top of page

Podsumowanie tygodnia #10


W MIKROtaktyce #10 znajdziesz kolejne umiejętności i koncepty kluczowe dla zachowań w polu karnym przeciwnika i tworzenia sytuacji bramkowych. Zobaczysz, że wykonanie (teoretycznie!) prostych wskazówek na bardzo wysokim poziomie daje bardzo wymierne skutki w postaci zdobycia goli. Dziś aż 5 konceptów do 4 umiejętności taktyczno - technicznych - zapraszamy do lektury!

_______________________________

Kylian Mbappe (PSG) vs Olympique Marsylia

Umiejętność: wsparcie zdobywające; przyjęcie piłki

Koncept: wyprzedzenie zawodnika z piłką (w kontrze); minięcie rywala przyjęciem


Na poniższą bramkę młodego Francuza złożyło się kilka elementów wykonanych na niebywale wysokim poziomie. Pierwszym aspektem, na który chcemy zwrócić uwagę jest moment w grze, po jakim nastąpi ta akcja. Otóż, po stałym fragmencie gry mamy próbę zebrania "drugiej piłki" - żaden zespół, tak naprawdę, ani nie atakuje, ani broni. Mbappe przewidując, że PSG wejdzie w posiadanie piłki rozpoczyna bieg jeszcze we własnym polu karnym wyprzedzając zawodnika paryżan, który jest przy piłce. To wyprzedzenie pozwala stworzyć opcję podania do przodu zdobywając przestrzeń i zostawiając rywali za sobą. Wykorzystując swoje atuty szybkościowe kieruje się możliwie blisko środkowego sektora boiska i otrzymuje podanie przed (!) siebie - to ważne, ponieważ akcja nie traci tempa, nie wyhamowuje go - przyznacie, że podczas kontrataku ma ogromne znaczenie.

Gdy akcja zbliża się do pola karnego Olympique Marsylii Mbappe widząc rywala, który decyduje o podjęciu próby pojedynku przyjmuje piłkę jednym kontaktem w stronę bramki przeciwników. Proste działanie (którego wszyscy uczymy naszych zawodników) wykonane niesamowicie jakościowo - nie tracąc tempa biegu! Często powtarzamy naszym zawodnikom podczas podobnych sytuacji, że mając przeciwnika na równi będzie musiał stoczyć z nim pojedynek, jakkolwiek przyjmie piłkę (wybór: przyjęcie do tyłu lub zdobywająco). Jakim ryzykiem jest, zatem, przyjęcie z próbą minięcia? Tak, czy tak dojdzie do pojedynku! Mbappe poza tym, że mija rywala przygotowuje sobie piłkę odrazu do uderzenia. "Grać prosto potrafią jedynie geniusze futbolu..."

_______________________________

Abdoulaye Doucoure, Edison Cavani

Manchester United vs Everton FC

Umiejętność: gubienie krycia

Koncept: tworzenie linii podania, gdy, rywal obróci głowę (straci kontrolę)


W kolejnych dwóch akcjach mamy element z poziomu zaawansowanego - uwalnianie się spod krycia - kontroli obrońcy. Temat ważny, istotny szczególnie gdy rywal broni blisko siebie na zawężonym i skróconym polu gry. W pierwszej sytuacji mamy szybki atak Evertonu, za którym podąża prawą stroną skrzydłowy Doucoure. Chcielibyśmy zadać pytanie, kto, tak naprawdę, ma przewagę w momencie wejścia w pole karne? Zastanów się przez moment.

Mogłoby się wydawać, że z perspektywy obrony wszystko jest okej! Zmuszamy do dośrodkowania z niewygodnego miejsca, przy obecności broniącego, mamy powracającego obrońcę oraz 1v1 bezpośrednio przed bramką, dodatkowo wspierani bramkarzem - 4v2 - przewaga liczebna, wzorowo! Spójrzmy ze strony przewagi pozycyjnej, czy na pewno mają ją broniący? Zarówno obrońca najbliższy podającemu, jak i ten powracający są wyraźnie spóźnieni i nie są w stanie już interweniować. Luke Shaw (nr 23) jest skoncentrowany na piłce i nie kontroluje dostatecznie wbiegającego zza pleców atakującego.

