broni wracając przodem do własnej bramki. Każdy techniczny błąd może skończyć się golem samobójczym.

Opisane wyżej dwa zaawansowane koncepty z umiejętności podania piłki rozszerzamy i uzupełniamy innymi w naszej najnowszej publikacji Qualitas Coach cz.4 dotyczącej umiejętności taktyczno - technicznych dla kat. U12-U15, o której więcej dowiesz się tutaj!.

_______________________________

Akcja zespołowa (Feyenoord) vs PSV Eindhoven

Umiejętność: podanie piłki

Koncept: obserwacja partnerów bez piłki


Kolejny z konceptów dla podania piłki jest uniwersalny oraz fundamentalny niezależnie od tego, co dalej potoczy z konkretnym atakiem. Umiejętność obserwacji / percepcji i zarazem zbierania kluczowych informacji z pola gry jest niezbędne do podejmowania właściwych decyzji. Poniższy przykład pokazuje płynną, dynamiczną akcję Feyenoordu - zauważmy - z każdym kolejnym podaniem zdobywającym pole gry.

Trzech zaangażowanych w atak zawodników holenderskiego klubu podaniem mija przynajmniej jednego z rywali. Dlaczego tak się dzieje? Szybkość podjęcia decyzji i tempo wykonania samego podania może być dobrą odpowiedzią. Każde opóźnienie akcji mogłoby dać więcej czasu rywalom na zamknięcie linii podań i gra do przodu byłaby trudna lub nawet niemożliwa. Holenderscy atakujący mieli pomysł na swój atak, ponieważ szybko potrafili zdecydować o kolejnym działaniu. W jaki sposób?

Podczas pierwszego podania widzimy minięcie praktycznie całej formacji pomocy rywali - zawodnik Feyenoordu widział wchodzącego w przestrzeń za przeciwnikami partnera. Tuż przed drugim podaniem środkowi obrońcy PSV skupieni byli na zamknięciu przestrzeni na podanie do napastnika, co otworzyło miejsce na podanie w półprawy sektor. Przed trzecim podaniem środkowi obrońcy znów przesunęli się za piłką (skupia uwagę!), a w konsekwencji stworzyła się linia podania dla napastnika, który ze stosunkową dużą swobodą wszedł w pole karne i zdobył bramkę.

Każde z tych trzech podań miało swoją przyczynę, nie wydarzyło się znikąd. Atakujący Feyenoordu ciągle obserwując zmiany miejsca obrońców PSV potrafili podjąć decyzje o odpowiednim kierunku podań. Zbieranie informacji z pola gry stanowiło punkt wyjścia do skuteczności ich ataku. Obserwacja jest podstawowym konceptem dla podania piłki - więcej podstaw znajdziesz w publikacji o umiejętnościach taktyczno - technicznych dla kat. U6-U11 w Qualitas Coach cz.3.

_______________________________

Harvey Barnes (Leicester) vs Leeds United

Umiejętność: prowadzenie piłki

Koncept: obserwacja przestrzeni oraz partnerów bez piłki; prowadzenie do presji


Ostatnim z dzisiejszych konceptów jest także obserwacja / percpecja, lecz teraz rozpatrywana w kontekście podstawowej umiejętności taktyczno - technicznej, jaką jest prowadzenie piłki. Podkreślmy kolejny raz - zebranie informacji z pola gry jest fundamentalne do podjęcia decyzji o kolejnych akcjach. H. Barnes rozpoczyna atak niedawnych Mistrzów Anglii jeszcze na własnej połowie. Z uwagi na dużo przestrzeni, którą pozostawiła mu drużyna Leeds United decyduje o szybkim zdobywaniu pola gry prowadzeniem piłki. Zauważmy, że podczas tej akcji ciągle obserwuje zmieniające się warunki sytuacji.

Ważnym aspektem tej akcji jest również kierunek prowadzenia piłki. Widzimy Anglika, który otrzymując piłkę bliżej bocznego sektora i wyraźnie kieruje swój atak ku środkowi pola gry. Tuż przed polem karnym dostrzega środkowego obrońcę Leeds, który opuszcza swoją pozycję. Jest to sygnał, (presja rywala!) na bazie którego decyduje o podaniu do partnera. Skutek jego akcji jest dość dobrze widoczny w dalszej części filmu :)

Po podaniu piłki, prowadzenie jest kolejną z podstawowych umiejętności taktyczno - technicznych, której koncepty i detale przyswajać mogą już najmłodsi adepci piłki nożnej!

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł lub masz ciekawe spostrzeżenia koniecznie napisz komentarz lub wyślij nam maila: biuro@qualitascoaching.org


Zachęcamy Cię również do zapoznania się z naszymi publikacjami Qualitas Coach, które zawierają praktyczne wskazówki mogące poprawić jakość Twojej pracy! Znajdziesz je w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.

PS. Za tydzień mały kamień milowy naszego cyklu - 10. artykuł! Z tej okazji dla stałych czytelników przygotujemy małą NIESPODZIANKĘ, o której więcej dowiesz się w kolejną środę - 10.02.2021.


#jakośćniejestdziełemprzypadku

#qualitascoach

437 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page