top of page

MIKROtaktyka #41 - podsumowanie tygodnia.


w #41 wydaniu MIKROtaktyki główną role odegra przestrzeń, "zarówno w defensywie, jak i w ofensywie...". Pokażemy jedno absurdalne wideo. Absurdalne ze względu na niebywały poziom wykonania umiejętności... Zobaczysz także reagowanie po stracie piłki - zmniejszanie przestrzeni rywalowi. W atakowaniu zajmiemy się, przeciwnie - tworzeniem miejsca dla następnej akcji. Zapraszamy do analizy razem z QC!


________________________

Manchester City vs Manchester United.

Umiejętność: Ochrona przestrzeni.

Koncept: reakcja na piłkę otwartą, gotowość.


Bardzo często w szkoleniu dzieci i młodzieży zachęcamy do pressingu, do skracania pola gry, do bronienia do przodu oraz natychmiastowego doskoku po stracie piłki. To fantastyczne nawyki stanowiące doskonałe podstawy do nauczania dominującego sposobu gry.

W całym tym podejściu bardzo ważnym aspektem jest również ochrona przestrzeni za plecami. Bronienie tego, co dzieje się za naszymi formacjami. Nie tylko w wysokim pressingu, lecz szczególnie w średnim i niskim, gdy zamykamy przestrzenie do gry kombinacyjnej zmuszając rywala do poszukiwania wolnej przestrzeni długim podaniem za linię obrony.

Bronienie tego, co zarówno przed nami, jak i za plecami (nie tylko obrony, lecz także pomocy) jest jedną z podstawowych zasad gry w obronie w przyjętym przez QC sposobie pracy. Uważność na to, co za nami bardzo mocno stymuluje podejmowanie decyzji podczas fazy bronienia. Więcej dowiesz się z naszego webinaru o Grze w obronie dla kat. U6 - U13 (klik!).

City w ostatnich derbach Manchesteru ten element (i nie tylko...) wykonywało doskonale. Poziom ochrony przestrzeni w poniżej załączonym filmie jest na abstrakcyjnym poziomie. Punkt odniesienia i przykład! Formacja obrony "Obywateli" jest cały czas w gotowości do obniżenia lub skrócenia pola gry. Konieczne jest tutaj zajęcie bocznej pozycji, która pozwala na poruszanie się do przodu i w tył. Uważność na wbiegającego rywala i reagowanie wobec takiej akcji jest także niebywale istotne. Innym elementem, na który należy być skoncentrowanym to presja, pod jaką jest zawodnik przeciwnika z piłką. Ochrona przestrzeni to kluczowa grupowa umiejętność podczas bronienia.

________________________

Tottenham vs Vitesse Arhnen.

Umiejętność: Tworzenie przestrzeni.

Koncept: ruch do - od; skupianie uwagi rywala.


Sytuacja, którą przygotowaliśmy jest z debiutu trenerskiego Antonio Conte w Tottenhamie i skupiliśmy sie na krótkiej analiziewspółpracy dwóch napastników Lucasa oraz Harrego Kane'a. Na co chcemy zwrócić uwagę?

Głównie na to, że każdy RUCH, tworzy kolejny RUCH. Zadaniem zawodnika jest obserwacja ustawienia i zachowania drużyny przeciwnej oraz ocenienie czy przestrzeń w której się znajduje jest na tyle duża żeby otrzymać podanie. Jeśli może otrzymać podanie to może zostać w tej przestrzeni, jeśli nie musi wykonać ruch tworząc wolną przestrzeń dla siebie, albo dla partnera.

Na filmie widzimimy jak zawodnicy analizują zachowanie przeciwników i na bazie obserwacji podejmują decyzje. Widzimy zejście "po piłkę" Lucasa który "wyciąga" ze strefy przeciwnika tworząc przestrzeń dla Kane'a, któremu zgrywa piłkę i od razu wykonuje kolejne działanie jakim jest atak wolnej przestrzeni na "opcję przód", co pozwala mu znaleźć sie w sytuacji 1v1 z bramkarzem i sfinalizować atak celnym strzałem.

Tworzenie przestrzeni do temat z poziomu grupowego. Możesz dowiedzieć się, z jakich konceptów składa się ta umiejętność, by dostosować jej nauczanie do zaawansowania swoich zawodników. Więcej znajdziesz w naszej publikacji QualitasCoacz cz.4 (klik!) o umiejętnościach taktyczno - technicznych!

________________________

Manchester City vs Manchester United.

Umiejętność: Odbiór piłki.

Koncept: natychmiastowy doskok po stracie piłki.


Czym jest kontrpressing? To próba jak najszybszego odbioru piłki po jej stracie. Posługując się przykładem napastnik - gubi piłkę w próbie dryblingu pod polem karnym rywala? Natychmiast w tej strefie pojawiają się jego partnerzy, a cel jest prosty. Odzyskać piłkę wykorzystując bałagan w szykach obronnych drużyny przeciwnej. Doskakujemy do rywala z piłką, ale równocześnie staramy się zamknąć linie możliwych podań. Mamy na to kilka sekund.

Nie uda się? Wycofujemy się, odbudowujemy ustawienie i przygotowujemy się do odparcia ataku. Potrzeba do tego pełnej dyscypliny taktycznej i świetnego przygotowania fizycznego. Zabraknie jednego z tych elementów i kontrapressing z groźnej broni może zamienić się w niebezpieczną pułapkę. Rywal może bowiem jednym podaniem minąć kilku piłkarzy naszej drużyny i zyskać w ten sposób zupełnie nowe perspektywy na przeprowadzenie skutecznej kontry. Jak to się ma do MIKROtaktycznego ujęcia?

Zadania, za które bierze odpowiedzialność zawodnik można podzielić na fizyczne i mentalne. Kontekst fizyczny dotyczy wszelkiego rodzaju obecności i realizacji wsparcia, którego celem jest natychmiastowy odbiór piłki po jej stracie. Mentalny aspekt to po stracie piłki natychmiastowa chęć doskoku, oraz udzielanie pomocy na płaszczyźnie psychologicznej, poprzez zapewnienie realizującego powstrzymanie o wsparciu drugiej osoby i podtrzymanie świadomości, że w przypadku niepowodzenia jego działań obronnych, kolejna osoba zadziała skuteczniej. Kończąc przytoczymy słowa Guardioli "bez piłki czujemy się źle, więc musimy ją szybko ją szybko odzyskać po jej stracie".


Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,


masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!


#jakośćniejestdziełemprzypadku


418 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page