top of page

MIKROtaktyka #51 - podsumowanie tygodnia.


W 51 artykule MIKROtaktycznych podsumowań zajmiemy się kontynuacją koncepcji podania wstecznego ( w tył). Pokażemy podanie do tyłu w kontekście... zdobywania pola gry. Znajdziesz tutaj również dwie sytuacje związane z przejściem do atakowania do świadomym bronieniu. Zapraszamy do analizy razem z QC!


Dla tych z Was, którzy nie oglądali naszego czwartego live'a we współpracy z ekstratrener.pl zachęcamy do zapoznania się z prezentacją dotyczącą umiejętności gry na trzeciego.

________________________

K. Benzema (Real Madryt) vs FC Barcelona.

Umiejętność: Odbiór piłki.

Koncept: wola bronienia po minięciu rywala.


Stwierdzić, że Karim Benzema jest w bardzo dobrej formie na przestrzeni obecnego sezonu to jakby nie powiedzieć nic! Niedoceniany Francuz pokazuje umiejętności w polu karnym rywala, lecz także niżej w polu gry i takie zachowanie dzisiaj chcemy podkreślić i przeanalizować.

Proponujemy dziś sytuację "bronienia z góry" - tj. w sytuacji, gdy rywal już minął cię podaniem / dryblingiem. Akcje tego typu często mają miejsce podczas bronienia wysokiego lub średniego, gdy przeciwnik ma więcej przestrzeni za plecami broniących. Do czynienia z taką sytuacją mamy, gdy Benzema broni w trakcie budowania gry przez FC Barcelonę. Zazwyczaj napastnik jest w niedowadze liczebnej i musi kalkulować, wybierać "mniejsze zło" - czyli kierować w pewnym stopniu atakiem rywala.


Webinar o grze w obronie w procesie szkolenia dzieci dostępny dla Was w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE - zapoznaj się!


Możemy zaobserwować pozycję ciała napastnika, który pokazuje, że jest gotów, by bronić zarówno do przodu - wywierając presję na zawodnika z piłką, jak i do powrotu pod linię piłki w przypadku bycia miniętym. Poza dobrą pozycją ciała na początku akcji, należy wspomnieć o aspekcie siły mentalnej w sytuacjach niedowagi oraz gdy zostanie się miniętym przez przeciwnika wyżej w polu gry. Potrzeba dużo woli bronienia, by dalej uczestniczyć w grze i nadal aktywnie próbować wejść w posiadanie piłki.

Z taktycznego punktu widzenia, z perspektywy rywala, taka sytuacja, gdy minięty rywal powraca jest naprawdę niewygodna. Poza tym, że otrzymujący piłkę szuka możliwości zdobycia pola gry, np. podaniem i ma presję formacji pomocy przed sobą, musi być świadomy, że jeśli będzie zbyt długo zwlekał z następnym swoim działaniem nadejdzie kolejny pojedynek, tym razem zza pleców. Do takiej sytuacji doszło, gdy Busquets stracił piłkę na rzecz Benzemy i Real rozpoczął kontratak prowadzący do zdobycia bramki.

________________________

M. Kovacic (Chelsea) vs Manchester City.

Umiejętność: Odbiór piłki.

Koncept: natychmiastowe zdobywanie pola gry po odbiorze.


Moment odbioru/przejęcia piłki zawsze wiąże się większa bądź mniejsza dezorganizacja w szeregach przeciwnika. My dzisiaj chcielibyśmy pokazać wartość koncepcji gry w przód zaraz po odbiorze, wtedy kiedy przeciwnik musi zorganizować się z ataku do obrony. Jest to krótki moment ale odpowiednio go wykorzystując pozwala na szybkie zdobycie pola gry i przybliżenie się do bramki przeciwnika. Tak jak to można zauważyć na przykładach które przygotowaliśmy.

Ważny jest tutaj także mentalny element odwagi, aby w momencie odbioru pierwsza myślą zawodnika był atak wolnej przestrzeni która ma przed sobą. Od razu nasuwa się pytanie co robimy kiedy przestrzeń do gry do przodu jest zamknięta (blokowana przez przeciwnika), na to pytanie odpowiemy w kolejnym przykładzie który znajdziecie poniżej…


________________________

L. Sane (Bayern) vs FC Koeln.

Umiejętność: Podanie piłki.

