top of page

MIKROtaktyka #60 - podsumowanie tygodnia .


MIKROtaktyka z serii #60 obracać się będzie wokół fazy / momentów przejściowych w grze, których są setki podczas gry. Bardzo często zdarza się, że zespół lepiej odpowiadający w tych ważnych momentach meczu, gdy odzyskuje się lub traci piłkę potrafi przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Zapraszamy do analizy razem z QC oraz interakcji!

________________________

Ajax Amsterdam vs Feyenoord.

Moment w grze: faza przejściowa do bronienia, atakowania.

Koncept: natychmiastowe podjęcie kolejnej akcji.


Jeden z ważniejszych meczy w sezonie ligi holenderskiej, czyli mecz Ajaxu z Feye' to spotkanie, które u zawodników wyzwala ze strony mentalnej bardzo wiele zaangażowania. Zaczynamy od kwestii mentalnych, ponieważ uważamy, że to one są kluczowe w momentach straty posiadania piłki. Rzecz jasna, odpowiednie pozycjonowanie się i asekuracja ofensywna są szalenie istotne, lecz nic po nich, jeżeli nasza reakcja na stratę mentalnie nie będzie silna.


Zapraszamy do wejścia na naszą stronę i zapoznania się z ofertą publikacji szkoleniowych!

Taką reakcję zaobserwować możemy u kilku zawodników Ajaxu w momencie, gdy wchodzący w pojedynek 1v1 atakujący traci piłkę. Bardzo ważną rolę, podczas przejścia do bronienia, odegrała wcześniej wspomniana asekuracja podejmującego drybling. Widzimy zawodnika bezpośrednio pod dryblującym, którego dystans do gracza Feyenoordu wchodzącego w posiadanie piłki jest niewielki, co skraca czas potrzebny do nałożenia presji na zawodnika z piłką. Jest w stanie praktycznie natychmiast odpowiedzieć następną akcją, tym razem już w obronie. Wykazuje się również, lub PRZEDE WSZYSTKIM właściwym nastawieniem mentalnym podczas tego momentu. Nie obraża się na stratę, tylko agresywnie wchodzi w pojedynek.


Czy można zdobyć bramkę nie będąc w fazie atakowania? Jest to możliwe, by strzelić gola "nie-atakiem"? Zanim przejdziecie dalej do lektury, spójrzcie na poniższe wideo!

Zastanawiamy się, czy można stwierdzić w którymkolwiek momencie tej akcji, że zespół Feyenoordu był w posiadaniu piłki. Podjął trzy agresywne próby presji i pojedynku na zawodników gospodarzy, by ta ostatnia okazała się skutecznym strzałem do bramki. Trudno o udowodnienie, by w choć jednym momencie, na chwilę, Feyenoord był w posiadaniu piłki, miał ją pod kontrolą, mimo to zdobył bramkę!

________________________

Fred (Manchester United) vs Atletico Madryt.

Umiejętność: drybling.

Koncept: wykorzystywanie zwodów - fałszywa informacja do przeciwnika.


Umiejętność mijania przeciwnika pozwala na tworzenie przewagi czego konsekwencją jest postęp w grze. Jest to zdolność, która jest wymagana na najwyższym poziomie, ponieważ zawodnik posiadający takie umiejętności, czy predyspozycje mówiąc najprościej „robi różnicę”.

Na przygotowanym materiale wideo chcemy pokazać ODWAGĘ pomocnika Manchesteru United Freda. Nie oceniamy samego wykonania (mimo, że bardzo efektowne), dla nas w tym momencie kluczowe jest jego nastawienie psychiczne. Jego pewność siebie, która bierze się z umiejętności a te zaś są fundamentem do bycia odważnym w boiskowych działaniach. Warto zaznaczyć, że prezentowany fragment pochodzi z 1/8 finału Ligi Mistrzów, czyli spotkania o ogromnym „ciężarze gatunkowym”.

Analizując tego typu zagrania uświadamiamy sobie jak ogromną rolę odgrywa pewność siebie i odpowiednie nastawienie psychiczne zawodnika. Na bazie tego materiału jesteśmy wręcz pewni, że aby uzyskać lepszy efekt zdolności psychicznej jaką niewątpliwie jest odwaga, psychikę młodego piłkarza należy doskonalić tam, gdzie jest rywalizacja, gdzie jest deficyt przestrzeni i czasu, gdzie jest presja przeciwnika, oraz stres. Tylko w takich warunkach dyskomfortu fizycznego jak i psychicznego możemy doskonalić pewność siebie, która to ma bezpośrednie przełożenie na odważną grę, jaką możemy zaobserwować w przygotowanym materiale.

Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku


215 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page