top of page

MIKROtaktyka #48 - podsumowanie tygodnia.


Nie próżnujemy w przerwie między Bożym Narodzeniem, a Nowym Rokiem! W tym czasie, nieco lżejszym na Nas - Trenerów możemy oddać się temu, co najważniejsze, a więc naszym Rodzinom. Możemy także nadrobić te materiały i publikacje, na które przy normalnym trybie życia i pracy nie mieliśmy czasu. Dziś przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawych sytuacji. Zapraszamy do analizy razem z QC!

________________________

Inter Mediolan, Crystal Palace, Man City.

Umiejętność: Tworzenie przestrzeni

Koncept: ruch "do" wyciągający przeciwnika.


Często można usłyszeć z ust trenerów takie komunikatu jak „ściana”, „graj na ścianę”, czy „zwrotna”. My w naszej pracy chcemy unikać sytuacji, w których nasi zawodnicy podają piłkę bez żadnego celu. Chcemy, aby w każdym podaniu był zamiar i cel. W naszym rozumieniu celem popularnego konceptu, o którym wspomnieliśmy wyżej, jest wyciągnięcie przeciwnika ze swojej strefy, czego konsekwencja jest stworzenie wolnej przestrzeni za jego plecami, w która może wbiec mój partner, albo w która można wprowadzić piłkę.


Więcej umiejętności oraz konceptów uporządkowanych i sklasyfikowanych względem zaawansowania i poziomu znajdziesz w naszych publikacjach Qualitas Coach cz.3 i Qualitas Coach cz.4. Zapraszamy do zapoznania się!


W momencie podania do zawodnika ustawionego tyłem do kierunku gry, zawodnik drużyny przeciwnej wykonuje na niego presję, dzięki czemu pojawia się wolna przestrzeń za jego plecami co wykorzystują zawodnicy będący w ofensywie wbiegając w ta przestrzeń, bądź wprowadzając tam piłkę. Oczywiście rozwiązania stosowane są zależne od ustawienia zawodników drużyny broniącej. Jednak cel (idea) pozostaje niezmienny, gram w tył, aby mój partner za chwile mógł zagrać do przodu.

Przygotowaliśmy do Was trzy różne przykłady (dwa z Premiership, jeden z Serie A), aby pokazać różnorodność sytuacji a zarazem stałość celu w której koncepcja „gry na ścianę”występuje.

________________________

L. Vasquez (Real Madryt) vs Athletic Bilbao, inni.

Umiejętność: Odbiór piłki.

Koncept: blokowanie w bocznym sektorze boiska.


W ostatnim odcinku naszego cyklu przybliżyliśmy koncepcję blokowania w sektorze środkowym. Dzisiaj natomiast chcemy przybliżyć tą koncepcję, ale w bocznym sektorze. Dobry blok na skrzydle zmniejsza ryzyko straty bramki z okolic pola karnego. To właśnie temu elementowy poświęcony był nasz poniedziałkowy live we współpracy z Ekstratrener.pl , który możecie obejrzeć tutaj:

eW pierwszej kolejności obrońca powinien skrócić odległość do zawodnika z piłką w taki sposób by zasłonić jak największą część pola karnego a zwłaszcza te strefy z których zawodnicy ofensywni najczęściej finalizują akcję. Co ważne gracz blokujący powinien dopasować swoją pozycję ciała do nogi przeciwnika, aby móc skutecznie wykonać blok.

Nie sposób wspomnieć o odpowiednim nastawieniu mentalnym, które to jest tak samo ważne jak wspomniane wyżej aspekty techniczne. Na załączonym wideo widzimy jak Lucas Vasquez, zdecydowanie skraca dystans (w momencie lotu piłki) do skrzydłowego Athleticu Javie'ego Serrano, następnie wyhamowując, a w konsekwencji blokując dośrodkowanie poprzez dołożenie nogi w momencie zamachu przecinika. Warto dodać, że czym bliżej ustawiony przeciwnika jest blokujący, tym większe szanse na skuteczną interwencję.

Więcej o grze w bronieniu dzieci i młodzieży dowiesz się z naszego webinaru - kliknij w zdjęcie po informacje!

________________________

A. Laporte, R. Sterling (Man City) vs Leicester City.

Umiejętność: Wsparcie zdobywające.

Koncept: obserwacja piłki otwartej jako sygnał do wbiegnięcia.


Chcąc przybliżyć koncept piłki otwartej w ataku (nawet na poziomie bardzo ogólnym) nie sposób pominąć podziału. My wyróżniamy piłkę otwartą w momencie tworzenia szansy strzeleckiej i każdą inną. W momencie tworzenia szansy strzeleckiej, zawodnicy bez piłki będący w okolicy linii obrony przeciwnika powinni obserwować partnera z piłką. Jeżeli piłka jest otwarta (czyli zawodnik z piłką ma miejsce/nie ma presji), to jest to sygnał do tego by wbiec za linię obrony (wyróżniamy różne sposoby wbiegnięć, ale ten temat poruszymy w kolejnych odsłonach naszych publikacji). Odnosząc się do przygotowanego przez nas przykładu, Rahim Sterling prawidłowo identyfikuje piłkę otwartą u Aymerica Laporte'a i ruchem pół-okrężnym atakuje przestrzeń za plecami linii obrony drużyny Leicester City. Kluczowy jest tutaj timing pomiędzy podającym a wbiegającym, ale to zawodnik wbiegający swoim ruchem powinien dawać sygnał do zagrania piłki. Zawsze zawodnik bez piłki poprzez swój ruch "zaprasza" partnera do zagrania do niego piłki, co też możemy zaobserwować na wybranym przez nas przykładzie wideo.

W każdej innej sytuacji czy to na naszej połowie czy w okolicy środka boiska, również zawodnicy bez piłki powinni obserwować zawodnika z piłką. Jeżeli piłka jest otwarta to partnerzy w okolicy piłki dają wsparcie zdobywające. Co zrobić w momencie gdy piłka jest zamknięta (jest duża presja na zawodnika z piłką) ? Odpowiedzi postaramy się poszukać na określonych przykładach już w niedalekiej przyszłości.


Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,


masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku303 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page