top of page

MIKROtaktyka #54 - podsumowanie tygodnia.


Wraca nasza wspaniała Ekstraklasa! Świętując to wydarzenie chcemy pokazać Wam m.in. zawodnika, który swoją jakością wzniósł się na europejski poziom. Pokażemy również ten sam koncept, który zastosowany może być, i w atakowaniu, i w bronieniu. Jakie to mogą być elementy? Zapraszamy do analizy razem z QC!

________________________


P. Schick, J. Frimpong. Bayer Leverkussen vs Borussia Dortmund.

Umiejętność: Gra 1v1 (atak / obrona).

Koncept: wejście pomiędzy rywala, a piłkę.


W kolejnym przykładzie chcemy Wam przybliżyć koncepcje wejścia pomiędzy piłkę a przeciwnika/wejścia w tor biegu przeciwnika w dwóch różnych kontekstach. W momencie kiedy atakujemy i bronimy. Najpierw zajmiemy się analiza sytuacji w której Patrick Schick wygrywa pojedynek o pozycje z Mahmoud’em Dachoud’em. Koncepcja wejścia pomiędzy piłkę a przeciwnika w momencie kiedy atakujemy to zawartość stawiająca duże wymagania, zawodnik musi wyczuć moment w którym przeciwnik traci kontrole nad piłka i przy użyciu biodra i ręki zaatakować przestrzeń która się stworzyła pomiędzy piłką a przeciwnikiem a następnie wbiec w tor jego biegu. Atak ręką, biodrem, a w konsekwencji wejście przed rywala stawia przeciwnika w mało uprzywilejowanej sytuacji i pozostaje mu tylko ratowanie sie gra faul.

Więcej konceptów z gry 1v1, "zarówno w ofensywie, jak i defensywie" znajdziesz w naszej publikacji QUALITAS Coach cz.3 dostępnej TUTAJ.

Drugi kontekst dotyczy gry w defensywie, podobnie jak w pierwszej sytuacji kluczowy jest moment ataku i wyczucia chwili kiedy zawodnik będący w defensywie będzie mógł wygrać pojedynek o pozycje. Ważne jest aby najpierw wygrac pozycje, dopiero później zaatakować piłkę. Na załączonym video widzimy świetna interwencje Jeremy’ego Frimpong’a w pojedynku z Jud’em Bellingham’em. Obrońca Bayeru Leverkusen świetnie wyczuwa moment braku kontroli nad piłką zawodnika Borussi wbiegając w tor jego biegu a następnie chroniąc piłkę. Pomocnik Borussii nie ma szans jej odzyskać i w końcowym rozrachunku ucieka się do faulu.

Obserwacja i odpowiednie ustawienie w obydwu analizowanych przypadkach pozwala zawodnikom w szybszy i łatwiejszy sposób skutecznie i w odpowiednim timingu zareagować. Warto odnieść się do odpowiedniego nastawienia mentalnego. Nie będzie skutecznej interwencji bez woli wygrania pojedynku.

________________________

J. Amaral (Lech Poznań) vs Cracovia Kraków.

Umiejętność: Przyjęcie piłki.

Koncept: 1. kontakt - przygotowanie piłki do następnej akcji.


Przyjęciem piłki możesz zepsuć nawet najbardziej doskonałe podanie, z drugiej strony - możesz naprawić te nienajlepsze! Portugalczyk w meczu otwarcia roku 2022 dla Lecha Poznań był znakomity w aspekcie 1. kontaktu z piłką. Był to element jego wyszkolenia, który, możemy śmiało to stwierdzić, zdecydował o powodzeniu podczas akcji bramkowych jego zespołu.

Zdecydowaliśmy się nie robić stop-klatek w analizie wideo, by nie zaburzać dynamiki sytuacji, w których się znajdował. Miała ona kluczowe znaczenie, bowiem jak zobaczycie poniżej, akcje te były wykonane w naprawdę szybkim tempie oraz z jakością, którą trudno często zauważyć w Ekstraklasie.

Przyjęcie piłki to podstawowy element wyszkolenia młodego piłkarza. Detale 1. kontaktu znajdziesz w naszej publikacji QUALITAS Coach cz.3 dostępnej TUTAJ.

Na podstawie akcji J. Amarala chcemy pokazać, jak duże znaczenie posiada 1. kontakt z piłką w kontekście wykonania następnej akcji. Jakiejkolwiek. W klipie widzimy kilka akcji Portugalczyka - zauważmy, że w KAŻDEJ wykorzystuje tylko jedno dotknięcie piłki, by przygotować ją sobie do kolejnego działania. JEDNO proste, idealne dotknięcie piłki. Nic więcej - nie poprawia jej sobie, nie przekłada. Ze świadomością swojej kolejnej akcji przyjmuje w takim kierunku oraz z taką siłą, że może decydować o tym, co dalej ze swobodą. W raczej każdej z tych sytuacji kolejny kontakt z piłką mógłby zdecydowanie utrudnić działanie w ataku w kolejnej akcji - ściągnąć presję rywala, pozwolić zbliżyć mu się bardziej, być może wejść w pojedynek w bronieniu. Pan Piłkarz - J. Amaral ;)

________________________

P. Plewka (Wisła Kraków) vs Raków Częstochowa.

Umiejętność: Podanie piłki.

Koncept: podanie prostopadłe - decyzje, kiedy jest możliwe.


Ostatnią sytuacją, którą chcemy Wam zaprezentować jest akcja z meczu Raków Częstochowa - Wisła Kraków. Umiejętność podania prostopadłego jest jedną z bardziej pożądanych w orężu każdego środkowego pomocnika i stanowi często jego ofensywny potencjał do kreowania sytuacji bramkowych i wejść w pole karne rywala nie tylko bocznymi sektorami (mało kontrolowane dośrodkowanie), lecz przede wszystkim środkowym (podanie pod kontrolą).

W analizowanej przed nas sytuacji chcemy podkreślić proces decyzyjny atakującego Wisły Kraków, który wyraźnie bierze pod uwagę zachowanie (błędne ?!) broniącego Rakowa. Na początku należy stwierdzić, że przed otrzymaniem piłki pozycjonuje się w optymalnej przestrzeni pomiędzy formacjami rywala, relatywnie daleko od każdego z rywali, mając dużo wolnego miejsca. Tworzy to klasyczny problem dla broniących z linii obrony i pomocy Częstochowian, kto odpowiedzialny jest za doskok do rywala między liniami.

W momencie podania widzimy, poza idealną pozycją, także ruch głową w celu zebrania informacji koniecznych do decyzji o dalszej akcji! Jaka wiedza była tutaj potrzebna? Z pewnością obserwacja wbiegającego partnera - jest, z lewego sektora. Drugą konieczną informacją, jaką potrzebuje do podjęcia decyzji o podaniu prostopadłym jest wiedza o zachowaniu linii obrony. Jeśli byłaby razem, blisko siebie trudno byłoby o przestrzeń na takie podanie. Tutaj jednak widzimy zdecydowany doskok jednego ze środkowych obrońców Rakowa, co wobec braku zawężenia pozostałych zawodników z formacji obrony tworzy przestrzeń do takiego zagrania w pole karne rywala.

Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku


278 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page