top of page

MIKROtaktyka #63 - podsumowanie tygodnia .


Dzisiaj skondensowana dawka MIKROtaktycznych konceptów, bowiem znajdziecie tutaj cztery sytuację, którymi można zainspirować swoich zawodników do innych zachowań na boisku. Zajmiemy się tym, co często prowadzi do bezpośredniego zagrożenia pod bramką rywali. Tworzenie sytuacji strzeleckich - zapraszamy do analizy razem z QC oraz interakcji!

________________________

T. Alexander - Arnold (Liverpool FC) vs Man City.

Umiejętność: podanie piłki.

Koncept: dośrodkowanie - wycofane / "cut back".


Pierwszym sposobem tworzenia sytuacji strzeleckich jest poprzez podanie w pole/polu karnym, jaki chcemy się dziś podzielić jest koncepcja podania / dośrodkowania wycofanego, tak zwany "cut back", jest to narzędzie w ataku, przed którym, z perspektywy zespołu nieposiadającego piłki bardzo trudno jest się bronić. Kiedy i gdzie to się dzieje? Momentem do wykonania takiej akcji, zarazem SYGNAŁEM / bodźcem ją wywołującym jest posiadanie piłki przez atakujących w bocznej przestrzeni pola karnego, bliżej lini końcowej boiska. Wyraźniej zarysowującym ten sygnał momentem jest zazwyczaj dłuższe prowadzenie, drybling, ale również zagranie we wcześniej opisany sektor boiska. Co widzimy na przygotowanym przykładzie

Jakie ma to skutki i konsekwencje wobec zespołu broniącego? Rzecz jasna - piłka ogniskuje uwagę zespołu jej nieposiadającego, jest jednym z punktów odniesienia, wokół którego organizuje się defensywę. O ile skupia uwagę w miejscu, gdzie się znajduje, o tyle rozprasza uważność na miejscu, w którym ZARAZ może się znaleźć. Tak też się stało w momencie gdy drużyna Liverpool’u doprowadziła do wyrównania. Linia obrony „obywateli” skupiona była na piłce dogranej przez Robertsona do Alexandra-Arnolda, oraz na wbiegających w pierwsze tempo Salahu i Mane, natomiast Diogo Jota atakujący w drugie tempo miał na tyle wolnej przestrzeni, zamienić piłkę zwrotną /”cut back” od Trenta Alexandra-Arnolda na bramkę, która w tym momencie dawała wyrównanie stanu rywalizacji w tym arcyważnym meczu dla obu drużyn w kontekście walki o mistrzostwo kraju.


Obie formy tworzenia sytuacji dostępne w powyższym filmie!

________________________

G. Jesus (Man City) vs Liverpool FC.

Umiejętność: podanie piłki.

Koncept: dośrodkowanie - wczesna szansa / "do kieszeni".


Analizując statystyki pokazujące miejsca asyst, nie można oprzeć się wrażeniu, że przestrzeń przy narożniku pola karnego to strefa, z której zalicza się wiele podań generujących sytuacje do strzelenia bramki. Z tego też powodu termin „wczesnej szansy” zyskuje na coraz więkrzej popularności i jest wykorzystywaną koncepcją na najwyższym poziomie. Chcąc tą koncepcje wykorzystywać w swojej grze trzeba najpierw należy postawić sobie pytanie: co doprowadza do "wczesnej szansy", co tworzy „wczesną szanse”?

Analiza daje proste wnioski: zmiana orientacji ataku (zmiana strony). Dzieje się tak, dlatego, że skupiony rywal po jednej ze stron boiska (tak jak w poniższym przykładzie) musi przesunąć się całym zespołem w kierunku sektora, do którego została podana piłka a zarazem być gotowym na ochronę przestrzeni za plecami obrońców oraz zorganizowanie krycia w polu karnym.

Połączenie i zsynchronizowanie ich w jedno staje się często przestrzenią dla pojawienia się błędów prowadzących do tego, że rywal kreuje sytuacje do strzelenia bramki. Na przygotowanym przykładzie widzimy jak podopieczni Pepa Guardioli odbierają piłkę w lewym sektorze boiska i zmieniają stronę wykorzystując do tego Kevina De Bruyne, który to po krótkim prowadzeniu zagrywa do Gabriela Jesusa, który to znajdująć się w półprzestrzeni zagrywa pierwszym kontktem zagrywa w „kieszeń” do wbiegającego Rahima Sterlinga, który finalnie nie wykorzystuje dogodnej sytuacji.

Więcej koncepcji znajdziesz w naszych publikacjach Qualitas Coach dostępnych w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE!

________________________

Man City vs Liverpool FC.

Umiejętność: ochrona przestrzeni.

Koncept: reakcja na piłkę otwartą.


W naszym podejściu do bronienia ochrona tego, co za plecami obrońców jest bardzo istotne. Nie chcemy, by nasze zespoły potrafiły bronić tylko przestrzeni przed sobą (wysoki pressing), lecz także potrafiły przewidywać i skutecznie odpowiedzieć na próby podań za plecy.

Bardzo często w szkoleniu dzieci i młodzieży zachęcamy do pressingu, do skracania pola gry, do bronienia do przodu oraz natychmiastowego doskoku po stracie piłki. Te nawyki stanowiące doskonałe podstawy do nauczania dominującego sposobu gry.

Więcej o grze w obronie dzieci i młodzieży znajdziesz w naszym WEBINARZE (klik!).

W tym podejściu bardzo ważnym aspektem jest również ochrona przestrzeni za plecami, gdy zamykamy przestrzenie do gry kombinacyjnej zmuszając rywala do poszukiwania wolnej przestrzeni długim podaniem za linię obrony.

Manchester City w ostatnim spotkaniu z Liverpool’em ten element (i nie tylko...) wykonywał bardzo dobrze. Formacja obrony "Obywateli" jest cały czas w gotowości do obniżenia lub skrócenia pola gry. Konieczne jest tutaj zajęcie bocznej pozycji, która pozwala na poruszanie się do przodu i w tył. Uważność na wbiegającego rywala i koncentracja na tym pod jaką presją jest zawodnik przeciwnika aktualnie będący przy piłce. Na przygotowanym przykładzie widzimy Andrew’a Robertsona, który ma piłkę „otwartą” (brak presji przeciwnika), co jest jasnym sygnałem dla linii obrony „Obywateli”, by podejmować działania pozwalające chronić przestrzeń za ich plecami.

Pozostaje pytanie, jakim sygnałem „otwarta” piłka Robertsona jest dla Mo Salaha i Sadio Mane? Jeżeli piłka jest otwarta (czyli zaw. z piłką ma miejsce) to jest to sygnał do tego by reszta wbiegała za linię obrony. W tej sytuacji partnerzy zawodnika będącego przy piłce w dają wsparcie zdobywające tak wysoko na swojej pozycji jak to możliwe by zdobyć przestrzeń w kierunku bramki przeciwnika. Widzimy także, że napastnicy drużyny z Merseyside brak presji na swoim partnerze odczytują jako jasny sygnał do ataku przestrzeni za plecami przeciwnika i w ten sposób tworzą linie podania dla swojego partnera. Oczywiście wszystko musi być wykonane w odpowiednim czasie i odpowiednim tempie, co zresztą ma miejsce, jednak obrońcy Manchesteru również reagują prawidłowo i docelowo neutralizują atak Liverpool’u.


Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku


Przeprowadzimy MIKROtaktyczne szkolenia w Twoim klubie - skontaktuj się!

216 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page