top of page

Podsumowanie tygodnia #12


Kolejny, już #12 odcinek z serii MIKROtaktycznego podsumowania minionego tygodnia to umiejętności i koncepty, które możesz wdrożyć w swój trening nawet ze średniozaawansowanymi zawodnikami. Znajdziesz tutaj dziś koncepty dla prowadzenia piłki, wsparcia zdobywającego oraz gubienia krycia. Zapraszamy do lektury i oglądania!

_________________________

PSG vs FC Barcelona

Borussia Dortmund vs Sevilla

Umiejętność: prowadzenie piłki oraz wsparcie zdobywające

Koncept: prowadzenie piłki do skupienia (uwagi) przeciwnika oraz opcja "prawo-lewo"


Tak jak długie prowadzenie piłki nie jest wadą, tak gra na jeden kontakt nie jest zaletą.

Podobnie jak jedzenie łyżką nie jest zaletą, zaś jedzenie widelcem nie jest wadą, bo raz potrzebujesz łyżki, innym razem widelca.

Na poniższych filmach widzimy świadome manipulowanie przeciwnikiem za pomocą prowadzenia piłki do skupienia przy odpowiedniej strukturze (opcja prawa - lewa) dla zawodnika z piłką. Zawodnik prowadzący skupiając rywala w odpowiednim momencie podaje do partnera, który po bardzo dobrym uderzeniu zdobywa bramkę.

_________________________

Riyad Mahrez (Man City) vs Everton

Umiejętność: tworzenie przestrzeni

Koncept: rotacja lub zejście w inny sektor boiska.


Gra na najwyższym poziomie przestaje być walką w wymiarze tylko fizycznym a staje się rozgrywka na poziomie inteligencji i decyzyjności.

Riyad Mahrez wykonując ruch porusza również przeciwnika, który podjął decyzję, aby iść za zawodnikiem, co skutkowało wolną przestrzenią za plecami. Dalszej perspektywie bramką po uderzeniu zza pola karnego.

Tworzenie przestrzeni jest jedną z trudniejszych umiejętności z punktu widzenia kolektywnej współpracy wielu zawodników. Poznaj więcej konceptów z tego elementu w Qualitas Coach cz.4 o umiejętnościach taktyczno - technicznych dla kat. U12 - U15.

_________________________

Borussia Dortmund vs Schalke

Umiejętność: gubienie krycia

Koncept: "łapanie" pleców przeciwnika.


Aby na najwyższym poziomie zdobywać bramki trzeba mieć określone umiejętności z piłką lub bez piłki prowadzących do zdobycia przestrzeni z której można trafić do siatki. Jordan Sancho prowadząc piłkę skupia na sobie uwage aż dwóch rywali próbując wyciągać ich ze swojej strefy.

Rownocześnie w wolna przestrzeń, za plecami obrońców wbiega Jude Bellingam, który otrzymana piłkę od Sancho i zagrywa wzdłuż bramki do wbiegającego Haalanda. Norweg nie zwykł marnować takich sytuacji i bramkarz Schalke po raz kolejny może wyciągać piłkę z siatki.

Warto odnotować grę bez piłki Haalanda przed otrzymaniem podania uwalnia się spod krycia rywala. Norweski napastnik najpierw „łapie” plecy obrońcy Schalke, by w odpowiednim momencie (kiedy obrońca kieruje wzrok w stronę piłki) zerwać krycie i zaatakować piłkę, co owocuje zdobyciem bramki.

"Łapanie pleców rywala" jest jednym z kilku sposobów na uwolnienie się spod krycia przeciwnika, więcej znajdziesz w Qualitas Coach cz.4 o umiejętnościach taktyczno - technicznych dla kat. U12 - U15.

_________________________

Dominik Szala (GKS Katowice U15)

Umiejętność: prowadzenie piłki oraz podanie piłki

Koncept: prowadzenie piłki do skupienia (uwagi) rywala oraz "Pinokio pass".


Wszyscy obrońcy rywala skupieni są na prowadzonym piłkę środkowym obrońcy. Nikt z przeciwników nie kontroluje pozycji zawodnika, który może za moment piłkę otrzymać. Wszyscy skupiają się na zawodniku z piłka, a on świadomie prowadzi piłkę w prawo (działanie mające na celu przesunąć rywala w stronę piłki), by po chwili podać w przeciwnym kierunku (gdzie stworzyła się przestrzeń do zdobycia pola gry). Pamietajmy, ze zawodnik nie zagra w meczu tego, co USŁYSZAŁ na odprawie przed meczem. Zawodnik zagra meczu to, co WYKONYWAŁ na treningu.

Trenerki i Trenerzy,


jesteśmy bardzo ciekawi, jak odbierasz nasze publikacje, teksty i analizy. Napisz do nas wiadomość lub zostaw komentarz. Rozmowa i wymiana spostrzeżeń to dla Nas wyjątkowa wartość!

Zachęcamy Cię również do zapoznania się z naszymi publikacjami Qualitas Coach, które zawierają praktyczne wskazówki mogące poprawić jakość Twojej pracy! Znajdziesz je w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.

361 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page