top of page

Podsumowanie tygodnia #22 - MIKROtaktyka.


Podanie, wsparcie zdobywające i drybling to fundamenty każdego skutecznego ataku. Bez skutecznego opanowania i świadomej realizacji tych elementów można tylko pomarzyć o grze na wysokim poziomie. W 22. wydaniu MIKROtaktyki prezentujemy po jednym koncepcie z każdej w/w umiejętności. Zapraszamy do analizy razem z QC! ________________________

Keemar Roofe (Rangers FC) vs Celtic Glasgow

Umiejętność: Podanie piłki.

Koncept: natychmiastowe podjęcie kolejnej akcji po podaniu.


Piłka jest magnesem i siłą sprawczą, która porusza i manipuluje formacjami rywala. Każda zmiana położenia piłki powinna jednoznacznie skutkować dostosowaniem się względem niej broniących. Odwracając ten koncept na perspektywę atakującego zespołu możemy wiele zyskać.

W analizowanej sytuacji K. Roofe otrzymuje piłkę w środkowym sektorze z prawej półprzestrzeni - co logicznie oznacza, że rywale są bliżej tej strony. Utrzymując się przez moment przy piłce poprzez drybling i zmianę kierunku skupia dodatkowo broniących wokół siebie. Następnym działaniem jest podanie do lewego sektora - tutaj następuje kluczowy element akcji!

Wielokrotnie podkreślaliśmy, że po podaniu wzrok broniących, może mimowolnie nawet, wędruje za piłką. Obrońcy Celticu tak mocno koncertują się na zawodniku, do którego trafia podanie w bocznym sektorze, że nie kontrolują (obeserwacją) pozostałych rywali wbiegających w pole karne, tym bardziej Roofe'a, który po swoim podaniu wykonuje wbiegnięcie do dośrodkowania. Niepilnowany przez nikogo. Nie byłoby tej akcji, gdyby po swoim podaniu "przestał grać", zatrzymał się. To bardzo ważne, by natychmiast wykonać kolejną akcję do podaniu - rywal patrzy za piłką!

Podanie piłki to podstawowa umiejętność taktyczno - techniczna w ataku, w której na przestrzeni całego procesu szkolenia wyróżniamy kilkanaście konceptów. Opisujemy je szerzej w Qualitas Coach cz.3 oraz Qualitas Coach cz.4.

________________________

Kevin Volland (AS Monaco) vs Olympique Lyon

Umiejętność: Drybling.

Koncept: "zabiegnięcie" drogi.


Wiele zalet przeciwnika można zneutralizować odpowiednim działaniem, Kevin Volland atakuje przestrzeń przed obrońca (wbiega w tor jego ruchu), w tym momencie obrońca Lyonu ma bardzo ograniczone pole działania.

Jeson Denayer traci swoje atuty, ponieważ napastnik kontrolując w taki sposób piłkę praktycznie pozbawia go szans na skuteczna interwencje i swoim działaniem sprawia, ze każda interwencja środkowego obrońcy Lyonu obarczona jest bardzo dużym ryzykiem faulu czego następstwem byłby rzut karny i kara indywidualna.

Gra na najwyższym poziomie przestaje być tylko walka na poziomie fizycznym, przygotowanie(predyspozycje) fizyczne maja znaczenie, ale te posiada tam już kazdy zawodnik. Co natomiast robi różnice? Naszym zdaniem spryt i walka na poziomie intelektualnym rozumiana przez pryzmat inteligencji i decyzyjności. Zabiegnięcie drogi to tylko jeden z kilku konceptów nauczanych przez nas - znajdź więcej w naszych publikacjach Qualitas Coach cz.3 oraz Qualitas Coach cz.4.

________________________

Inaki Williams (Athletic) vs Sevilla FC

Umiejętność: Wsparcie zdobywające.

Koncept: wbiegnięcie na podanie prostopadłe z "szerokości".


Dobre podanie, rodzi się w momencie dobrego ruchu zawodnika bez piłki, jakie działanie musiał wykonać Inaki Williams aby jego ruch był skuteczny?Przede wszystkim szerokość ataku, oraz ciągła kontrola tego czy tworze linie podania- utrzymywanie wsparcia dla zawodnika z piłka. Oczywiscie to wszystko dzieje się za plecami powracającego obrońcy.

Na skuteczność tego kontrataku miało wpływ również odpowiednio dobre zachowanie zawodnika z Piłka Oihan’a Sancet’a. Często trenerzy krzyczą - graj szybciej. W naszym rozumieniu piłki - graj w momencie gdy partner jest gotowy by ja otrzymać.

Odnosząc to do tej sytuacji pomocnik Athleticu zagrał w najlepszym momencie-był to moment w którym obrońca zrobił ruch w jego kierunku czyli automatycznie stworzył jeszcze większa przestrzeń jego partnerowi, który przez cała akcje dobrze utrzymywał szerokość ataku będąc cały czas opcja gry. Efektem odpowiednich działań mikro obydwu zawodników, jest bramka strzelona w 90 minucie spotkania. Czy obrońca Sevilli mógł zachować się trochę inaczej? To pytanie pozostawiamy otwarte.

Te i wiele innych konceptów znajdziecie w naszych materiałach, do zapoznania z którymi gorąco namawiany. Już niedługo pojawi się reedycja Qualitas Coach cz.3, czyli zupełnie nowa wersja (2.0!) materiału, który wydaliśmy rok temu. Wersja będzie zawierała zupełnie nowe przykłady wideo oraz aktualizację konceptów. Wszystko wzbogacone o nowe grafiki i analizy. Premiera reedycji już niebawem!


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.

Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku

234 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page