top of page

Podsumowanie tygodnia #15


W piętnastym wydaniu MIKROtaktyki pokażemy jedną sytuację, trochę na przekór, z cyklu: "jak nie robić", by skutecznie chronić przestrzeń za plecami oraz dwa koncepty wpływające na zdobywanie pola gry podaniem piłki, które zastosować możesz, zarówno jako ZASADĘ swojego sposobu gry, jak i indywidualne detale dla poszczególnych zawodników. Więcej konceptów i umiejętości tak. - tech. znajdziesz w naszych materiałach szkoleniowych - sprawdź na naszej stronie!

_________________________

RB Lipsk vs Liverpool FC

Umiejętność: ochrona przestrzeni.

Koncept: reakcja na zamiar podania; tworzenie głębi - obniżanie.


We wszystkich poprzednich przypadkach naszch MIKROtaktycznych analiz przytaczaliśmy pozytywne, skuteczne wykonania określonych konceptów. Dziś rozpoczniemy od akcji, która pokazuje negatywne konsekwencje błędów podczas realizacji ochrony przestrzeni.

Dwa główne elementy w poniższej akcji doprowadzają LFC w pole karne rywala. Po pierwsze, RBL w najbliższym otoczeniu piłki przed polem karnym jest spóźnione w pressingu na zawodnika z piłką. Ten aspekt ma ogromne znaczenie, ponieważ samo wykonanie dalszego podania trwa relatywnie dłuższy czas, a każda presja i nacisk doprowadza do niedokładności i wymusza niecelne zagrania. Tutaj wyraźnie tego zabrakło, a Thiago w, co prawda, sytuacyjny sposób, lecz jednak zdołał wykonać podanie.

Drugim aspektem jest już następna akcja, czyli przewidywanie i reakcja na "otwartą" piłkę Hiszpana. Dwójka ostatnich broniących jest wyraźnie zaskoczona i zarazem spóźniona w reakcji na już sam zamiar podania Thiago. W naszej opinii należy "czytać" już intencję dalszego podania i odpowiednio obniżać pozycję linii obrony, by nie dać się zaskoczyć podaniem "za plecy". Konsekwencje wyścigu za otrzymującym podanie Salahem mogły być dla niemieckiego zespołu bardziej opłakane...

Ochrona przestrzeni w naszej filozofii szkolenia ma bardzo istotne znaczenie. Jedną z naszych ogólnych zasad bronienia jest obrona przestrzeni przed sobą, jak i za sobą, dlatego powyżej analizowana umiejętność nabiera dla nas ogromnej wagi. Nasze wszytkie zdefiniowane detale ochrony przestrzeni znajdziesz w Qualitas Coach cz.4 - umiejętności tak. - tech. dla kat. U11-U15. Już niebawem nowość - w webinarze wyjaśnimy nasze podejście do nauczania gry w obronie w kategoriach dziecięcych - temat, który nie jest poruszany praktycznie w ogóle!

_________________________

Martin Odegaard (Arsenal) vs Tottenham

Liam Cooper (Leeds United) vs Newcastle

Szymon Gwóźdź (GKS Katowice U11)

Umiejętność: podanie piłki.

Koncept: "Pinokio pass".


W piłce nożnej chodzi o stworzenie sobie miejsca. Oto trzy przykłady (dwa z piłkarskiego 🔝-u, jeden bonusowy z naszego codziennego „warsztatu”) tego jak można zaskoczyć przeciwnika wykonując podanie w kierunku przeciwnym do spodziewanego.

Na poniższych przykładach widzimy jak zawodnicy świadomie ustawiają ciało w innym kierunku niż zamierzają grać. Jest to bardzo trudna umiejetność ponieważ wymaga ogromnego spokoju, cierpliwości oraz dobrej identyfikacji boiskowych wydarzeń. Na pierwszym wideo widzimy Martina Odegarda który markując podanie wszerz boiska przesuwa przeciwnika po czym gra zdobywające podanie do partnera. Podoba sytuacja ma miejsce w meczu Newcastle-Leeds, gdzie środkowy obrońca Leeds poprzez swoje ustawienie ciała zwodzi napastnika drużyny przeciwnej i zagraniem piłki penetrującej mija pressing rywala.

Bonusowa sytuacja to Szymon Gwozdz, będący na co dzień zawodnikiem GKS Katowice U11 i jego pomysł na stworzenie przestrzeni dla partnerów poprzez markowanie zagrania piłki w odwrotnym kierunku niz zamierza grac. Poprzez ustawienie swojego ciała daje fałszywa informacje przeciwnikowi, który skupia się na maskowanym ruchu co automatycznie tworzy przestrzeń dla jego partnerów. Ważnym elementem tych działań jest cierpliwość i spokój, bo w tego typu działaniach „przegrywa” ten który pierwszy wykona ruch.

Uważamy ze rozgrywanie ma sens tylko wtedy, gdy świadomie manipulujesz/przesuwasz przeciwnikiem, bo naszym zdaniem wszystko co dzieje się na boisku musi być pozbawione emocji a wynikać z obserwacji, analizy na bazie posiadanych narzędzi/umiejętności.

Podanie piłki to podstawowa umiejętność taktyczno - techniczna w ataku, w której na przestrzeni całego procesu szkolenia wyróżniamy kilkanaście konceptów. Opisujemy je szerzej w Qualitas Coach cz.3 oraz Qualitas Coach cz.4.


_________________________

Joel Veltman (Brighton) vs Southampton

Piotr Zieliński (Napoli) vs Milan

Umiejętność: podanie piłki.

Koncept: podanie zdobywające - przez linie rywala; szukanie najwyżej ustawionego partnera.


Często powtarza się, że 2-3 zdobywające podania z rzędu mogą zdestabilizować każdą organizację obronną rywali. Wierzymy, że jest w tym dużo prawdy zachęcając naszych zawodników do permanentnych prób zdobywania pola gry.

Na dowód tej tezy spójrzcie na akcję bramkową Brighton, który po podaniu do tyłu wykonuje 3 podania z rzędu w stronę bramki przeciwnika. Już samym pierwszym podaniem Veltmana, (którzy nomen omen wykorzystuje przy tym "pinokio pass" przytaczany wyżej) mija praktycznie dwie formacje rywala. Znakomita akcja - kompletnie zaskakuje broniących Southampton. Zadamy retoryczne pytanie: co stałoby się, gdyby którekolwiek z podań było utrzymujące?

Drugim przykładem zdobywania pola gry podaniem piłki jest bramkowa akcja Napoli. Kontekstem taktycznym tej akcji jest oczywiście odbiór piłki i faza przejścia z bronienia do atakowania. Zauważmy, że od momentu przejęcia piłki do finalizacji ataku mija 8-9 sekund. Stworzenie tej sytuacji bramkowej nie byłoby możliwe, gdyby którekolwiek z podań zwolniłoby atak!

Trenerki i Trenerzy,

jesteśmy bardzo ciekawi, jak odbierasz nasze publikacje, teksty i analizy. Napisz do nas wiadomość lub zostaw komentarz. Rozmowa i wymiana spostrzeżeń to dla Nas wyjątkowa wartość!

Zachęcamy Cię również do zapoznania się z naszymi publikacjami Qualitas Coach, które zawierają praktyczne wskazówki mogące poprawić jakość Twojej pracy! Znajdziesz je w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Już niebawem prawdziwa webinarowa bomba od nas!

339 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page