top of page

Podsumowanie tygodnia #14


W dzisiejszym MIKROtaktycznym podsumowaniu tygodnia pod lupę bierzemy zachowania, które mają ogromne znaczenie w ostatniej strefie boiska - strefie kończenia ataku. To akcje, które często decydują o powodzeniu lub niepowodzeniu całego ataku. Idąc dalej, brak aktywności w działaniach, takich jak wbieganie na podanie prostopadłe, gra bez piłki po podaniu czy tworzenie linii podań w polu karnym może, z dużym prawdopodobieństwem, nie doprowadzić nas w ogóle do sytuacji bramkowej.

W towarzystwie dobrej kawy zapraszamy do analizy razem z QC!

_________________________

Luis Suarez (Atletico M.) vs Real Madryt

Umiejętność: wsparcie zdobywające

Koncept: wbiegnięcie na podanie prostopadłe.


Zawsze to zawodnik szuka piłki. Nigdy piłka zawodnika. Nie chwalimy zawodnika za ruchliwość, tylko za to co wynika z ruchu, który wykonuje. Na wideo widzimy działania bez piłki Luisa Suareza, w pierwszej fazie akcji porusza się za linią obrony przeciwnika, napastnik Atletico w ten sposób świadomie stwarza niekomfortowe środowisko dla obrońców Realu, bo trudno jest kontrolować zawodnika zawodnika, który operuje za plecami bloku defensywnego.

W dalszej fazie akcji w momencie piłki gotowej do podania (czym jest piłka gotowa dowiesz się w Qualitas Coach cz.3), napastnik wykonuje ruch wzdłuż linii obrony. Początkowe wbiegnięcie wzdłuż jest bardzo istotne, ponieważ pozwala znaleźć optymalny moment na ruch w przestrzeń - to swego rodzaju danie sobie czasu na obserwację partnera z piłką oraz rozpędzenie się. Przy idealnym timingu wbiega w wolną przestrzeń za plecami obrońców. Dopełnieniem tych bardzo dobrych, inteligentnych działań bez piłki jest piękne uderzenie zewnętrzną częścią stopy, które daje drużynie Atletico prowadzenie.

_________________________

Erling Haaland (Borussia Dortmund) vs Bayern Monachium

Umiejętność: wsparcie zdobywające

Koncept: aktywność w tworzeniu linii podania.


Celem ruchu nie musi być otrzymanie piłki. Atakując przestrzeń, aby skupić uwagę przeciwnika, więcej miejsca i czasu będzie miał ten zawodnik, który piłkę faktycznie ma otrzymać.

Erling Haaland (posiadający abonament na bycie w MIKROtaktyce ;) ) podczas trwania całej akcji nieprzerwanie jest bardzo aktywny, non stop pracuje z przestrzenią, cały czas tworzy linie podania „naciągając” strukturę, a jednocześnie będąc wsparciem zdobywającym dla swoich partnerów. Tak jak już wielokrotnie pisaliśmy, Erlinga Haalanda już teraz uważamy za jednego z najlepszych środkowych napastników na świecie, a powyżej opisane działania tylko ta tezę potwierdzają i są na nią kolejnym dowodem.

Warto odnotować jeszcze zachowanie młodego Norwega w końcowej fazie akcji, czyli „złapanie pleców” obrońcy Bayernu, a w odpowiednim momencie zmiana tempa biegu, która stała się narzędziem do wyprzedzenia skupionego na piłce rywala, wygranie walki o pozycję, a w konsekwencji zdobyta bramka.

Mając na uwadze te wszystkie działania zastanawiamy się, ile jest prawdy w popularnym stwierdzeniu ekspertów „ależ piłka szuka tego zawodnika”, czy aby na pewno?

_________________________

Bartosz Bereszyński (Sampdoria) vs Cagliari

Kieran Trippier (Altetico M.) vs Real Madryt

Umiejętność: podanie piłki

Koncept: "pass and go" - podaj I biegnij; podanie jest pierwszym krokiem akcji bez piłki.


Koncept "pass and go", czyli wykonanie akcji bez piłki bezpośrednio po swoim podaniu jest działaniem, które bardzo często publikujemy na łamach naszych artykułów. Staramy się przedstawiać je w coraz to nowym kontekście oraz wychwytywać kolejne jego detale. Skupiamy się na nim tak często, ponieważ jesteśmy przekonani, że wykonując tę, w zasadzie, prostą akcję jesteśmy praktycznie nieuchwytni dla obrony rywala skupionego na piłce.

Zwróćmy uwagę na akcję B. Bereszyńskiego i miejsce, z którego ją rozpoczyna - to jeszcze połowa boiska jego zespołu! Wykonuje podanie do wzdłuż linii bocznej, a następnie piłka trafia do sektora środkowego - to, o tyle ważne, że skupia i przesuwa przeciwnika własnie w tą przestrzeń. Naturalną konsekwencją tego jest fakt, że dla wbiegającego bocznego obrońcy tworzy się więcej miejsca. Zauważmy, że w końcowej fazie akcji Bereszyńskiego bez piłki następuje "ścięcie" do środka i wbiegnięcie w pole karne (sygnałem do tego jest "otwarta" piłka jest partnera - więcej w Qualitas Coach cz.4).

K. Trippier pokazuje, z kolei, inny detal konceptu "pass and go", a mianowicie natychmiastowe działanie bez piłki bezpośrednio po swoim podaniu. Nadaje to dużego tempa i wysokiej dynamiki atakowi, co jest ważne w kontekście przestrzeni, w której zespół Diego Simeone prowadzi atak. Zauważmy, że podanie i kolejny ruch bez piłki Anglika są praktycznie jednym działaniem. To znaczy, że już samo podanie jest pierwszym krokiem biegu - wyjścia na pozycję. Podanie i ruch są bezpośrednio ze sobą połączone. W tym detalu nie chodzi o podanie i ruch bez piłki. To kwestia wykonania podania i ruchu RAZEM.


Trenerki i Trenerzy,

jesteśmy bardzo ciekawi, jak odbierasz nasze publikacje, teksty i analizy. Napisz do nas wiadomość lub zostaw komentarz. Rozmowa i wymiana spostrzeżeń to dla Nas wyjątkowa wartość!

Zachęcamy Cię również do zapoznania się z naszymi publikacjami Qualitas Coach, które zawierają praktyczne wskazówki mogące poprawić jakość Twojej pracy! Znajdziesz je w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.

430 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page