top of page

Podsumowanie tygodnia #18


W zeszłym tygodniu MIKROtaktyka była skierowania do "prawdziwych koneserów" futbolu. Nie inaczej będzie dzisiaj, ponieważ znajdziesz tu kolejne sytuacje zachowań zawodników w fazie bronienia. W naszym podejściu do piłki nożnej uważamy, że rozumienie gry i podejmowanie skutecznych decyzji odbywa się także w defensywie, co ogólnej "debacie" trenerskiej traktowane jest po macoszemu. Zapraszamy do analizy razem z QC!


_________________________

Marcelo Brozovic (Inter) vs Bologna

Umiejętność: Podwajanie.

Koncept: zdecydowany "doskok" do rywala; tworzenie przewagi liczebnej.


Ostatnio bardzo mocno analizujemy działania zespołów i poszczególnych zawodników podczas bronienia. Wniosek, bardzo ogólny, jaki zaczyna nam się nasuwać jest być może trywialny. Każdy doskok w celu pojedynku, starcia z rywalem ma swoje konsekwencje. Zdarza się, że atakujący wygra pojedynek tworząc dużą przewagę w ten sposób. W zdecydowanej jednak większości pojedynki rozstrzygają się na korzyść broniących. Nie tyle odbiorem piłki, co przeważnie spowolnieniem ataku i w konsekwencji podaniem utrzymującym w tył lub do boku.

Podobnie było w przypadku, którego wideo załączone jest poniżej. Widzimy atakującego z piłką, do którego szybko doskakuje pierwszy broniący i zdecydowanie spowalnia jego atak. Nie może swobodnie zdobywać pola gry i zbliżać się do bramki przeciwnika. Musi koncentrować się na pojedynku tracąc możliwość szerokiej obserwacji reszty pola gry.

Jest to dobry i odpowiedni moment dla kolejnego broniącego, by stworzyć przewagę liczebną w tym pojedynku podwajając rywala. Istotnym jest zaznaczenie, że w naszej opinii, warunkiem pozwalającym na rozpoczęcie podwajania jest brak rywala w strefie, z której broniący rozpoczyna to działania - w innym wypadku zostawia "swojego" zawodnika niepilnowanego. W tym przypadku tak nie jest i Brozovic podejmuje decyzję i w zdecydowany sposób wchodzi w starcie z przeciwnikiem, co zmusza go do błędu, a Inter wchodzi w posiadanie piłki. Więcej szczegółów podwajania znajdziesz w naszej publikacji Qualitas Coach cz.4 - umiejętności tak. - tech. dla kat. U12-U15.

_________________________

Romelu Lukaku (Inter) vs Bologna

Umiejętność: krycie strefowe.

Koncept: zamykanie linii podania; kierunkowanie ataku rywali.


W pressingu są momenty, gdy ważniejsze jest zmuszenie przeciwnika do wykonania złego, niecelnego podania niż wygranie piłki w pojedynku. Można było taka sytuację zaobserwować w meczu włoskiej Serie A pomiędzy drużyna Bolonii a Interem Mediolan.

Na załączonym wideo widzimy zawodników Interu (Martinez i Lukaku), którzy skupiają się w pierwszej kolejności na blokowaniu konkretnych, preferowanych przez rywali kierunków podania, co zmusza pilkarzy Bolonii do zagrania piłki do brankarza, a on z kolei ratując się wybiciem piłki powoduje stratę.

Ważnym detalem na który warto zwrócić tutaj uwagę to obserwacja przestrzeni za plecami (tzw. Ciemna strefa) przez Romelu Lukaku - percepcja w obronie (!). Swoim ustawieniem nie dopuszcza do zagrania piłki pomiędzy zawodników Interu i zmusza przeciwnika do zagrania do bramkarza, czego dalsza konsekwencja był odbiór piłki.

_________________________

Inter Mediolan vs Bologna

Umiejętność: ochrona przestrzeni.

Koncept: reakcja na piłkę otwartą i wbiegnięcie rywala - obniżanie.


Nie chodzi o liczbę kilometrów, lecz o to, co swoim ruchem dajesz drużynie. Czy to zdanie może dotyczyć TYLKO działań ofensywnych poszczególnych zawodników? Naszym zdaniem NIE.

Dowodem reakcja „na zamiar”/„na piłkę otwarta” zawodników Interu, w momencie odzyskania piłki poprzez drużynę Bolonii. Kluczowa tutaj jest identyfikacja braku presji przez wyżej ustawionych partnerów względem przeciwnika i świadomość ochrony przestrzeni za placami.

Webinar: GRA W OBRONIE dla kat. U6 - U13. Kliknij po więcej informacji!


Na wideo obserwujemy sytuację, w której stoper Interu - Andrea Ronocchia mając świadomość wolnej przestrzeni za swoimi plecami prawidłowo identyfikuje moment „piłki otwartej” u przeciwnika i pierwszym działaniem jest obniżenie swojej pozycji w stosunku do chronionej bramki. Wykonanie tych działań w odpowiednim timingu skutkuje odbiorem piłki.

Naszym zdaniem wzorcowo wykonane działanie, które w naszym postrzeganiu piłki nożnej jest solą gry w bronieniu. Nie chcemy i nie zgadzamy się na spłaszczanie tego, co się dzieje na placu gry tylko do ilości przebiegnietych kilometrów.

Reakcja na piłkę otwartą to tylko jeden z detali ochrony przestrzeni. Opisaliśmy pozostałe w naszej publikacji Qualitas Coach cz.4 - umiejętności tak. - tech. dla kat. U12-U15. Zachęcamy do zapoznania się!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat GRY W OBRONIE dla kat. U6 - U13 (klik!) zapraszamy do zapoznania się z naszym webinarem. Na przestrzeni 1h45' wyjaśniamy nasze podejście do nauczania gry w obronie, które ma dla nas ogromne znaczenie z wielu względów.


Struktura szkolenia: GRA W OBRONIE W KAT. U6 – U13:

O nas. Dlaczego obrona? Kiedy rozpoczynamy nauczanie? Od ogółu przez detale do ogółu. Zasady taktyczne w bronieniu - globalne. Indywidualne detale w grze 1v1. Struktura treningu. Przykładowa jednostka treningowa. Czas trwania: 1h45’


Ceny:

59 zł do 10.04.21

79 zł po 10.04.21 - cena regularna

ZAMÓW poprzez formularz: https://tiny.pl/rn1q6

Otrzymasz dostęp do nielimitowanego odtwarzania materiału. #jakośćniejestdziełemprzypadku


Trenerze,

Jesteśmy ciekawi, jak Ty podchodzisz do nauczania gry w obronie. Czy masz swoje sprawdzone pomysły, które czynią proces bardziej efektywnym?

Podziel się swoją opinią!


PS. Już za dwa tygodnie, w MIKROtaktyce #20 kolejna możliwość pobrania analizowanych przez nas sytuacji (#11 - #20).

559 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page