top of page

Podsumowanie tygodnia #24 - MIKROtaktyka


MIKROtaktyczne podsumowanie tygodnia #24 rozpoczyna drugie półrocze cotygodniowych artykułów o konceptach taktycznych ze światowego TOPu, które możesz wykorzystać, by wzbogacić lub skonfrontować swoją wiedzę. Analizowane przez nas fragmenty możesz śmiało wykorzystać także w pracy ze swoimi zawodnikami pokazując im "soczyste" fragmenty jako przykłady zachowań. Zapraszamy do analizy razem z QC!


________________________

Chelsea vs Leicester City

Umiejętność: Odbiór piłki.

Koncept: wejście między przeciwnika, a piłkę.

„Macie bowiem wiedzieć, że są dwa sposoby walki - trzeba być lisem i lwem” - głosi popularny cytat i my się z tym zgadzamy, bo wiele zalet przeciwnika można zneutralizować myśleniem, najpierw zajmiemy się sytuacja w obronie gdzie kluczowym działaniem w pierwszej fazie walki o piłkę jest identyfikacja rywala i skupienie się nim, aby wygrać pozycje, odpowiednio się ustawić a dopiero a dopiero później skupić się na piłce. Na pierwszym filmie widzimy jak zawodnik Leicesteru, najpierw łapie kontakt z przeciwnikiem, wyczuwa moment w którym przeciwnik nie kontroluje piłki i pomagając sobie ręka i biodrem wchodzi w tor biegu zawodnika zawodnika Chelsea.

Odbiór piłki i gra w obronie to dla nas szalenie istotny element gry w piłkę nożną. Poznaj naszą filozofię nauczania bronienia w ostatnio nagranym webinarze: GRA W OBRONIE dla kat. U6 - U13. Kliknij po więcej informacji!,a także w pozostałych publikacjach dla Trenerek i Trenerów - Qualitas Coach cz.3 i cz.4.

________________________

Erling Haaland (BvB) vs RB Lipsk

Umiejętność: Ochrona piłki.

Koncept: wykorzystanie ramienia i biodra, by wygrać pozycję.

Następna sytuacja to finał pucharu Niemiec, gdzie spotkały się drużyny RB Lipsk i Borussia Dortmund. My skupiliśmy się na walce dwóch gladiatorów Deyot’a Upamecano z Erlingiem Haalandem.

Sytuacja jest odwrotnością fragmentu który analizowaliśmy powyżej. Tutaj pozycje wygrywa napastnik, dlaczego? Bo jako pierwszy zidentyfikował ustawienie przeciwnika i odpowiednio się ustawił, dopiero kolejnym działaniem był atak piłki, czego konsekwencja była bramka dla zespołu z Signal Iduna Park. Warto odnotować moment przed oddaniem strzału w którym identyfikuje ustawienie bramkarza Lipska, by za chwilę pokonać go precyzyjnym uderzeniem. Pojedynek tutaj toczyli dwaj szybcy i silni zawodnicy, który wygrał? Ten silniejszy? Naszym zdaniem ten, który był w tym momencie sprytniejszy. Kluczem okazała się inteligencja i szybkość decyzji. Detale ochrony piłki ( "chronienia sprzętu :)" ) znajdziesz w naszych publikacjach trenerskich Qualitas Coach cz.3

________________________

Erling Haaland (BvB) vs RB Lipsk

Umiejętność: Podanie piłki.

Koncept: "Pinokio pass" - fałszywa informacja do przeciwnika.

O tym ze gra na najwyższym poziomie przestaje być walką rogrywana jest na poziomie fizycznym(bo wszyscy prezentują określony bardzo wysoki poziom zdolności motorycznych) a staje się intelektualna, czyli rozgrywana na poziomie inteligencji i decyzyjności już pisaliśmy wcześniej, bo naszym zdaniem ten element tworzy przewagę. Dlatego chcemy pokazać dwie sytuacje, jedna z meczu Bundesligi, długa z finału pucharu Anglii gdzie zawodnik z piłka swoim ustawieniem wysyła jasny komunikat dla przeciwnika ze piłka będzie zagrana w boczny sektor boiska a w rzeczywistości przeciwnik zostaje zaskoczony podaniem penetrującym przez jedna/dwie linie. W sytuacji z meczu RB Lipsk - Wolfsburg konsekwencja tego podania jest bramka Maximiliana Philippa, natomiast w meczu Leicester - Chelsea, zawodnik The Blues, Maison Munt oddaje bardzo groźny strzał.

Podsumowując Naszym zdaniem styl gry to nie - estetyka, wartości wizualne, atrakcyjność gry. Styl to - metody i narzędzia tworzenia i unikania zagrożenia. Podanie piłki to złożona umiejętność zawierająca multum konceptów, które znajdziesz w naszych publikacjach trenerskich Qualitas Coach cz.3 oraz Qualitas Coach cz.4.


Trenerze,


masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku

204 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page