top of page

MIKROtaktyka #45 - podsumowanie tygodnia.


Dziękując za ogromne zainteresowanie naszymi analizami z okazji 1. roku publikowania MIKROtaktyki spieszymy z kolejnym artykułem! W dzisiejszym wydaniu zobaczysz, na jakie koncepty zwracamy uwagę w umiejętności wsparcia zdobywającego - zaawansowane treści. Będzie też jedna z najbardziej dostawowych umiejętności, a więc przyjęcie piłki - 1. kontakt. Zapraszamy do analizy razem z QC!


________________________

Robert Lewandowski (FC Bayern Monachium) vs BvB.

Umiejętność: Przyjęcie piłki.

Koncept: 1.kontakt - zdobywanie pola gry.


Der Klassiker”, czyli pojedynek Borussi Dortmund z Bayernem Monachium od zawsze budzi ogromne zainteresowanie wśród fanów piłki noznej. My postanowiliśmy poddać krótkiej analizie sytuacje z 8 min meczu. Jest to moment w którym pada wyrównująca bramka dla drużyny Bayernu Monachium. Strzelec? Niezawodny Robert Lewandowski! Chcemy poddać krótkiej analizie zachowanie kapitana reprezentacji Polski w dwóch momentach.

Pierwszy, kiedy Thomas Muller blokuje podanie Matsa Hummelsa i rusza za piłka tworząc sobie zdecydowana przewage pozycyjna. Lewandowski w tym czasie nie obserwuje partnera z linii ataku lecz zdecydowanie rusza razem z nim/za nim (mimo ze Muller w pierwszej fazę akcji wypracowuje sobie zdecydowana przewage pozycyjna nad Hummelsem), co w dalszym przebiegu akcji (wysoki kozioł piłki, który doprowadza do pojedynku bark w bark pomiędzy Mullerem a Hummelsem) doprowadza do momentu na który również chcemy zwrócić uwagę, czyli zdobycia przestrzeni PIERWSZYM KONTAKTEM (PRZYJECIEM). Jak wiele możemy tym zyskać i jaka to jest ważna umiejetność pokazuje prezentowane przez nas video.

Naszym zdaniem przygotowanie sobie piłki przyjeciem do kolejnego działania (w tym przypadku strzału), było kluczowym elementem tej akcji. Na koniec chcemy podkreślić wagę pierwszego kontaktu z piłka, ile moge dzięki niemu zyskać a ile stracić jesli brakuje w nim jakosci.

________________________

Philipp Mwene (PSV) vs Utrecht.

Umiejętność: Wsparcie zdobywające.

Koncept: podążanie za akcją - tworzenie kolejnej linii z podania.


Chcemy tutaj wyróżnić momenty tworzenia linii podania w przód (wsparcie zdobywające), oraz podążania za akcja prawego obrońcy drużyny z Eindhoven. Wróćmy jednak do początku Philipp Mwene łapie tzw. szerokość będąc wsparciem zdobywającym dla środkowego obrońcy. W momencie lotu piłki identyfikuje wolna przestrzeń w środku boiska w która zdecydowanie wprowadza piłkę dobrym przyjeciem „od presji”, na jego ruch reaguje środkowy pomocnik PSV Erick Gutierrez który wbiega w wolna przestrzeń w bocznym sektorze boiska(tworzy wsparcie zdobywające). Tam dobrze się pozycjonujac jednym kontaktem uruchamia wbiegającego na „opcje przód” Ritsu Doan’a, który dogrywa piłkę na bliższy słupek jednak ta po sprytnym zgraniu trafia pod nogi tego, który akcje zapoczątkował, czyli Philippa Mwene, a ten finalizuje atak celnym uderzeniem do bramki Utrechtu.

Chcemy tutaj wyeksponować wartość jaka za sobą niesie ruch zawodników bez piłki, który wprowadza chaos w szeregach przeciwnika. Jest to dobry przykład, ze na boisko w mysl filozofii z która się identyfikujemy. Zawodnicy nie są pozycjami, lecz tylko przebywają na pozycjach.

________________________

Bournemouth vs Fulham.

Umiejętność: Wsparcie zdobywające.

Koncept: wbiegnięcie po podaniu zwrotnym.


Rozpoczęcie gry od środka boiska często jest pomijanym i traktowanym po macoszemu stałym fragmencie gry (bo przecież nim jest!). Dobrze przemyślany i wykonany ma dużo zalet, zarówno taktycznych, jak i mentalnych! Taktycznych, ponieważ przenosisz cały mecz natychmiast, od samego początku na połowę rywala. Z tego miejsca łatwiej o atak pola karnego - czyli najważniejszego miejsca na boisku. Mentalnie, bo stawia zespół bez piłki w trudnym położeniu - pod presją, bliżej swojej bramki.

Spójrzcie na analizowane przez nas wideo, fragment z meczu angielskiej Championship. Kluczowe jest tutaj podanie zwrotne. Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że każde podanie zwrotne sprawia (choćby przez moment!) obserwacje piłki, skupienie się na centrum gry, natomiast traci się z pola widzenia inne rzeczy. Wykorzystał to wbiegający z głębi atakujący, który bardzo skutecznie wykorzystał niespodziewaną (?) sytuację.

Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,


masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku


268 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page