top of page

MIKROtaktyka #44 - podsumowanie tygodnia.

Zaktualizowano: 2 gru 2021


Po debiutanckim MIKROtaktycznym poniedziałku we współpracy z www.ekstratrener.pl nie zwalniamy tempa. Po transmisji live'a, którego nagranie dostępne jest poniżej mamy duże powody do radości, ponieważ nasz cykl obchodzi pierwsze urodziny! Dokładnie rok temu, 1 grudnia 2020 roku pojawił się pierwszy artykuł. Wielkie dzięki, że jesteście z nami!

________________________

Vinicius Jr (Real Madryt) vs Sevilla FC.

Pozycja: Skrzydłowy (7/11).

Akcja: Zejście z piłką do środkowego sektora.


Zejście skrzydłowego do środka pola gry do koncept stary jak świat... A. Robben był zawodnikiem, za przyczyną którego stała się taka akcja "modna", trenersko. Termin "inverted wingers" wszedł do terminologii każdego ówczesnego "oświeconego" taktyka.

Dzisiejszym artykułem chcemy zapoczątkować regularne pojawianie się konceptów taktycznych typowych dla określonych pozycji zaczynając właśnie od skrzydłowego Realu Madryt - Viniciusa Jr. Na samym wstępie chcemy rozszerzyć Wam tę sytuację o globalny kontekst całej gry.

Otóż zejście skrzydłowego z boku do centrum zyska więcej szans na powodzenie, jeśli wykreuje się ku temu odpowiednie warunki. Mamy na myśli wystarczającą dla takiej akcji przestrzeń. W przeciwieństwie: co nam po takim zejściu, jeśli 7/11 ma zaraz kolejny i kolejny pojedynek? Ryzyko straty wzrasta, a wejście w pole karne rywala coraz mniej realne.

Warto sprawić, by skrzydłowy miał przestrzeń w centrum. Na przykładzie poniższej sytuacji zobaczycie, że fundamentem pod akcję Viniciusa było skupienie rywali po prawej stronie boiska i bardzo szybka zmiana centrum gry do lewego sektora bocznego sektora. Konsekwencja tego jest brak szybkiego przesunięcia Sevilii do piłki i "wyizolowanie pojedynku 1v1" na relatywnie dużej przestrzeni.

Dynamiczne minięcie rywala przyjęciem piłki wykorzystując wolną przestrzeń jest już jedynie naturalną konsekwencją wcześniejszego przygotowania. Akcja tym większej atrakcyjności nabiera dzięki finalizacji skutecznym uderzeniem. Podręcznikowa akcja do treningu pozycyjnego!

________________________

Memphis Deepay (FC Barcelona) vs Villareal.

Umiejętność: Wsparcie zdobywające.

Koncept: tworzenie linii podania do kontrataku.


Asekuracja ataku, ubezpieczanie go zawodnikami pod linią piłki to bardzo ważny aspekt fazy atakowania, nie tylko pozycyjnego, lecz w ogóle! Z błędów w tym zaawansowanym sposobie myślenia o futbolu bierze się bardzo dużo sytuacji i bramek dla... rywali. Powody i przykład, dla których tak się dzieje chcemy zaprezentować za pomocą akcji M. Deepaya.

Widzimy fazę budowania gry Villarealu oraz moment, gdy zawodnik gospodarzy znajduje się pod presją jednego, a następnie kolejnego gracza FCB. To zajmuje chwile, nie dzieje się natychmiast. Zespół wyczulony na ten element powinien odczytać SYGNAŁ mówiący o ryzyku straty piłki i z wyprzedzeniem się na taką ewentualność przygotować (np. łapiąc krycie, podchodząc bliżej, dając wsparcie zawodnikowi z piłką).


DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O PUBLIKACJACH TRENERSKICH W NASZYM SKLEPIE!


Holender, lecz także FC Barcelona kolektywnie bardzo sprawnie wykorzystała tę naiwność podopiecznych Unai'a Emerego szybko przedostając się pod pole karne rywala. Niezwykle istotne dla tej akcji było ustawienie Deepaya przed otrzymaniem piłki. Zpozycjonował się wysoko, pomiędzy dwoma ŚO, którzy ustawienie szeroko i daleko od siebie byli nieprzygotowani do nieuchronnej i zbliżającej się straty piki. Zachowanie Deepaya może być ciekawym rozwiązaniem podczas obrony średniej z intencją bezpośredniego przejścia do atakowania, bowiem pozwala szybko przetransferować piłkę w docelową przestrzeń.

________________________

Szachtar Donieck vs Inhułeć Petrowe.

Umiejętność: Wsparcie utrzymujące.

Koncept: opcja tył, by skupić rywala wyżej.


Jak zaatakować nisko ustawiony blok defensywny w systemie 1-6-3-1? Gdzie szukać inspiracji i rozwiązań? W lidze ukraińskiej? Dlaczego akurat tam? Bo na ławce Szachtara Donieck zasiada Roberto De Zerbi, to postać ze świata trenerskiego, która także bardzo nas inspiruje.

Przechodząc do sedna chcemy pokazać rozwiązania, które Szachtar stosował, aby stworzyć przewagę. Chcemy zwrócić uwagę w jaki sposób zawodnicy Szachtara za pomocą podań w tył manipulowali linią defensywną drużyny Inhułeć Petrowe (15 drużyna ukraińskiej Premier Ligi) próbując doprowadzić do sytuacji w której piłka będzie otwarta a linia defensywna przeciwnika będzie w trakcie skracania pola gry i ten moment wykorzystać poprzez odpowiednie wbiegnięcie za ich plecy(wsparcie zdobywające).

Odnosząc się do defensywnych zagadnień, które przedstawialiśmy w „MIKROtaktycznym poniedziałku”, linia obronna musi skrócić pole gry, gdy nastąpi podanie w tył, aby odpowiednio przeciwdziałać atakom rywala. Teraz odnosząc się do zadań w ofensywie na bazie krótkiego filmu, chcemy pokazać, ze moment zagrania piłki w tył czy prowadzenia jej wszerz boiska jest dobrym sposobem do „zatrzymania”, lub „złapania” na wykroku formacji obrony przeciwnika, a w dalszym kontekście wykorzystania tego krótkiego momentu do stworzenia sobie szansy strzeleckiej. Wszystko oczywiscie jest zależne od wielu zmiennych takich jak czas, przestrzeń, przeciwnik, trajektoria lotu piłki, moment w którym obrona opuszcza swoje miejsce, w kontekście tworzenia momentu w którym mamy piłkę otwarta.

Podsumowując chcemy podzielić się refleksja, że w piłce nożnej (i w życiu) nie ma miejsca na prawdy absolutne. Wszystko zależy od kontekstu, scenariusza gry i kilku innych szczegółów, takich jak profil ciała obrońców, a nawet pozycja bioder. To wszystko jest bardzo szerokie i złożone, dlatego naszym zdaniem te detale są tak ważne.

Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,


masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku


310 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page