top of page

Podsumowanie tygodnia #17


W trakcie nagonki na jakość polskich ekspertów telewizyjnych odwołamy się do kolejnego ich "smaczku". Otóż dzisiejsza MIKROtaktyka będzie jedynie dla "koneserów taktyki" i "włoskiego catenaccio". Jeśli nie jesteś prawdziwym koneserem - nie czytaj i nie oglądaj! Wszystkie sytuacje i koncepty siedemnastego wydania dotyczyć będą działań w fazie bronienia. Nieprzypadkowo - trwa sprzedaż webinaru GRA W OBRONIE dla kat. U6 - U13 (klik!). Zapraszamy do analizy oraz komentarzy!

_________________________

Marco Veratti (Włochy) vs Bułgaria

Gabriel Marin (Rumunia) vs Niemcy

Umiejętność: odbiór piłki.

Koncept: wejście między atakującego, a piłkę; wbiegnięcie w tor biegu/prowadzenia piłki.


Styl to nie estetyka, czy atrakcyjność gry. Styl to metody oraz narzędzia tworzenia i unikania zagrożenia.

Słaby przeciwnik pozwala ci na dowolny wybór. Dobry przeciwnik pozbawia cie części wyborów,

bardzo dobry przeciwnik zachęca cie do wybrania tych wyborów, na które ma przygotowaną defensywę.

Kluczem do skuteczności tego działania jest obligowanie się na przeciwnika (najpierw interesuje mnie przeciwnik) a dopiero potem na piłkę.

W pierwszym materiale dotyczącym umiejętności odbioru piłki widzimy jak Marco Verrattiego w walce ze Spasem Delevem, który najpierw całą uwagę skupia na bułgarskim napastniku, dopiero w momencie wygrania pozycji obliguje się na piłke.

W drugim materiale widzimy świetne zachowanie w defensywie pomocnika Ajax’u Gabriela Marina, który najpierw skupia się na przeciwniku (swoją droga Serge Gnabry świetnie identyfikuje wolna przestrzeń i jednym kontaktem przy przyjęciu ja zdobywa), wbiegając w jego tor biegu. Bardzo dobrze identyfikuje moment w którym Gnabry nie ma kontaktu z piłka i wbiega w przestrzeń pomiędzy piłkę a przeciwnika używając w pierwszej fazie biodra, następnie ręki, a w końcowej fazie całego ciała, doprowadzając do straty piłki przez drużynę przeciwna.

Cytując klasyka: "mecze wygrywa się dobrym atakiem, lecz tytuły mistrzowskie obroną."

_________________________

Włochy vs Bułgaria

Umiejętność: odbiór piłki.

Koncept: skracanie odległości do atakującego z piłką; dążenie do pojedynku.


Prawdziwy "koneser catenaccio" zawsze doceni wysiłek zespołu wkładany w fazie bronienia, by wejść w posiadanie piłki. Pod tym względem reprezentacja Włoch w meczu przeciwko Bułgarom była doskonała. Na poniższym klipie możemy zauważyć, jak dużo pracy zostało wykonane w pressingu, aktywnych doskokach do przeciwnika przy piłce.

Wywieranie presji na rywalu z piłką to jedna z czterech kluczowych zasad gry w bronieniu w przyjętej przez nas metodologii pracy. Wyjaśniamy je szerzej w naszym webinarze GRA W OBRONIE dla kat. U6 - U13 (klik!). Presja na zawodniku z piłką ma fundamentalne znaczenie w fazie bronienia. Po pierwsze, ogranicza komfort temu zawodnikowi - zabiera czas i przestrzeń, co zdecydowanie wpływa na jakość, zarówno decyzji, jak i wykonania (technicznego). Po drugie, pozwala korzystać z błędów rywala - gdy jesteśmy blisko możemy przejąć piłkę, będąc w dalszej odległości dajemy rywalowi czas na ponowne opanowanie piłki. Po trzecie, pozwala reszcie zespołu w obronie lepiej się ustawić, przygotować i ewentualnie wrócić "pod piłkę".

Zwróćmy uwagę na załączone przykłady z meczu Włochy - Bułgaria. Włosi w większości przypadków wywierają taką presję, że ich rywale mają ograniczone pole manerwu, nie podejmują idealnych decyzji, a często nawet popełniają błędy techniczne lub "oddają piłkę" podaniem w przestrzeń. Włosi niekoniecznie wygrywają każdy pojedynek 1v1, lecz swoją presją, bliską obecnością zmuszają do błędów!

_________________________

Włochy vs Bułgaria

Niemcy vs Rumunia

Umiejętność: ochrona przestrzeni.

Koncept: reakcja na zamiar dalszego podania: obniżanie lub skracanie pola gry.


Na poprzednim klipie widzieliśmy "obronę do przodu", czyli zazwyczaj bronienie przestrzeni znajdującej się przed zespołem bez piłki. Wiemy, że to nie jedyny sposób i konieczność bronienia się. Wielokrotnie słyszeliśmy zdanie "grali tylko długą piłką i strzelili nam z lagi, przegraliśmy 1-0". Otóż, taki sposób grania to oczywiste środowisko do doskonalenia gry obronnej przeciwko innemu sposobowi gry niż atak pozycyjny.

Zwrócmy uwagę, że środkowi obrońcy bardzo uważnie obserwują atakującego z piłką: w którą stronę patrzy? Czy ma piłkę gotową do podania? Czy bierze rozbieg i zamach do wykonania dalszego podania? Jeśli odpowiedź na którekolwiek z pytań brzmi twierdząco należy temu przeciwdziałać obniżając swoją pozycję. Spowoduje to w przypadku dalszego podania brak konieczności "ścigania się" z wbiegającym napastnikiem. Pozwoli bronić tyłem do swojej bramki, a nie bokiem lub przodem - co nie stawia obrońcy w korzystnej sytuacji.

Patrząc na ten aspekt z drugiej strony - atakujący cofa się w kierunku swojej bramki lub ma bliską presję - "zamkniętą piłkę" - nie potrzebujemy wtedy obniżać. Warto skracać pole gry całym zespołem - zabierać przestrzeń do atakowania.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat GRY W OBRONIE dla kat. U6 - U13 (klik!) zapraszamy do zapoznania się z naszym webinarem. Na przestrzeni 1h45' wyjaśniamy nasze podejście do nauczania gry w obronie, które ma dla nas ogromne znaczenie z wielu względów.


Struktura szkolenia: GRA W OBRONIE W KAT. U6 – U13:

O nas. Dlaczego obrona? Kiedy rozpoczynamy nauczanie? Od ogółu przez detale do ogółu. Zasady taktyczne w bronieniu - globalne. Indywidualne detale w grze 1v1. Struktura treningu. Przykładowa jednostka treningowa. Czas trwania: 1h45’

Ceny:

49 zł do 31.03.21 OSTATNI DZIEŃ NIŻSZEJ CENY!

59 zł do 10.04.21

79 zł po 10.04.21 - cena regularna


ZAMÓW poprzez formularz: https://tiny.pl/rn1q6

Otrzymasz dostęp do nielimitowanego odtwarzania materiału. #jakośćniejestdziełemprzypadku


Trenerze,

Jesteśmy ciekawi, jak Ty podchodzisz do nauczania gry w obronie. Czy masz swoje sprawdzone pomysły, które czynią proces bardziej efektywnym?

Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku

343 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page