Koncept: podanie w tył do zawodnika, który ma możliwość gry zdobywającej.


Podania to podstawowy aspekt piłki nożnej. Zawodnicy na każdym poziomie je wykonują, jednak jak z każda inna rzeczą wykonanie czegoś dobrze wymaga pewnych umiejętności. Estetyka nie zawsze równa się funkcjonalności.

Dzisiaj postaramy się Wam przybliżyć koncepcje podania wstecznego i będziemy chcieli wyjaśnić, jak opanowując je, zespoły osiągają przewagę. Już samo nazwa „wsteczne” brzmi niezbyt zachęcająco zwłaszcza dla trenerów/drużyn chcących grać proaktywnie. Przechodząc do sedna, w naszym rozumieniu, każde podanie, które nie przesuwa do przodu obszaru gry, jest wsteczne.

Brzmi źle, ale czasami jest to potrzene, a nawet konieczne.Nie wygrywasz bez posuwania się do przodu, ale co jeśli droga naprzód jest zablokowana? Nie ma dobrego ani złego sposobu gry w piłkę nożną.

Oznacza to, że niezależnie od tego, czy Twój styl gry skupia się na ataku pozycyjnym, czy na parkowaniu autobusu, musisz iść do przodu, aby strzelać bramki, aby osiągnąć ten cel, będzie to wymagało podania do przodu. Nawet najbardziej pionowe i bezpośrednie zespoły często muszą się cofać, aby ostatecznie zyskać przewagę. Jeden krok do tyłu, dwa kroki do przodu. I to jest ostateczny cel podania wstecznego – cofanie się, aby za chwile zagrać do przodu.


Główne zalety i korzyści tego podania podzieliliśmy na trzy kategorie:
• Przede wszystkim wyciągnięcie nisko ustawionego bloku obrony.
• Zmiana konta natarcia
• Zarządzanie tempem akcji/arytmia gry

Wszystko to opiera się na założeniu cofania się, aby iść do przodu. Jeśli cały czas idziemy do przodu, przeciwnik musi się wycofać, aby utrzymać zwarty blok. Ale jeśli zmusimy przeciwnika do wyjścia za piłka wyżej, otworzymy przestrzenie za ich plecami jak i pomiędzy formacjami. Atakujący cofają się, aby iść naprzód.

Bayern Monachium pod wodzą Juliana Nagelsmanna jest doskonałym przykładem znajdowania różnych rozwiązań poprzez swoiste „resetowanie” ataku w jednym sektorze boiska podaniem wstecznym by po chwili i ponownie zaatakować innym sektorem.

W poniższym przykładzie widać, jak cofają się( Sane najpierw prowadzi piłkę a następnie zagrywa w tył) ponieważ droga do przodu jest blokowana przez zawodników FC Köln,ale to tylko chwilowy stan rzeczy, po następnym działaniem jest zagranie w przód wpadka, które otwiera przestrzenie a w konsekwencji prowadzi do zdobycia branki. Gry w defensywie drużyny z Kolonii komentować tutaj nie bedzieny 😊.

Podobna sytuacje możemy zaobserwować na przykładzie z meczu Manchesteru City- Chelsea Londyn. Zawodnik z piłka identyfikuje niedowagę w określonym sektorze boiska decyduje się na podanie wsteczne, które otwiera inny kąt, ale także manipulują przeciwnikiem. Przesuwa go, skupia go wokół piłki co pozwala zaatakować tworząca się wolna przestrzeń pomiędzy formacjami czy za plecami obrony.

Podsumowując, ważnym elementem przy nauczaniu podania wstecznego jest także aspekt mentalny, zawodnik posiadający piłkę musi mieć świadomość, ze zagrywając ja w tył tworzy środowisko do tego żeby jako zespół za chwile zaatakować w innym miejscu. Trzeba pamiętać aby dobrze skorelować to z odwaga poszczególnych jednostek, żeby ten koncept jej nie zabijał. Kończąc - kluczowe jest rozumienie tego co się robi czyli prawidłowe odczytywanie poszczególnych sygnałów.

Podanie piłki to umiejętność z konceptami o różnym poziomie zaawansowania. Treści odpowiadające Twojej grupie szkoleniowej znajdziesz w naszej publikacji Qualitas Coach cz.4 (klik!) Zachęcamy do zapoznania się i zainspirowania innymi detalami tego działania.


Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,


masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku


286 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page