top of page

Podsumowanie tygodnia #16


W dzisiejszym MIKROtaktycznym podsumowaniu tygodnia znajdziesz indywidualne koncepty taktyczne dla zawodników z każdej formacji Twojego zespołu. Dowiesz się o wbiegnięciu napastnika zza pleców obrońcy w polu karnym, tworzeniu takiej linii podania, by minąć pomoc przeciwnika oraz pokażemy moment, w którym próba odbioru piłki może być bardzo skuteczna. Zapraszamy Cię do lektury i analizy sytuacji, które przygotowaliśmy w tym artykule! _________________________

Patrick Bamford (Leeds Utd) vs Fulham

Robert Lewandowski (Bayern M.) vs Stuttgart

Umiejętność: gubienie krycia.

Koncept: wbiegnięcie zza pleców broniącego.

Pola karne to miejsca na boisku, gdzie ważą się losy meczu i odbywają się kluczowe dla jego wyniku sytuacje. Często o ich skuteczności decydują ułamki sekund, a co za tym idzie - centymetry. Z tego powodu uzyskanie, choćby, minimalnej przewagi nad rywalem jest szalenie istotne, ponieważ ostatnie 16 metrów boiska to przestrzeń, gdzie sprawy dzieją się bardzo szybko.

Jednym z konceptów w polu karnym, który, wykonany w odpowiednim momencie, daje ogromną - półmetrową :) - przewagę jest wbiegnięcie zza pleców rywala podczas finalizacji ataku. Pokazywaliśmy już ten aspekt przy okazji gry Erlinga Haalanda. Teraz znakomite akcje pokazali Bamford i Lewandowski.

Elementami wspólnymi dla tych sytuacji jest przede wszystkim odpowiedni timing wykonania tego ruchu. Uznajemy, że początkiem wbiegnięcia powinno być podanie lub przygotowanie piłki do podania - w zależności od odległości - im krótsze podanie tym ruch nieco szybszy. Jeśli wbiegnięcie wykona się zbyt wcześnie traci się cały handicap, ponieważ obrońca zyskuje czas, by dostosować swoje ustawienie i "złapać" ponownie krycie. Wykonany natomiast w odpowiednim momencie nie pozwala broniącemu na szybką reakcję i praktycznie w każdej sytuacji będzie odrobinę spóźniony.

Wbiegnięcie zza pleców rywala to ruch z przestrzeni, która jest bardzo trudna do kontrolowania z perspektywy broniącego, ponieważ powinien być ustawiony w takiej pozycji, by móc śledzić, zarówno piłkę i podającego, jak również wbiegających napastników. Nawet mały błąd w ustawieniu sprawia, że wybronić się przed takim ruchem jest szalenie trudno.

Wbiegnięcie zza pleców jest tylko jednym z kilku sposobów na gubienie krycia. Opisaliśmy pozostałe w naszej publikacji Qualitas Coach cz.4 - umiejętności tak. - tech. dla kat. U11-U15. Zachęcamy do zapoznania się!

_________________________

Aurelien Tchouameni (AS Monaco) vs St. Etienne

Umiejętność: wsparcie zdobywające.

Koncept: tworzenie linii podania za formacją rywali; podjęcie kolejnej akcji.


Wsparcie, czyli tworzenie linii podania jest podstawową umiejętnością gry w ataku. Wraz z rozwojem młodego piłkarza nabiera coraz bardziej istotnego znaczenia i już od momentu, gdy dziecko zaczyna rozumieć, że może współpracować z kolegą z zespołu (nawet w sytuacji 2v1) należy, w naszej opinii, nad tym elementem pracować, co opisujemy szerzej w Qualitas Coach cz.3 oraz Qualitas Coach cz.4.

W poniższej sytuacji możemy zauważyć A. Tchouameniego, który wykonuje prostą (!) akcję, lecz w odpowiednim miejscu i czasie - co już takie banalne nie jest. Zwróćmy uwagę, że partner młodego Franzuca prowadzi w jego kierunku piłkę. Jest to sygnał, by zmienić swoje miejsce na boisku, dostosować się do bodźca. Prowadzenie piłki skupia uwagę dwójki broniących, którzy, zgodnie z zasadami w obronie, skracają odległość. Tworzy to przestrzeń za ich plecami, która, po otrzymaniu piłki da dużą przewagę atakującemu.

Co godne podkreślenia, zawodnik AS Monaco jest aktywny w tworzeniu linii podania, kilkukrotnie dostosowuje swoją pozycję biorąc pod uwagę swojego partnera i zmieniające sie położenie rywali. Po otrzymaniu piłki zdobywa pole gry i jego zespół znajduje się w polu karnym rywala i tutaj wykonuje kolejną akcję bez piłki tworząc opcję podania "cut back", czyli piłki wycofanej.

_________________________

Sofiane Diop (AS Monaco) vs St. Etienne


Umiejętność: odbiór piłki.

Koncept: szybkie skrócenie do rywala z piłką; pressing w momencie podania.


Wysokie zwycięstwo AS Monaco nie przeszło bez echa, stąd kolejny koncept z tego meczu... ;) Nauczanie gry w obronie, zarówno na poziomie ogólnych zasad, jak i szczegółowych detali odbioru piłki (więcej w Qualitas Coach cz.3) jest dla nas w QC bardzo ważne. Opowiemy Wam o tym w szkoleniu online - webinarze, którego premiera niebawem! Uchylimy jedynie rąbka tajemnicy - dobra gra w obronie ma więcej plusów niż może się wydawać - w kontekście szkolenia dzieci i młodzieży.

W załączonej sytuacji możemy zauważyć, że atakujący z piłką ma ograniczone możliwości możliwości podań. Mądry i świadomy broniący jest w stanie odebrać takie sygnały i podjąć dobrą decyzję o pressingu. Poza ograniczonymi opcjami podań sygnałem może być rownież ustawienie ciała atakującego z piłką - sugerujące kierunek ataku. Widząc wszystkie te detale Sofiane Diop w sposób bardzo zdecydowany wykonuje pressing na otrzymującego podanie - szybko skraca odległość do rywala, który ma dostać piłkę.

Pressing na przyjmującego piłkę ma również inną istotną zaletę. Moment, gdy piłka dopiero (albo już) zmierza do zawodnika przyjmującego - została podana - jest kolejnym sygnałem do próby odbioru piłki. Powód jest dość oczywisty - przyjmujący piłkę ma nieco ograniczoną percepcję - musi w większym wymiarze skoncetrować się na samej piłce i jej kontroli niż na pressującym zawodniku rywala. Oczywiście, im lepszy zawodnik, tym lepiej sobie z tym poradzi, jednak, jak widać, nawet na bardzo wysokim poziomie mogą przytrafić się błędy w tym elemencie.

Trenerki i Trenerzy,

jesteśmy bardzo ciekawi, jak odbierasz nasze publikacje, teksty i analizy. Napisz do nas wiadomość lub zostaw komentarz. Rozmowa i wymiana spostrzeżeń to dla Nas wyjątkowa wartość!

Zachęcamy Cię również do zapoznania się z naszymi publikacjami Qualitas Coach, które zawierają praktyczne wskazówki mogące poprawić jakość Twojej pracy! Znajdziesz je w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Już niebawem prawdziwa webinarowa bomba od nas!427 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page