Można powiedzieć, że bramka pada dość szczęśliwie, piłka po interwencji spada pod nogi Doucoure. Jednak ten widząc, że Shaw jes w złej pozycji cały czas porusza się niekontrolowany za jego plecami i w odpowiednim momencie znajduje się we właściwym miejscu.

Druga sytuacja to Edison Cavani oraz ten sam koncept - tworzenia linii podania, gdy przeciwnik jest skoncentrowany na (przeważnie!) piłce. Zwróćmy tutaj również uwagę na sam timing tego ruchu. Sygnałem do jego rozpoczęcia jest moment (lub chwilę przed), gdy partner ma przygotowaną piłkę do dośrodkowania / podania. W takiej sytuacji broniący znów obserwują najczęściej piłkę, a na moment tracą "z oka" atakujących. Urugwajczyk dodatkowo wykonuje krótki ruch"do" piłki (będąc przez chwilę widocznym dla broniącego), po czym natychmiast wykonuje ruch "od" za plecy rywala i zupełnie niekontrolowany dochodzi do sytuacji bramkowej.

To tylko jeden spośród kilku opracowanych przez nas sposobów na uwalnianie się spod krycia rywali. Więcej poznasz w publikacji Qualitas Coach cz.4: umiejętności taktyczno - techniczne dla kat. U11 - U15.

_______________________________

Achraf Hakimi (Inter Mediolan) vs Fiorentina

Umiejętność: podanie piłki

Koncept: "pass and go" - podaj I biegnij; dośrodkowanie wzdłuż bramki


Wyżej wymienione koncepty, które pojawiają się bardzo często na łamach naszych cotygodniowych podsumowań tygodnia. O dośrodkowaniu pisaliśmy w ostatnich dwóch artykułach - sprawdź poprzednie na qualitascoaching.org/blog

Koncept "pass and go", który widzimy u Hakimiego jest bardzo skutecznym narzędziem z wielu powodów. Po pierwsze, po podaniu do partnera broniący kierują wzrok za piłką, przez moment "podążają za nią" - podobny aspekt jak podczas gubienia krycia. Jest to idealny moment, by niekontrolowany rozpocząć kolejną akcję - tym razem bez piłki. Zauważmy, że obrońca spostrzega po chwili wbiegającego bocznego defensora Interu, jednak przewaga szybkościowa Hakimiego nie pozwala skutecznie interweniować - obrońcy są zdecydowanie spóźnieni. Powtórzymy - proste koncepty wykonane na wybitnym poziomie!

Wchodząc w pole karne rywali, na podstawie poprzedniego artykułu (MIKROtaktyka #9) o decyzyjności podczas dośrodkowania, przypuszczacie, co może się wydarzyć, gdy mamy przestrzeń pomiędzy bramkarzem, a formacją obrony rywali. Marokańczyk podaje wzdłuż bramki i jego zespół zdobywa gola.


Jeśli spodobał Ci się ten artykuł lub masz ciekawe spostrzeżenia koniecznie napisz komentarz lub wyślij nam maila: biuro@qualitascoaching.org


Zachęcamy Cię również do zapoznania się z naszymi publikacjami Qualitas Coach, które zawierają praktyczne wskazówki mogące poprawić jakość Twojej pracy! Znajdziesz je w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Obiecana tydzień temu NIESPODZIANKA, dla tych którzy dotrwali do końca artykułu... ;)


Ściągnij na swój dysk wszystkie 30 sytuacji, które prezentowaliśmy na przestrzeni ostatnich 10 tygodni! Możesz je wykorzystać w prezentacji dla Twoich zawodników lub jakkolwiek chcesz!


LINK do pobrania* (należy kliknąć 'poproś o dostęp') - https://tiny.pl/rp7j9

Pliki będą dostępne do pobrania przez 7 dni - aż do następnej publikacji artykułu.

*konieczne posiadanie konta w serwisie Google.

555 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page