top of page

Podsumowanie tygodnia #21 - MIKROtaktyka


W MIKROtaktyce #21 analizie poddamy sytuacje, w których czas i przestrzeń

mają ogromne znaczenie. Spojrzymy na działania atakujących z piłką oraz bez niej, a w logicznej konsekwencji wpływ, jakie te akcje miały na broniących. Piłka jest magnesem, który przyciąga broniących i skupia ich uwagę zawężając zdolność percepcji innych bardzo istotnych elementów poza centrum gry. Zapraszamy do analizy z QC!

________________________

Villareal vs FC Barcelona

Umiejętność: Tworzenie przestrzeni.

Koncept: rotacje między zawodnikami.


Pierwszą sytuacją, jaką chcielibyśmy Wam pokazać jest akcja bramkowa Villarealu przeciwko Barcelonie (!). Gospodarze starają się wyjść spod pressingu FCB poprzez kontrolowane, krótkie podania na własnej połowie będąc cały czas pod naciskiem rywali i prawdopodobnie bliskim kryciem 1v1.

Akcję wcześniej zawodnik Villarealu traci piłkę na rzecz Busquetsa, który mógł wyjść sam na sam z bramkarzem, jednak sędzia gwizdnął "miękki faul". Mimo tego faktu gospodarze konsekwentnie budują atak pozycyjny, bez nerwowości - ze spokojem i planem. Spójrzmy, jakie działania bez piłki podejmują atakujący. Będąc pod presją następuje podanie w tył i minięcie Messiego zwodem "na zamach", by zyskać trochę przestrzeni na podjęcie decyzji. W trakcie tego pojedynku zauważymy, jak atakujący bez piłki "wyciągają" ze środkowego sektora kryjących ich obrońców. Bez poruszania się bez piłki w ten sposób prawdopodobnie ta bramka nie padłaby - nie byłoby miejsca na wprowadzenie piłki wyżej oraz podanie prostopadłe.

Ważnym podkreślenia jest koncept, że działanie bez piłki to nie jedynie indywidualna akcja. To poruszenie jednego "klocka" z całej układanki, które w konsekwencji rozpoczyna (a z pewnością powinno...) sekwencję kolejnych ruchów.

W QC wyróżniamy 3 główne zespołowe lub grupowe koncepty, które pozwalają tworzyć przestrzeń. Opisaliśmy je w naszej publikacji Qualitas Coach cz.4 - umiejętności tak. - tech. dla kat. U12-U15. Zachęcamy do zapoznania się!

________________________

Luis Muriel (Atalanta Bergamo) vs Bologna

Umiejętność: Tworzenie przestrzeni.

Koncept: skupienie uwagi rywala.


Drugą sytuacją, podczas której chcemy zwrócić uwagę na tworzenie przestrzeni to akcja bramkowa Atalanty. Wielokrotnie na łamach MIKROtaktyki pojawiał się u nas koncept podania zdobywającego i jego konsekwencji - rywale przez moment podążają wzrokiem za piłką tracąc z uwagi innych rywali bez piłki.

Nie inaczej wydarzyło się w tej akcji, gdzie po podaniu do L. Muriela uwaga praktycznie wszystkich broniących zwrócona została na niego - z piłką. Poza koncetracją na Murielu (co jeszcze nie musi doprowadzić do "tragedii") rywale dodatkowo zagęszczają wokół niego przestrzeń kilkoma (4!) zawodnikami. Oczywistą konsekwencją takiego działania w obronie jest otwarcie innych przestrzeni kosztem tej, w której skupia się wielu broniących.

Koncept skupiania uwagi rywala można wykonać na wieloraki sposób. Także indywidualnie! Muriel, dzięki swoim umiejętnościom indywidualnym - utrzymania się przy piłce - oraz kreatywności, ponieważ nie sugeruje podania w kierunku partnera i zaskakuje obronę rywala.

Arkadiusz Milik (Olympique Marsylia) vs Reims

Umiejętność: Gubienie krycia.

Koncept: Ruch "do - od".


Słaby przeciwnik pozwala ci na dowolny wybór,dobry przeciwnik pozbawia cie części wyborów, natomiast bardzo dobry przeciwnik zachęca cie do wybrania tych wyborów, na które ma przygotowaną defensywę. Co należy wiec zrobić aby przechytrzyć defensywę która jest przygotowana na to, aby odeprzeć Twój atak pokazuje Arkadiusz Milik. Napastnik Olimpique Marsylie zamienia na bramkę bardzo dobre podanie Dimitri Payeta.

Zajmijmy się jednak tym jak do tego doszło? Najprościej rzecz ujmując można się pokusić o stwierdzenie, ze obronca biegnie w przestrzeń, którą atakuje Arek Milik.

Ale nasz reprezentacyjny napastnik kłamał... Grę A. Milika w tej akcji możemy podzielić na trzy fazy;

- identyfikacja przeciwnika

- łapanie pleców przeciwnika (jest to moment ,w którym obrońca nie kontroluje napastnika)

- ruch do (w celu stworzenia przestrzeni za plecami) i od (w celu wykorzystania wolnej przestrzeni stworzonej poprzez pierwsze działanie) piłki.

Oczywiście akcja nie byłaby skuteczna gdyby nie świetna asysta Dimitri Payet’a.

Jednak należy pamiętać, że rodzi się w momencie dobrego ruchu zawodnika bez piłki.

Te i wiele innych konceptów znajdziecie w naszych materiałach, do zapoznania z którymi gorąco namawiany. Już niedługo pojawi się reedycja Qualitas Coach cz.3, czyli zupełnie nowa wersja (2.0!) materiału, który wydaliśmy rok temu. Wersja będzie zawierała zupełnie nowe przykłady wideo oraz aktualizację konceptów. Wszystko wzbogacone o nowe grafiki i analizy. Premiera reedycji już niebawem!


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.

Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku

BONUS ! - 30 analiz MIKROtaktycznych.

Jeśli chcesz otrzymać możliwość pobrania wszystkich 30 sytuacji z artykułów #11 - 20 wpisz swój adres mailowy u dołu strony w okienku "FORMULARZ SUBSKRYBCJI".

- ostatnia możliwość otrzymania materiału dzisiaj - 28.04.

215 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page