top of page

MIKROtaktyka #57 - podsumowanie tygodnia.


W dzisiejszej MIKROtaktyce nawiedzi nas stary, dobry duch La Masii i katalońskie spojrzenie na piłkę nożną. Być może trochę zapomniane w obliczu ostatnich wyników i całej, złej otoczki medialnej.W artykule znajdziedzie analizę akcji, które zmienia centrum gry, sytuację z przyjęciem piłki oraz tworzenie przestrzeni. Wszystko w obrębie nurtu zwanego "tiki taką". Zapraszamy do analizy razem z QC!

________________________

FC Barcelona vs Athletic Bilbao.

Umiejętność: Podanie piłki.

Koncept: zmiana strony - przeniesienie centrum gry.


Przeniesienie centrum gry, popularna "zmiana strony" to temat, na który warto spojrzeć z dwóch perspektyw. Po pierwsze - od niej rozpoczynając - perspektywa MAKRO, całej gry. Odniesiemy się tutaj do powodów taktycznych, dlaczego taka akcja jest w pewnych sytuacjach zasadna. Po drugie, perspektywa MIKRO - czyli koncentrująca się na najbliższej przestrzeni wokół piłki.

Aspekt MAKRO - czyli globalny obraz gry w kontekście zmiany centrum i przeniesienia go w inną przestrzeń to odpowiedzenie sobie na pytanie: dlaczego takie działanie jest odpowiednie właśnie w tej sytuacji?! Barcelona Xavi'ego jest w "procesie" przywracania pewnego DNA tego klubu i wprawione oko już te elementy dostrzega. Piszemy o tym, dlatego że gra krótkimi podaniami w jednym korytarzu skupia uwagę rywali, przyciąga presję i otwiera przestrzenie w innych miejscach na polu gry.

Element MIKRO to rzecz jasna indywdualny zawodnik w tym całym procesie, jego świadomość i podejmowanie decyzji o zmianie centrum gry. Można powiedzieć, że odnosi się to do umiejętności odczytania właściwych sygnałów płynących z pola gry i zebranie informacji na temat m.in.: ilości przeciwników w korytarzach najbliższych piłce, o możliwościach lub braku opcji gry do przodu w sektorze, w którym znajduje się piłką, o wolnej przestrzeni dla zmieniającego stronę, która jest niezbędna, by wykonać to odpowiednio technicznie (rozbieg, zamach).

Rozpatrywanie danej akcji w tych dwóch kontekstach: MAKRO i MIKRO pozwala upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, tj. rozwijać globalnie swój zespół, a także skupiać uwagę na indywidualności, jego decyzjach, świadomości i wykonaniu!

________________________

P. Foden (Manchester City) vs Everton FC.

Umiejętność: Przyjęcie piłki.

Koncept: pierwszy kontakt - przygotowanie do następnej akcji.


Graj na dalszą nogę, przyjmuj dalszą nogą od przeciwnika. Czy zawsze?! Często mówimy, czy słyszymy, że każde zagrane podanie powinno być „wysyłane z wiadomością”. Uściślająć w każdym podaniu powinna być intencja, jeśli gram do bliższej nogi przyjmującego to w jakimś celu, jeśli do dalszej to również mam w tym określony cel. Podanie na nogę otwierającą, a zarazem przyjęcie nogą otwierającą powoduje to, że przyjmujący widzi dużo więcej (przód boiska), a niżeli widziałby przyjmując nogą dalszą bramki przeciwnika. Dlaczego zatem Phil Foden był skuteczny w swoim działaniu, przyjmując piłkę noga bliższą od przeciwnika?

Z technicznego punktu widzenia Ruch otwarcia biodra pozwolił mu nie tylko amortyzować piłkę, ale przede wszystkim pozwala mu wyjść z nią w dogodnym dla niego kierunku. Przechodząc następnie do kolejnego działania. Kluczowe było jednak ustawienie ciała które sugerowało zagranie do Bernardo Silvy i to ustawienie było naszym zdaniem kluczowe do spozycjonowania rywala, który był gotowy na przechwyt podania, co otworzyło przestrzeń do wejścia przyjęciem w pole karne i próby dośrodkowania.

Podsumowując kluczowym elementem było postrzeganie przestrzeni w którą chcę wbiec aby stworzyć linię podania, w którą chcę otrzymać podanie, oraz finalnie w którą chce przyjąć piłkę, na podstawie tych informacji odpowiednio się spozycjonować a sposób powinien pozostać otwarty pamiętając, że miarą jakości działania jest skuteczność.

________________________

J. Stones (Manchester City) vs Everton FC.

Umiejętność: Tworzenie przestrzeni.

Koncept: ruch bez pilki skupiajacy uwagę rywala.


Nieodżałowany Johan Cruyff zwykł mawiać, że „ najważniejsze jest to co robisz, gdy nie masz piłki, właśnie to weryfikuje Cię jako zawodnika”. To pokazuje, że musimy patrzeć na piłkę nożna przez pryzmat gry w której kluczowa role odgrywa ruch.

Dlatego naszym zdaniem rywala nie zaskakuje sama szybkość ruchu, lecz jego zmienność. Na przygotowanym wideo widzimy dwa działania John’a Stones’a, pierwsze działanie to stworzenie linii podania partnerowi poprzez zejście do środka i „zabranie”, ze sobą przeciwnika co „otwarło” drogę partnerowi z linii obrony do zagrania piłki w boczny sektor, po chwili widzimy kolejne działanie czym jest stworzenie struktury dla zawodnika z piłka poprzez wsparcie otrzymujące „opcja tył”. Przygotowując ten przykład chcieliśmy pokazac(uwypuklić), działania bez piłki na poziomie mikro, ktore maja kolosalne znaczenie w odniesieniu do postrzegania gry drużyny w skali makro!

Manchester City Pepa Guardioli to swoista maszyna, której działanie napędza ogromna ilość działań bez piłki w kontekście tworzenia i wykorzystania przestrzeni.

Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku


199 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page