top of page

Podsumowanie tygodnia #20 BONUS - ściągnij #11-20!


Styl to nie - atrakcyjność gry czy wartości wizualne. Styl to - metody i narzędzia tworzenia i unikania zagrożenia. Najpierw zajmiemy się dwoma przypadkami gdzie zagrożenie było tworzone.


W jaki sposób? Prowadzeniem piłki, a dokładniej rzecz ujmując „przesuwając” przeciwnika w sposób szybki, jak i wolny.

Zanim wytłumaczymy ten koncept chcielibyśmy zapytać ile razy z ust trenerów słyszeliście słowa „graj szybciej, dlaczego wozisz się z piłką.” W naszym rozumieniu, zarówno gra na jeden kontakt nie jest zaleta, jak i długie prowadzenie nie jest wadą. Zarówno jedno, jak i drugie działanie może być skutecznym narzędziem jednak musi zostać użyte w odpowiednim momencie gry. Zapraszamy do oglądania i analizy razem z QC!

________________________

Allain Saint - Maxim (Newcastle United) vs West Ham

Umiejętność: Drybling.

Koncept: szybkie "przesuwanie" rywala - duża przestrzeń.


Pierwsza sytuacja to wspomniane już wcześniej przesuwanie „szybkie”, a w roli głównej ofensywny pomocnik Newcastle Allain Saint- Maxim. Rozróżnienie gdzie jest najbliższy przeciwnik pozwala mu na określenie szybkości prowadzenia piłki. Im przeciwnik jest dalej tym szybciej prowadzi wykonując delikatne zmiany kierunku, nie zatrzymując się. Natomiast prowadzenie nigdy nie jest skierowane centralnie na przeciwnika, lecz w przestrzeń. co już na wstępie daje mu większe pole manewru, by tworzyć wolną przestrzeń, która finalnie pozwoli na oddanie celnego strzału i zdobycie bramki.

Zdobycie pola gry (tutaj poprzez drybling) to podstawowa zasada taktyczna w początkowym etapie nauczania. Dowiedz się więcej o Fundamentach Gry w ataku w odświeżonym przez nas materiale - Qualitas Coach cz.2!

________________________

Matteo Politano (Napoli) vs Inter Mediolan

Umiejętność: Drybling.

Koncept: wolne "przesuwanie" rywala - mała przestrzeń.


Druga sytuacja to również tworzenie wolnej przestrzeni za pomocą odpowiedniego „przesunięcia” przeciwnika. Tym razem jest to przesunięcie wolne, czyli sytuacja, kiedy przeciwnik jest blisko i zawodnik musi mieć kontakt z piłka co krok, ponieważ tylko w taki sposób będzie mógł w odpowiedni sposób zareagować na atak (ruch) rywala. Poniższy fragment to mecz Interu Mediolan z SSC Napoli i „wolne” przesunięcie obrońcy Interu przez pomocnika Matteo Politano. Mając piłkę „pod sobą” pomocnik Napoli dobrze reaguje na ruch rywala i korzysta z linii podania która się stworzyła, dzięki temu działaniu.

________________________

Lucas Hernandez (Bayern Monachium) vs PSG

Umiejętność: Odbiór piłki.

Koncept: decyzja o momencie próby odbioru piłki.


W trzeciej sytuacji skupimy się na unikaniu zagrożenia, a nie jego tworzeniu.

Głowni bohater Lucas Hernandez w pojedynku z Neymarem, który używając odpowiednich zasad które miały bezpośredni wpływ na jego zachowanie wychodzi zwycięsko z sytuacji 1 vesrus 2 zawodników drużyny przeciwnej.

Przechodząc do sedna, co miało na to wpływ, że z tego pojedynku wyszedł zwycięsko. Po pierwsze, nie atakował Neymara tylko opóźniał jego działanie z piłką jednocześnie obserwując Kylliana Mbappe i próbując zamykać do niego linię podania. Nie skupiał się tylko na tym, co przed nim, ale także na tym, co za jego placami utrzymując odpowiedni dystans do zawodnika z piłką. Kluczowym momentem była decyzja i reakcja w momencie, kiedy Neymar piłki nie kontrolował (wypuścił sobie ja w celu przyspieszenia i minięcia obrońcy Bayernu). Efekt trzeba zobaczyć na poniższym wideo.

Odbiór piłki i gra w obronie to dla nas szalenie istotny element gry w piłkę nożną. Poznaj naszą filozofię nauczania bronienia w ostatnio nagranym webinarze: GRA W OBRONIE dla kat. U6 - U13. Kliknij po więcej informacji!,a także w pozostałych publikacjach dla Trenerek i Trenerów - Qualitas Coach cz.3 i cz.4.

Te i wiele innych konceptów znajdziecie w naszych materiałach, do zapoznania z którymi gorąco namawiany. Już niedługo pojawi się reedycja Qualitas Coach cz.3, czyli zupełnie nowa wersja (2.0!) materiału, który wydaliśmy rok temu. Wersja będzie zawierała zupełnie nowe przykłady wideo oraz aktualizację konceptów. Wszystko wzbogacone o nowe grafiki i analizy. Premiera reedycji już niebawem!


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.

Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku


BONUS ! - 30 analiz MIKROtaktycznych.

Jeśli chcesz otrzymać możliwość pobrania wszystkich 30 sytuacji z artykułów #11 - 20 wpisz swój adres mailowy u dołu strony w okienku "FORMULARZ SUBSKRYBCJI".

W sobotę rano (24.04) otrzymasz dostęp do materiałów, które będą dostępne do pobrania do środy (28.04).

311 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page